
- Szczegóły
- Kategoria: Ekologia Papieża Franciszka
- Odsłony: 627
13 marca 2013 w kościele katolickim zaczęła się epoka Papieża Franciszka. Towarzyszymy temu pontyfikatowi, spotykamy się z Franciszkiem i nagłaśniamy ekoorędzie Kościoła. W Bibliotece Laudato si’ mamy 48 jego tekstów, kilkanaście tekstów jest też w dziale „Ekologia Papieża Franciszka”. Są wywiady, analizy, publikacje książkowe, projekty edukacyjne. I widzimy jak zielenią się wspólnoty chrześcijańskie w różnych miejscach świata. A idee Laudato si’ i Fratelli tutti zdobywają nowe przestrzenie. Oto kilka zdań rocznicowej refleksji i zaproszenie do wdrażania Bożego planu i bycia opiekunami bliźniego i środowiska.
- Szczegóły
- Kategoria: Ekologia Papieża Franciszka
- Odsłony: 478
W 2026 r. przypada 800 lat od śmierci św. Franciszka, zatem powoli zaczynają się jubileuszowe przygotowania. Już w 2023 r. będzie 800. rocznica pierwszych jasełek w Greccio i zatwierdzenia reguły zakonu. „Wszystkie te obchody przybierają postać pielgrzymki, która powiedzie z franciszkańskich sanktuariów w okolicach Rieti, przez La Vernę w Toskanii aż do Asyżu” – mówił papież Franciszek 31.10.2022 r. na audiencji dla organizatorów franciszkańskiego jubileuszu z diecezji Assisi-Nocera Umbra-Gualdo Tadino, Rieti, Arezzo oraz przedstawicieli rodziny franciszkańskiej z trzech zakonów i licznych kongregacji franciszkańskich.
Czytaj więcej: Św. Franciszek - święty popularny ale niezrozumiany
- Szczegóły
- Kategoria: Ekologia Papieża Franciszka
- Odsłony: 567
W dniach 25-29.07.2022 trwała pokutna pielgrzymka papieża Franciszka do Kanady. Jej trasa obejmowała Edmonton, Maskwacis, Lac Ste. Anne, Québec, Sainte Anne de Beaupré i Iqaluit. Szczególnie wzruszający był widok Ojca Świętego na wózku inwalidzkim, pogrążonego w modlitwie nad wodami Jeziora św. Anny, a następnie słowa skierowane do rdzennych mieszkańców Kanady w miejscu, które od XIX w. jest celem pielgrzymek katolików pochodzących z pierwotnych plemion. Publikujemy pełny tekst homilii papieskiej, gdzie w harmonii przyrody i Ewangelii patrzymy na dysharmonie naszych historii czy skutki kolonizacji.
Czytaj więcej: Papieskie błogosławieństwo Bożego jeziora w Kanadzie
- Szczegóły
- Kategoria: Ekologia Papieża Franciszka
- Odsłony: 411
Kongres ma za wzór Światowy Dzień Modlitwy o Pokój zwołany w 2002 przez Jana Pawła II w Asyżu, aby potwierdzić pozytywny wkład tradycji religijnych w dialog i zgodę między narodami – mówił Franciszek w stolicy Kazachstanu. W imię Boga i dla dobra ludzkości prosił: zaangażujcie się na rzecz pokoju, a nie zbrojeń! Ważny w tym jest udział kobiet i ludzi młodych, bo to oni domagają się pokoju i poszanowania dla wspólnego domu stworzenia. Natomiast logika dominacji i eksploatacji, gromadzenie zasobów, nacjonalizmy, wojny i strefy wpływów symbolizują stary świat, który ludzie młodzi odrzucają, świat zamknięty na ich marzenia i nadzieje.
Czytaj więcej: Franciszek na zakończenie VII Kongresu Przywódców Religii Światowych i Tradycyjnych
- Szczegóły
- Kategoria: Ekologia Papieża Franciszka
- Odsłony: 747
Piąta wizyta Papieża Franciszka w mieście św. Franciszka rozpoczęła się o 9.00. W bazylice Matki Bożej Anielskiej spotkał się 500 ubogimi z różnych części Europy w związku z obchodami Światowego Dnia Ubogich. „Słyszy się, że odpowiedzialność za ubóstwo ponoszą ubodzy” – mówił. „To zniewaga. By nie robić rachunku sumienia z grzechów, niesprawiedliwych praw i rozporządzeń ekonomicznych, hipokryzji chcących wzbogacić się ponad miarę, zrzuca się winę na barki najsłabszych”. Niech nigdy nie zabraknie wolności i chleba – modlił się papież. U nas pełny tekst papieskiego przemówienia z przesłaniem ekologii społecznej.
Strona 1 z 4
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- 3
- 4
- Następny artykuł
- koniec