książki ekologiczne na kiermaszuEkolodzy, miłośnicy przyrody, członkowie i sympatycy Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu świętowali w Krakowie 35. rocznicę ogłoszenia św. Franciszka z Asyżu patronem ekologów. 2 grudnia 2014 spotkali się u franciszkanów na wspólnej modlitwie, debacie i muzycznym koncercie. W debacie o współczesnych eko-wyzwaniach dla ekologów i aktualności inspiracji franciszkańskiej wzięli udział: o. Kasper Kaproń OFM, Janusz Tomasiewicz z Gorczańskiego Parku Narodowego, Tadeusz Kopta z Polskiego Klubu Ekologicznego oraz Kasper Jakubowski z REFA. Całość prowadził o. Stanisław Jaromi OFMConv., szef REFA.

Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu – REFA 2 grudnia 2014 r. zaprosił swych przyjaciół, współpracowników i krakowskich ekologów na obchody 35-lecia ogłoszenia św. Franciszka patronem ekologów. Centralnym punktem programu świętowania była Msza święta za ekologów w bazylice św. Franciszka, gdzie modlono się m.in. o apostolską skuteczność w budowie cywilizacji miłości i życia, za uczestników obradującego w tych dniach Szczytu Klimatycznego w Limie, o odwagę w codziennych działaniach ekologicznych, o siłę przebicia dla katolickiej troski o życie oraz za zmarłych przyrodników i działaczy ekologicznych.  

Krakowskie obchody 35-lecia ogłoszenia św. Franciszka patronem ekologów uświetniła swym koncertem Julia Zarycka. Wieczorem 2 grudnia 2014 r. zaśpiewała nam m.in. Nim przyjdzie Wiosna z repertuaru Czesława Niemena, Melancholijną piosenkę o szczęściu, Jeszcze Warto Żyć, Zmierzch i W moim magicznym domu. Towarzyszyli jej muzycy: Wojtek Łępicki (bas) i Kuba Niemirski (piano). Julia kilkakrotnie z dużą sympatią wypowiadała się o naszym Patronie, zatem po wszystkim poprosiliśmy ją o mały wywiad, w którym składa piękne ekologiczne wyznanie miłości do zwierząt i całego stworzenia.

Przedstawiciele Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu byli wśród ponad 600 delegatów z ok. 140 ruchów i stowarzyszeń katolickich uczestniczących w żoliborskim sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki w IV Ogólnopolskim Kongresie Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich. Hasło Kongresu: „Posłani, aby odnowić świat” ukierunkowywało obrady na refleksję w jaki sposób chrześcijanie powinni odnawiać świat dzisiaj. Przyjęty program apostolski wśród 15 wskazań zawiera również działania na rzecz ekologii i środowiska naturalnego a jako przykład właściwych działań wskazywał REFA.

vatican CC miniUczestnicy konferencji zorganizowanej przez Papieską Akademię Nauk i Nauk Społecznych zastanawiali się nad wpływem nauki i religii na środowiska życia człowieka w XXI wieku. Jak łagodzić rosnące ambicje społeczeństw w aspekcie rozwoju z ograniczonymi zasobami przyrodniczymi? Środowisko naukowe w Kościele i papieżu Franciszku upatruje moralnego, a także duchowego przewodnictwa w kontekście największych bolączek i wyzwań współczesnego świata. Dotyczy to także kurczących się zasobów, nierówności społecznych, strukturalnego ubóstwa, skutków zmian klimatu o zasięgu globalnym i zaniku bioróżnorodności.