Adhortacja apostolska Laudate Deum to uszczegółowienie i uzupełnienie encykliki Laudato si’. Zdaniem papieża Franciszka brak zadowalającej reakcji z naszej strony wobec zachodzących zmian klimatycznych sprawia, że znaleźliśmy się blisko punktu krytycznego. Negacjoniści nie mają racji: globalne ocieplenie jest niewątpliwie skutkiem działalności człowieka. Zaangażowanie i troska o wspólny dom powinny wynikać również z wiary w Chrystusa. Jak przekonać do tych treści polskich katolików? Czy odpowiedzialność klimatyczna będzie częścią społecznego nauczania Kościoła? O tym rozmawialiśmy na naszych debatach.

Warsztaty i dyskusja panelowa REFA w Krakowie zorganizował we współpracy z Instytutem Filozofii Uniwersytetu Ignatianum 19 października 2023. Wprowadzenia w formie nagrania specjalnie dla nas przygotował ks. Anthony Onyemuche Ekpo z watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.  

Część pierwsza to głos ekspertów: dr Stanisław Jaromi OFMConv dokonał prezentacji dokumentu, a Patryk Białas z REFA omówił tematykę kryzysu klimatycznego i reakcje świata na jego konsekwencje.

Prof. Cezary Kościelniak z UAM pokazał politykę międzynarodową w tej kwestii oraz zalecenia papieża Franciszka. Prof. Józef Bremer SJ odpowiadał na pytania o koncepcję rozwoju i duchowość dokumentu.

W drugiej części był głos aktywistów. Wystąpiła Agnieszka Mędrek, prezes Stowarzyszenia Drwinka, Teresa Stanek z Koła Ekologicznego VIRIDIS UIK i ponownie Patryk Białas. Całość prowadził dr Jacek Poznański SJ. Panel był transmitowany na kanale youtube Uniwersytetu.

Część warsztatową zakończono przy lokalnych ekologicznych daniach przygotowanych przez gospodarstwo ekologiczne „Herbaciane Pola”.

Lubelska dyskusja panelowa poświęcona Adhortacji apostolskiej w sprawie kryzysu klimatycznego Laudate Deum miała miejsce 7 listopada 2023. Udział wzieli: dr Krzysztof Bartoszek – Instytut Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS o. dr Stanisław Jaromi – Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu – REFA, dr hab. Zbigniew Wróblewski, prof. KUL – Wydział Filozofii KUL dr hab. Michał Wyrostkiewicz, prof. KUL – Wydział Teologii KUL.

Debatę prowadził ks. dr Rafał Jakub Pastwa z Instytutu Dziennikarstwa i Zarządzania KUL. On też w depeszy dla KAI napisał: „Eksperci w swoich wypowiedział odnosili się do zawartej w adhortacji kwestii ekologii i sprawiedliwości. Rozmawiano o duszpasterskim wymiarze ochrony natury oraz teologicznie uzasadniano, dlaczego chrześcijanin powinien interesować się sprawami klimatu.

– Papież Franciszek pokazuje nam w tym dokumencie, że relacja do przyrody ma znamiona moralne. Nie jest to rzecz, która dzieje się przy okazji mojego rozwoju moralnego, przy okazji mojej drogi do zbawienia. Przyroda jest materią realizacji przykazania powołaniu do miłości – pokreślił M. Wyrostkiewicz.

Rozmówcy wspólnie zauważali, że zmiany jakie następują w wyniku postępu technokratycznego i coraz większej władzy człowieka nad środowiskiem naturalnym, wymagają stanowczej, ale pozbawionej przemocy, reakcji ze strony władz państwowych, sfery biznesu i społeczeństwa.

– Na siłę potrafimy odpowiedzieć tylko większą siłą. Kościół Katolicki, w tym papież Franciszek, proponuje inne sposoby działania. Pokazuje, że mamy inne narzędzia by zmierzyć się z obecnymi kryzysami i wyzwaniami – powiedział o. dr Jaromi.

W podsumowaniu uczestnicy dyskusji panelowej dokonali próby oceny dokumentu „Laudate Deum”.