
- Szczegóły
- Kategoria: Ekologia franciszkańska
- Odsłony: 644
Pariacoto to franciszkańska misja w peruwiańskich Andach, gdzie w 1991 r. męczeńską śmierć ponieśli misjonarze Zbigniew Strzałkowski i Michał Tomaszek, ogłoszeni błogosławionymi Kościoła. Obecnie m. in. rozwija praktyczną ekologię produkując żywność ekologiczną. Pogłębieniu ich zaangażowania ekologicznego służyła wizyta o. Pacyfika Zbigniewa Świerczka, współzałożyciela REFA i naszego wieloletniego asystenta kościelnego. Polecamy relacje z ekoaktywności w Peru w postaci filmów oraz wspomnienia o. Zbigniewa nt. początków ekologii franciszkańskiej i naszego Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu.
- Szczegóły
- Kategoria: Ekologia franciszkańska
- Odsłony: 2502
W dzień św. Franciszka z Asyżu 4.10.2019 franciszkanie z trzech zakonów i ich parafianie z Amazonii modlili się za projekt ekologii integralnej i synod dla Amazonii. W celebracji zorganizowanej w ogrodach watykańskich wziął udział papież Franciszek, przedstawiciele kurii i katoliccy ekolodzy. Przy śpiewie Hymnu Stworzenia wspólnie zasadzono drzewo i powierzono obrady synodu oraz całe dzieło ekologii integralnej w świecie Patronowi Ekologów. Temat ten szeroko omawia specjalny list ministra generalnego franciszkanów, który u nas publikujemy. Jak do nas, którzy żyjemy daleko od Amazonii, dociera to ważne wezwanie?
Czytaj więcej: Franciszkański głos dla Amazonii i ekologii integralnej
- Szczegóły
- Kategoria: Ekologia franciszkańska
- Odsłony: 4177
Nowo odnaleziony kodeks z XIII wieczną biografią św. Franciszka z Asyżu jeszcze mocniej podkreśla jego braterstwa z całym stworzeniem. Biograf szczerze przyznaje, że z upływem czasu coraz mniej pojmuje i rozumie przesłanie Franciszka, ale jego relacja zawiera jeszcze bardziej pogłębione doświadczenia ubóstwa oraz temat braterstwa z całym stworzeniem. Podkreśla, że „Franciszek kochał swoich braci ludzi i zwierzęta, uznając ich za synów tego samego Stwórcy”. Czyż to nie piękny patronat ze strony pierwszego Franciszka nad obecnym Papieżem, który właśnie teraz kończy pracę nad encykliką o miłości do stworzenia?
Czytaj więcej: Odnalezione Franciszkowe braterstwo ze stworzeniem
- Szczegóły
- Kategoria: Ekologia franciszkańska
- Odsłony: 4025
„Tak bardzo kochacie zwierzęta i przyrodę, że dla ludzi pozostaje wam tylko nienawiść” – ileż to razy przez 30 lat mego zaangażowania ekologicznego słyszałem tak, czy podobnie wypowiadany ten zarzut. Zawsze próbowałem pokazać pozytywne przykłady ludzi dbających zarówno o świat przyrody jaki i mieszkających tam ludzi. Niestety często przegrywałem, bo siła argumentu była za duża. Po ukazaniu się Laudato si’ i reakcjach naszych przyrodników czy działaczy ekologicznych myślałem, że coś się zmieni, że model ekologii integralnej zwycięży. Ale ostatnio znów przegrałem, gdy mi pokazano co mówi A. Wajrak broniąc wartości Puszczy Białowieskiej.
- Szczegóły
- Kategoria: Ekologia franciszkańska
- Odsłony: 5082
„Niebo jest otwarte dla wszystkich stworzeń Bożych” – miał powiedzieć według niektórych mediów Papież do chłopca zasmuconego śmiercią psa. Być może anegdota ta omyłkowo została przypisana Franciszkowi - niektórzy twierdzą, że słowa te wypowiedział wiele lat temu papieżowi Paweł VI do zasmuconego chłopca. Dlaczego jednak wywołała tak skrajne reakcje: widzieliśmy jak jednych zachwyciła a innych zgorszyła? - pyta w komentarzu dla Tygodnika Powszechnego nasz szef o. Stanisław Jaromi OFMConv. Oto jego wypowiedź, źródła całego zamieszania wokół tych słów oraz refleksja o zwierzętach w szopce.

Czytaj więcej: Czy niebo jest otwarte dla wszystkich stworzeń Bożych?
Strona 1 z 4
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- 3
- 4
- Następny artykuł
- koniec