Cmentarz to święte i ekologiczne miejsce. Niech tak pozostanie!… Przykro patrzeć na stosy plastikowych, wątpliwej urody ozdób… słyszymy w jesienne dni co roku. Zatem wyruszając na groby naszych bliskich przemyślmy sobie, co wtedy jest ważne, a co najważniejsze. Czy groby trzeba przykryć tonami plastikowych ozdób i kopcących zniczy. Warto też zobaczyć składowiska odpadów tuż za murem cmentarza, które zanieczyszczają środowisko i szpecą okoliczny krajobraz. U nas prezentujemy kilka praktycznych eko-porad jak mądrze i po Bożemu przeżyć Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Przeczytaj, zanim udasz się na groby bliskich!

W Amazonii boliwijskiej w samej tylko Chiquitanii we wschodniej części kraju, spłonęło już 1,7 miliona hektarów, według najnowszego raportu departamentu Santa Cruz, z czego 41 procent dotyczy terenów parków narodowych, 30 procent lasów, a pozostałe 29 procent pastwisk. Jak jednak opowiedzieć to światu? że niesprawiedliwość dotyka najbiedniejszych, że ginie unikalne środowiska życia indiańskich plemion, które od wieków jest ich jedynym domem? Oto relacja - świadectwo s. Violety pracującej w Santa Cruz de la Sierra, która ostatnio 2 tygodnie spędziła w rejonach pożarów… Bardzo polecamy!  

Od 1979 r. jako patron ekologów św. Franciszek zaprasza nas na fascynujący szlak odkrywania braterstwa w wielkiej Bożej rodzinie oraz na wędrówkę z poznawaniem tajemnic przyrody i świętości wszelkiego życia. Od 1981 r. Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu kroczy tym szlakiem i tworzy integralną, chrześcijańską, ekologiczną wizję świata przyrody, człowieka i Stworzyciela. To geneza wydarzenia jakie miało miejsce w Krakowie 28.11.2019 z udziałem licznych gości. Efektem jest m. in. zapowiedź realizacji projektu REFA „Ogrody św. Franciszka” w małopolskich gminach. Oto krótka relacja i zapis reakcji medialnych.

9 sierpnia przypada rocznica męczeńskiej śmierci franciszkańskich misjonarzy, błogosławionych o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. W czasie studiów w Krakowie Zbigniew był zaangażowany w REFA a Michał często uczestniczył w spotkaniach franciszkańskich ekologów jako fotograf. Wizyta w Pariacoto w Peru to spotkanie z dziedzictwem Męczenników, przesłaniem sprawiedliwości, pokoju i ochrony stworzenia dla którego poświęcali swe życie, z ludźmi którzy przed laty niezwykle pokochali młodych Polaków, z niezwykłym ekosystemem ich rozległej parafii oraz braćmi franciszkanami dalej realizującymi trudne misyjne dzieło…

Z udziałem Papieża Franciszka odbyły się w Panamie Światowe Dni Młodzieży. Jednym z tematów spotkania było nawrócenie ekologiczne i ochrona stworzenia. Panama i Karaiby mają jeszcze wysokie wskaźniki bioróżnorodności, a spotkaniu młodych towarzyszyły liczne inicjatywy promujące postawy ekologiczne. Papież kilkakrotnie podjął te tematy np. w piątek mówił: Droga krzyżowa trwa nadal w wołaniu naszej matki ziemi, która jest zraniona w swoim łonie zanieczyszczeniem atmosfery, jałowością swych pól, brudem swych wód, która jest sponiewierana przez pogardę i szaleńczą konsumpcję, przekraczającą wszelki rozsądek.