• slajd szkola liderow
  • slajd COP 24
  • slajd COP24 1
  • slajd na karuzele 2018 w3
  • slajd czas dla stworzenia
  • Nową propozycją REFAjest Szkoła liderów ekologii integralnej. Jej inauguracja miała miejsce w czasie warsztatów jakie w dniach 6-11.07.2018 odbyły się w Grzybowie...
  • Franciszek do katolickich ekologów z całego świata mówił, że polecenie, jakie Pan Bóg skierował do św. Franciszka, by odbudował jego dom, można odczytać także w sensie ekologicznym. Dziś bowiem w ruinie jest nasza planeta, która pilnie potrzebuje naprawy. Ponownie zwrócił uwagę na pilną potrzebę ekologicznego nawrócenia, zmiany stylu życia i konsumpcji i wspólnych działań na rzecz ekologii integralnej.
  • Przed COP24 w Katowicach: "W kwestiach ekologicznych Kościół w Polsce nie jest biernym obserwatorem rzeczywistości, lecz jest ważnym uczestnikiem debaty". Czy możemy się spodziewać większej aktywności polskiego Kościoła w duchu ekoencykliki Laudato si'?
  • Budujemy sieć kontaktów, szkolimy się, w jaki sposób współpracować na rzecz stworzenia i co powinniśmy zrobić, żeby zwiększyć świadomość katolików w tematach ochrony przyrody, środowiska i klimatu. Szkoła liderów ekologii integralnej jest do tego szansą...
  • O zapewnienie wszystkim dostępu do wody pitnej oraz troskę o źródła, rzeki, zbiorniki wodne, morza i oceany oraz ich różnorodność biologiczną zaapelował papież w swoim przesłaniu z okazji Światowego Dnia Modlitwy o Ochronę Świata Stworzonego...

Odpowiadając na apel Papieża Franciszka i celebrując w Polsce CZAS DLA STWORZENIA - SEASON OF CREATION Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu – REFA zaprasza na franciszkański ekologiczny weekend w Łodzi oraz specjalne nabożeństwo w Lesie Łagiewnickim w niedzielne popołudnie 7 października. Będzie to też okazji poznania „Szkoły liderów ekologii integralnej REFA” oraz aktualnego eko-przesłania Kościoła katolickiego.
Zachęcamy też do organizowania u siebie spotkań modlitewnych prosząc m. in. o globalną odpowiedzialność na Szczycie Klimatycznym w Katowicach.

W tym roku miejscem naszego spotkania i modlitwy będzie Las Łagiewnicki w Łodzi. To największy teren rekreacyjny w tym mieście i jeden z największych kompleksów leśnych znajdującym się w granicach miasta w Europie. Ma powierzchnię 1205,45 ha i cechy lasu naturalnego będące pozostałością po dawnej Puszczy Łódzkiej. Leży w dorzeczu Bzury, która bierze swój początek u podnóża Wzgórz Łagiewnickich.  
Spotykamy się w weekend po święcie św. Franciszka patrona ekologów 6-7.10.2018. Zaproszenie do Łodzi kierujemy do wszystkich zainteresowanych chrześcijańską perspektywą w ekologii, przesłaniem encykliki Laudato si’, ekologią integralną oraz aktywnością franciszkańskich ekologów.

Miejsce weekendowego spotkania REFA: Klasztor Franciszkanów, ul. Krecia 37, 91-510 Łódź (10 min spacerem od stacji kolejowej Łódź Arturówek). Tu zapraszamy już w sobotę 6 października o godz. 12.00. Warsztaty i dyskusje poświęcone będą poznaniu i pogłębieniu rozumienia ekologii chrześcijańskiej. Tu przyjezdnym gwarantujemy nocleg a wszystkim zgłoszonym uczestnikom wegetariański posiłek.

Miejsce celebracji DNIA STWORZENIA w dniu 7 października: Klasztor Franciszkanów i Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego w Łodzi Łagiewnikach, ul. Okólna 185, 91-520 Łódź. Początek Modlitwy w kościele na Mszy św. o 12.30, następnie przejście do Lasu Łagiewnickiego do kaplic św. Antoniego i św. Rocha. To piękne miejsce, gdzie w lesie znajdują się dwie barokowe kapliczki drewniane, w pobliżu ul. Wycieczkowej 75 w Łodzi-Łagiewnikach. Tam ok 14.00 będzie miała miejsce wspólna modlitwa o ochronę świata stworzonego oraz za ofiary katastrof przyrodniczych, zakończona apelem o ochronę przyrody i zasobów naturalnych wg zaleceń encykliki Laudato si’.

Zachęcamy też do organizowania spotkań modlitewnych w swych parafiach i wspólnotach oraz modlitwy o globalną odpowiedzialność na Szczycie Klimatycznym w Katowicach oraz za ofiary kryzysów ekologicznych. W ten sposób chcemy przypomnieć, że Kościół ustanawiając światowy Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia, zachęca nas do „głębokiego nawrócenia duchowego” ekologicznego oraz refleksji nad przyczynami kryzysu ekologicznego.
Celem „Czasu dla Stworzenia” jest skłonienie do odpowiedzi na pytania o to, jak dbamy o świat, w którym żyjemy? Czy chcemy, aby był piękny i bogaty w różne formy życia? Jak zachowujemy się wobec przyrody, wobec roślin i zwierząt? Czy wiemy, jakie niebezpieczeństwa przynosi innym stworzeniom każde nasze bezmyślne, nieodpowiedzialne postępowanie? – Chcemy zatem, dziękując za Stworzenie, przepraszać za nasze grzechy i prosić Dobrego Boga o Jego miłosierdzie…
Modląc się wspólnie o odpowiedzialne działania dla ochrony przyrody, środowiska i klimatu chcemy też wspierać się nawzajem i wzmacniać siłę eko-liderów w Kościele.
Zgłoszenia udziału przyjmujemy na adres e-mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
sj

1000 Characters left