• RiabininCzas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
 • cop karuzela
 • cytat
 • encyklika karuzela
 • Boska ziemia
 • encyklika
 • Czas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
 • Przemówienie papieża Franciszka do uczestników spotkania „WIARA I NAUKA: W KIERUNKU COP26”
 • Ekologia encykliki Fratelli tutti
 • Zielone Słowa BOSKIEJ ZIEMI.To przewodnik porządkujący wzajemne relacje Kościoła katolickiego z tematyką ochrony przyrody, środowiska, klimatu i ekologii.
 • Ekologia to ważna część nauczania Kościoła – wywiad KAI z o. Stanisławem Jaromi

To, w jakim stylu spędzimy Święta ma kolosalne znaczenie! To, ile śmieci pozostawimy po sobie w tych dniach, jest ważne dla Ziemi. To, jakie produkty wybierzemy z półki sklepowej ma znaczenie dla świata. Nie możemy pozwolić, by Święta Bożego Narodzenia były czasem nieokrzesanej konsumpcji. Minęły czasy niewinnej konsumpcji. Nie można się cieszyć w pełni, wiedząc, że nasz styl życia zbliża świat do katastrofy i przyczynia się do pogłębienia nieludzkich systemów produkcji wyzyskując człowieka i ekosystemy. Przygotowaliśmy 15 praktycznych propozycji na okres świątecznych przygotowań i Boże Narodzenie.

Weselmy się! Ale pamiętajmy, że jest to Święto Nadziei i Miłości! Radość nie powinna prowadzić do rujnowania zdrowia i natury. Przygotowaliśmy kilkanaście porad jak przygotować się i spędzić te Święta w sposób bardziej zrównoważony. Nie jest to lista zamknięta. Życząc sobie w tym roku nawzajem zdrowych, radosnych, ekologicznych i Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia bądźmy autentyczni i odpowiedzialni w swoich wyborach
redakcja portalu Święto Stworzenia i REFA
 

 1. Kupię naturalną choinkę z certyfikowanej plantacji. Jak już mam sztuczną, będę jej używać jak długo się da.
 2. Przy ozdabianiu choinki pomyślę o rękodziełach lokalnego rzemiosła. Część ozdób zrobię samemu. Przygotuję także klika ekologicznych kartek świątecznych z użyciem różnych materiałów.
 3. Kupię produkty jak najmniej opakowane. Posegreguję wszystkie odpady.
 4. Na Święta kupię żywność ekologiczną, lokalną i ze Sprawiedliwego Handlu (lub przynajmniej kilka takich produktów). Chcę kupować z empatią dla ludzi - zarówno lokalnych producentów, jak i tych pracujących w Bangladeszu czy Chinach.
 5. Kupię karpia hodowanego w Polsce (np. zatorskiego), ale w płatach lub mrożonego. Nie chcę przyczyniać się do niepotrzebnego i niczym nieuzasadnionego cierpienia zwierząt na masową skalę w tym okresie.
 6. Zużyję optymalną ilość energii. Tradycyjne światełka w domu i na zewnątrz wymienię stopniowo na LEDowe. Będę oszczędzać wodę!
 7. Nauczę się nowych kolęd i będę zachęcał do ich wspólnego śpiewania w domu.
 8. Pójdę na spacer, pobiegam albo będę aktywny w inny sposób! Spędzę ten czas wspólnie, z rodziną.
 9. Uniknę świątecznego obżarstwa (lub przynajmniej zjem mniej niż w poprzednich latach). Zadbam o bardziej duchowe przeżycie świątecznego czasu.
 10. Prezenty będę kupować świadomie. Unikam nadmiaru i produktów plastikowych. Dla najmłodszych dzieci kupię zabawki drewniane, bezpieczne, produkowane w Polsce.
 11. Ograniczę liczbę popularnych siatek - foliówek na zakupach (Kowalski zużywa ich rocznie 466 na, zaś Fin i Duńczyk tylko 4!).
 12. Nie będę marnować jedzenia - kupię i zrobię tyle, żeby nie trzeba było wyrzucać (mewy masowo migrujące na wysypiska w tym okresie naprawdę nie potrzebują naszego dokarmiania!).
 13. W trakcie świąt ograniczę spożywanie mięsa. Odszukam stare, polskie, jarskie przepisy tradycyjnie przygotowywane w tym okresie (nie tylko na Wigilię!).
 14. Przeczytam w końcu (ponownie) encyklikę Laudato Si' Papieża Franciszka i zastanowię jak realizować jej przesłanie w 2018
 15. ....................................................? [tu wpisz własne, np. "zawinę prezenty w papier pakunkowy lub estetyczny, ale z makulatury", "unikam produktów spożywczych z olejem palmowym w składzie".., Udostępnię ten Apel. Zachęcę i zwrócę uwagę na ten wymiar Świąt (ekologiczny, duchowy, ale i ludzki) moim znajomym i przyjaciołom.

1000 Characters left