ziemia osłaniana w dłoniachDo modlitewnej łączności z Ojcem Świętym Franciszkiem i całym światem podczas obchodzonego 1 września Światowego Dnia Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego oraz do podejmowania innych inicjatyw na rzecz ochrony środowiska zachęca przewodniczący Zespołu „Laudato si” przy Radzie Społecznej KEP bp Tadeusz Lityński. Ten dzień zapoczątkuje Czas dla Stworzenia, który potrwa do Niedzieli św. Franciszka zaplanowanej na 8 października 2023 roku. Prezentujemy podsumowanie komunikatu bp. Lityńskiego opublikowane przez serwis eKAI.

Czyńcie ziemię kochaną! – to tytuł rozmowy z o. dr. Stanisławem Jaromi OFMConv, przewodniczącym REFA. Ukazała się ona w „Ekologii”  branżowym kwartalniku Polskiej Izby Ekologii. Izba działa od ponad 20 lat i skupia prawie 130 podmiotów, głównie przedsiębiorców, dla których poprawa stanu środowiska i przyroda są niezwykle ważne. Jej autorem jest Wojciech Stawiany, ekspert Polskiej Izby Ekologii i redaktor magazynu.  Historia REFA, ekologia integralna, ekumenia, działania ludzi Kościoła czy możliwości wspólnych działań – to niektóre poruszone tematy. Polecamy!

COP26Trwa szczyt klimatyczny COP26 w Glasgow. Uczestniczy w nim delegacja watykańska i liczni katolicy. Lobbuje Franciscans International oraz siostry i bracia z franciszkańskiej inicjatywy na rzecz sprawiedliwości, pokoju i ochrony stworzenia. Jest tam także Patryk Białas z REFA. Ale aktualne zostaje pytanie: dlaczego angażujemy się w takie działania? Co katolicy mogą dodać do debaty o zmianach klimatycznych i ich wpływie na świat współczesny? Co o tym mówi papież Franciszek?... Oto próba odpowiedzi Anny C. Gutiérrez z jednej z licznych wspólnot Laudato si’. Zapraszamy do debaty!

Jak rozumieć hasło „czyńcie sobie ziemię poddaną”? Czym jest wielka opcja pro life? Kto potrafi rozróżnić różne rodzaje konsumpcji? Jak rozwija się ekologiczna debata we współczesnym Kościele? I jak odczytać swoje powołanie w ruchu ekologicznym? Odpowiedzi na te i inne pytania zawiera wywiad dla thinkzine „Nowa Konfederacja”. Ukazał się on pod tytułem „Każdy z nas powinien przeżyć swoje nawrócenie ekologiczne”. „NK” chce być medium misyjnym, tworzonym przez obywateli – dla obywateli, które koncentruje się na tematyce politycznej o znaczeniu strategicznym. Polecamy!

Stanisław Jaromi OFMConvNajtrudniej nam dbać o przyrodę na cmentarzach. Ilość okropnych, plastikowych kwiatów i coraz większych zniczy jest porażająca. A przecież chrześcijanin powinien szanować przyrodę - mówi o. Stanisław Jaromi, franciszkanin, ekolog, filozof. Odpowiada na pytania Jolanty Tęcza-Ćwierz z Gazety Krakowskiej, gdzie tekst ukazał się 29.10.2021 pt. „Kto szanuje środowisko naturalne, szanuje też człowieka”. Zapraszamy do jego lektury i refleksji nad ekologią chrześcijan, wojnami i grzechami ekologicznymi czy nad projektem „Mniej znaczy więcej. W domu, w parafii, na cmentarzu”…