Różnych propozycji „naprawy świata” mamy wiele. Stąd pojawiła się potrzeba, aby katolicy wraz z innymi Kościołami chrześcijańskimi także zabierali głos w dyskusji o ekologii – mówi o. Stanisław Jaromi w wywiadzie dla katolickiego tygodnika nr 40/2023 i wyjaśnia podstawowe pojęcia ekologii integralnej. Tekst jest jednym z trzech poświęconych św. Franciszkowi z Asyżu. Inny tekst pt. „Święty nie tylko od ekologii” przynosi wypowiedzi s. Radosławy Podgórskiej, o. Jerzego Kraja i o. Zdzisława Kijasa. Trzeci tekst jest ks. Łukasza Piotrowskiego. Oto nasza prezentacja. Zapraszamy do lektury.

Dbamy o życie dzieci nienarodzonych, młodych i seniorów, ale też życie całego stworzenia: zwierząt, roślin i całych ekosystemów. - mówi o. Stanisław Jaromi OFMConv, w rozmowie z Martą Kawalec.

o. Stanisław Jaromi mówi: Świat przyrody jest dla nas Bożym stworzeniem i musimy o niego dbać. Poza tym dbamy przecież o najlepsze środowisko dla nas. To jest właśnie troska o życie. Kiedyś nazwałem to „wielką opcją pro-life”, bo dbamy o życie dzieci nienarodzonych, młodych i seniorów, ale też życie całego stworzenia: zwierząt, roślin i całych ekosystemów. Łatwo się domyślić, że taka opcja nie jest powszechna, więc konflikt jest nieunikniony, ale nie powinniśmy się go bać.

Ekożywność, ubrania czy zabawki są droższe niż te bez certyfikatów. Jak zatem żyć ekologicznie, a przy okazji się nie zrujnować?

To nie jest łatwe, bo pozwoliliśmy na to, aby w ciągu ostatnich lat oddać produkcję żywności wielkiemu biznesowi. Ale wystarczy odnaleźć kogoś, kto z miłością do ziemi uprawia warzywa i owoce, ma swoje gospodarstwo, sad, ogród, pasiekę, i zobaczyć jego pracę. Można pójść do małej piekarni, masarni, wytwórni serów i zobaczyć, ile wysiłku potrzeba, by to wszystko się udało. Ile jest w tej pracy niepewności, bo kapryśna pogoda, a coraz częściej wręcz ekstremalne susze i silne opady, potrafi zepsuć plony. I w tym wszystkim jest człowiek, który musi się z tym zmierzyć, aby dać nam zdrowe, dobre jedzenie. Ono musi być droższe niż u kogoś, kto ma 5 tys. hektarów w jednym kawałku, czy masową hodowlę, gdzie męczy w ciasnych klatkach 20 tys. zwierząt. Dlatego też zachęcam, aby zamiast do supermarketu wybrać się na targowisko i tam odnaleźć produkty, które mają twarz. Twarz tego rolnika czy ogrodnika. I warto mu dać kilka złotych więcej, i podziękować, że jeszcze mamy wybór. Z czasem zobaczymy też, że to wcale nie jest droższa opcja, bo oszczędzimy na lekach, suplementach czy dietach odchudzających. To, co naturalne, lokalne, jest najbardziej ekologiczne i najzdrowsze, dlatego warto tak wybierać.

Wśród świętych Kościoła katolickiego jest wyjątkową postacią. Powołują się na niego przedstawiciele różnych kultur i religii: katolicy, protestanci, mistycy czy ateiści. Jan Paweł II 29 listopada 1979 r. ogłosił św. Franciszka patronem ekologów. Papież zaznaczył przy tym w liście apostolskim „Inter Sanctos”, że relacja św. Franciszka do przyrody wynikała ze szczególnego przeżywania wszystkich dzieł Stwórcy. Choć św. Franciszek jest ceniony, czy jest też rozumiany? A może adaptowany do własnych potrzeb? - czytamy w artykule Ireny Świerdzewskiej.

Fakt, że dziś możemy odwiedzać miejsca życia, męki i śmierci Jezusa, to także zasługa św. Franciszka. W 1217 r. na tereny dzisiejszego Bliskiego Wschodu wysłał pierwszych braci, by dbali o miejsca, gdzie toczyła się historia zbawienia. Sam chciał być świadkiem Chrystusa, gotowym nawet na śmierć, jeśli trzeba byłoby potwierdzić, że Jezus jest Zbawicielem. Kiedy muzułmanie opanowali najważniejsze dla chrześcijan miejsca, udał się w 1219 r. do sułtana Meleka-el-Kamela z misją głoszenia Chrystusa. Sułtan, choć się nie nawrócił, był urzeczony osobowością św. Franciszka.

– W 1342 r. bullą papieską franciszkanom nadany został status opiekunów Ziemi Świętej, to też oficjalna data powstania Kustodii Ziemi Świętej – mówi o. Kraj. Obecnie franciszkanie sprawują w jej ramach pieczę nad miejscami na terenie Izraela, Jordanii, Egiptu, Syrii, Libanu, Cypru i Rodos. Wśród miejsc świętych pozostających pod opieką Kustodii są: bazylika Grobu Świętego w Jerozolimie, bazyliki w Betlejem, Nazarecie oraz czterdzieści większych i mniejszych sanktuariów.