Od 1979 r. jako patron ekologów św. Franciszek zaprasza nas na fascynujący szlak odkrywania braterstwa w wielkiej Bożej rodzinie oraz na wędrówkę z poznawaniem tajemnic przyrody i świętości wszelkiego życia. Od 1981 r. Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu kroczy tym szlakiem i tworzy integralną, chrześcijańską, ekologiczną wizję świata przyrody, człowieka i Stworzyciela. To geneza wydarzenia jakie miało miejsce w Krakowie 28.11.2019 z udziałem licznych gości. Efektem jest m. in. zapowiedź realizacji projektu REFA „Ogrody św. Franciszka” w małopolskich gminach. Oto krótka relacja i zapis reakcji medialnych.

Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu – REFA zaprosił na świętowanie 40-lecia ogłoszenia św. Franciszka Patronem Ekologów. Partnerem głównym wydarzenia była ekoMałopolska, a patronat honorowy objęli Tomasz Urynowicz, wicemarszałek Województwa Małopolskiego oraz o. Marian Gołąb, prowincjał franciszkanów.


Program składał z dwu części. W bazylice św. Franciszka w Krakowie, słynnej z przyrodniczej polichromii i witraży autorstwa Stanisława Wyspiańskiego została odprawiona uroczysta Msza św. dziękczynna za Patrona Ekologów z modlitwą za wszystkich zaangażowanych w ochronę stworzenia oraz za zmarłych przyrodników i ekologów. Mszy przewodniczył o. Mariusz Kozioł, wikariusz prowincji franciszkanów, kazanie nt. ekologicznego przesłania św. Franciszka wygłosił o. Stanisław Jaromi a uczestniczyli w niej liczni duchowni z przełożonym krakowskiego klasztoru o. Piotrem Bieleninem oraz przybyli goście i świeccy uczestnicy liturgii.

W kazaniu o. Stanisław powiedział m. in.: Do dziś REFA jest franciszkańskim głosem w zróżnicowanym i bardzo złożonym współczesnym środowisku ekologicznym. Jesteśmy i staramy się pokazać chrześcijańską perspektywę, stworzyć naszą narrację… Współczesny Kościół jest niezwykle franciszkański. Mamy papieża, którego patronem jest św. Franciszek z Asyżu. Mamy orędzie, do którego często się odwołujemy – encyklikę społeczną Laudato si’... To jest ten głos, który zaprasza nas do tego, byśmy jako ludzie Kościoła stanęli w pierwszym szeregu i zmierzyli się z trudnymi wyzwaniami współczesności, z kryzysem w relacji do przyrody, z kryzysem ekologicznym i klimatycznym, z kryzysem w relacji do zwierząt itd.

W klasztornej auli bł. Jakuba odbyła się sesja, która rozpoczęła się wystąpieniem Tomasza Urynowicza, wicemarszałka Województwa Małopolskiego, który m. in. zapowiedział realizację projektu REFA pt. Ogrody św. Franciszka w małopolskich gminach.

Następnie miała miejsce prezentacja nowych publikacji i projektów REFA oraz debata nt. aktualności przesłania Patrona Ekologów wobec współczesnych wyzwań ekologicznych i klimatycznych, z udziałem następujących gości:
Edward Augustyn, dziennikarz TP akredytowany przy Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej, korespondent z synodu amazońskiego;
Agata Jirak-Leszczyńska, edukatorka ekologiczna, ornitolog, autorka wildlifepoland.eu;
o. Mariusz Kozioł OFMConv, wikariusz prowincji franciszkanów;
o. Jacek Siepsiak SJ, publicysta, red. nacz. kwartalnika Życie Duchowe i dyrektor Wydawnictwa WAM;
Filip Szatanik, zastępca dyrektora w Departamencie Środowiska ds. Edukacji i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego;
Zbigniew Wróblewski, filozof i ekolog z KUL;
Debatę prowadził o. Stanisław Jaromi, szef REFA

Całość dopełniał koncert kwartetu smyczkowego oraz ekologiczny poczęstunek z produktów małopolskich i dyskusje w kuluarach.

Nasze świętowanie 40-lecia ogłoszenia św. Franciszka Patronem Ekologów spotkało się z dużym zainteresowanie medialnym. Oto niektóre relacje i audycje:
Relacja o. Jana Szewska na franciszkańskim portalu https://www.franciszkanie.pl/artykuly/40-lat-patronem-ekologow
"Ekogrzech" - reportaż Ewy Szkurłat z udziałem franciszkanów z REFA o. Jana Szewka, o. Stanisława Jaromi i o. Zbigniewa Świerczka

Audycja w Radio Rodzina z udziałem Emilii Ślimko z REFA pt. Ekologia wg św. Franciszka 
"Duchowe Koło Kultury" - program Radia Kraków, gdzie gościem Anny Łoś był o. dr Stanisław Jaromi.

Krakowski Gość Niedzielny pisze o naszym święcie prezentując Patrona Ekologów i aktywność REFA oraz nowe projekty, które rodzą się przy okazji 40 rocznicy św. Franciszka jako naszego patrona 
EkoMałopolska TV zrealizowała filmową relację z wydarzenia.

Przewodnik katolicki opublikował poświęcony rocznicy artykuł o. Stanisława Jaromi pt. „Śmiała wizja Jana Pawła II”.