
- Szczegóły
- Kategoria: Ekologia franciszkańska
- Odsłony: 521
Różnych propozycji „naprawy świata” mamy wiele. Stąd pojawiła się potrzeba, aby katolicy wraz z innymi Kościołami chrześcijańskimi także zabierali głos w dyskusji o ekologii – mówi o. Stanisław Jaromi w wywiadzie dla katolickiego tygodnika nr 40/2023 i wyjaśnia podstawowe pojęcia ekologii integralnej. Tekst jest jednym z trzech poświęconych św. Franciszkowi z Asyżu. Inny tekst pt. „Święty nie tylko od ekologii” przynosi wypowiedzi s. Radosławy Podgórskiej, o. Jerzego Kraja i o. Zdzisława Kijasa. Trzeci tekst jest ks. Łukasza Piotrowskiego. Oto nasza prezentacja. Zapraszamy do lektury.
Czytaj więcej: Franciszkańska ekologia w tygodniku „Idziemy”
- Szczegóły
- Kategoria: Ekologia franciszkańska
- Odsłony: 1110
Pedagodzy zwracają uwagę na konieczność stałej motywacji w ochronie przyrody i klimatu. Powtarzają zasady: "chronić, aby przetrwać", "chronić, aby żyć". Wpatrując się w postawę Brata Franciszka raczej powiemy "trzeba chronić przyrodę, gdyż to nasze siostry i nasi bracia". Jego Hymn stworzenia, kazanie do ptaków czy historia z wilkiem z Gubbio pokazują, jak myślał św. Franciszek - "pierwszy ekolog". Współcześnie może być dla nas pewnym znakiem orientacyjnym w odszukiwaniu właściwych relacji między człowiekiem a przyrodą, innymi ludźmi i Bogiem. Taki też był sens ogłoszenia go oficjalnie "patronem ekologów".
- Szczegóły
- Kategoria: Ekologia franciszkańska
- Odsłony: 2912
W dzień św. Franciszka z Asyżu 4.10.2019 franciszkanie z trzech zakonów i ich parafianie z Amazonii modlili się za projekt ekologii integralnej i synod dla Amazonii. W celebracji zorganizowanej w ogrodach watykańskich wziął udział papież Franciszek, przedstawiciele kurii i katoliccy ekolodzy. Przy śpiewie Hymnu Stworzenia wspólnie zasadzono drzewo i powierzono obrady synodu oraz całe dzieło ekologii integralnej w świecie Patronowi Ekologów. Temat ten szeroko omawia specjalny list ministra generalnego franciszkanów, który u nas publikujemy. Jak do nas, którzy żyjemy daleko od Amazonii, dociera to ważne wezwanie?
Czytaj więcej: Franciszkański głos dla Amazonii i ekologii integralnej
- Szczegóły
- Kategoria: Ekologia franciszkańska
- Odsłony: 1035
Pariacoto to franciszkańska misja w peruwiańskich Andach, gdzie w 1991 r. męczeńską śmierć ponieśli misjonarze Zbigniew Strzałkowski i Michał Tomaszek, ogłoszeni błogosławionymi Kościoła. Obecnie m. in. rozwija praktyczną ekologię produkując żywność ekologiczną. Pogłębieniu ich zaangażowania ekologicznego służyła wizyta o. Pacyfika Zbigniewa Świerczka, współzałożyciela REFA i naszego wieloletniego asystenta kościelnego. Polecamy relacje z ekoaktywności w Peru w postaci filmów oraz wspomnienia o. Zbigniewa nt. początków ekologii franciszkańskiej i naszego Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu.
- Szczegóły
- Kategoria: Ekologia franciszkańska
- Odsłony: 4411
„Tak bardzo kochacie zwierzęta i przyrodę, że dla ludzi pozostaje wam tylko nienawiść” – ileż to razy przez 30 lat mego zaangażowania ekologicznego słyszałem tak, czy podobnie wypowiadany ten zarzut. Zawsze próbowałem pokazać pozytywne przykłady ludzi dbających zarówno o świat przyrody jaki i mieszkających tam ludzi. Niestety często przegrywałem, bo siła argumentu była za duża. Po ukazaniu się Laudato si’ i reakcjach naszych przyrodników czy działaczy ekologicznych myślałem, że coś się zmieni, że model ekologii integralnej zwycięży. Ale ostatnio znów przegrałem, gdy mi pokazano co mówi A. Wajrak broniąc wartości Puszczy Białowieskiej.
Strona 1 z 4
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- 3
- 4
- Następny artykuł
- koniec