• RiabininCzas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • cop karuzela
  • cytat
  • encyklika karuzela
  • Boska ziemia
  • encyklika
  • Czas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • Przemówienie papieża Franciszka do uczestników spotkania „WIARA I NAUKA: W KIERUNKU COP26”
  • Ekologia encykliki Fratelli tutti
  • Zielone Słowa BOSKIEJ ZIEMI.To przewodnik porządkujący wzajemne relacje Kościoła katolickiego z tematyką ochrony przyrody, środowiska, klimatu i ekologii.
  • Ekologia to ważna część nauczania Kościoła – wywiad KAI z o. Stanisławem Jaromi

biblioteka laudatosi jp2 biblioteka laudatosi benedykt xvi biblioteka laudatosi kkwpolscesqr

biblioteka laudatosi dol dzielo stworzenia biblioteka laudatosi dol ochrona srodowiska biblioteka laudatosi dol ekologia integralna biblioteka laudatosi dol encyklika laudatosi

Przez cztery dni pielgrzymi Światowych Dni Młodzieży, turyści i mieszkańcy Krakowa odwiedzali wystawy przygotowane przez katolickich ekologów z wielu krajów świata, uczestniczyli w przygotowanych przez nich modlitwach i warsztatach, poznawali różne sposoby rozumienia w praktyce przesłania eko-encykliki Laudato si’. Ceremonia otwarcia miała miejsce w południe 26.07.2016. Wstęgę otwierającą tę niezwykłą przestrzeń w Parku Krowoderskim przecięli wspólnie liderzy z Global Catholic Climate Movement i Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu Christina Leano, Lourdes Arsenio i o. Stanisław Jaromi.

Franciszkanin z REFA rozpoczynając program międzynarodowego projektu modlił się o błogosławieństwa dla jego uczestników i odczytał modlitwę Papieża Franciszka z Laudato si’.

Red. Agnieszka Maj relacjonując wydarzenie w Dzienniku Polskim napisała: „Organizacje z całego świata, zrzeszone w The Global Catholic Climate Movement, tłumaczą na terenie wioski przesłanie encykliki papieża Franciszka „Laudato si”. Papież przeciwstawia się w niej nadmiernemu konsumpcjonizmowi, mówi o postępującej degradacji środowiska. Jako działania antyekologiczne wymienia m.in. marnotrawienie żywności, zasobów przyrodniczych i energetycznych. Zachęca m.in. do ograniczenia używania tworzyw sztucznych i papieru, do rezygnacji z konsumpcjonizmu, ograniczenia spożycia produktów zwierzęcych.

Encyklika opublikowana została rok temu. W Krakowie popularyzuje ją Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu, organizacja, która działa od 30 lat i zrzesza ok. 100 osób: franciszkanów i osoby świeckie. To jedyne w Polsce stowarzyszenie katolickich ekologów. Jego działacze sami przyznają, że ten ruch jest w Kościele mało popularny. - Być katolickim ekologiem to dość karkołomne zadanie. Dla katolików jesteśmy zbyt ekologiczni, dla ekologów zbyt katoliccy - twierdzi ojciec Jaromi. Zazwyczaj katolicy podchodzą do ekologów z rezerwą, bo kojarzą ich z lewakami. Różni ich także podejście do ochrony życia poczętego. - Nie można chronić przyrody, życia, bez ochrony życia nienarodzonego. Tych dwóch spraw nie da się od siebie oddzielić - mówi Kasper Jakubowski z Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu. Działacze tego ruchu z Krakowa niedawno zaangażowali się w poprawę jakości powietrza. Współpracują z Krakowskim Alarmem Smogowym, zbierali podpisy pod apelem o przyjęcie przez poprzedni rząd antysmogowej ustawy. Dla innych katolickich ekologów powietrze nie jest priorytetem. Zazwyczaj nawet nie wiedzą, że przyjechali do miasta, które ma największy smog w Europie. - Nie słyszałam o tym, aby Polska miała specjalny problem z zatrutym powietrzem. Powietrze jest wszędzie złe, w Europie, a także w Afryce - mówi Jacqueline Ingrid Bashir z Ugandy, szefowa ekologicznej organizacji Treebark. O smogu w Krakowie nie słyszała także Jenny Zapata z organizacji ekologicznej 350.org. - Wiem tylko, że macie problem z ograniczeniem wydobycia węgla - przyznaje. O tym, że Kraków ma trujące powietrze, wie natomiast Lourdes Arsenia z Filipin, działaczka rządowych organizacji ekologicznych. - Jeśli jednak ograniczycie palenie w piecach, wszystko się poprawi. I tak w porównaniu z Filipinami Polska jest zielonym krajem. Macie w miastach parki, Planty w centrum Krakowa, a u nas są tylko budynki - uważa Lourdes Arsenia."

Ideą eko-wioski Laudato si’ jest wspólne podziękowanie za eko-encyklikę oraz odpowiedź młodych na wezwanie papieża Franciszka, aby chronić i zatroszczyć się o stworzenie. Składa się ona z trzech części: koncertowej, warsztatowo-wystawowej oraz modlitewnej. Wyjątkowym miejscem jest namiot w zielonej przestrzeni parku „Zielona strefa modlitwy”.  – Tworząc tę medytacyjną przestrzeń próbowaliśmy pokazać sacrum w ogrodzie w duchu Laudato si’ – mówi Emilia Ślimko z REFA – wypełniają ją tradycyjne rośliny z podkrakowskich łąk i cytaty z encykliki Laudato si’. W naszej ekowiosce – dodaje - mówimy dużo o zmianach klimatu, które są jednym z największych wyzwań naszych czasów. Potrzebna jest świadomość i wspólne działanie…

Hitem edukacyjnym przygotowanym przez REFA są materiały pokazujące praktyczny wymiar ekologii po katolicku. – Na stoisku REFA przygotowaliśmy m.in. specjalny przewodnik po encyklice Laudato si'. Jest to pierwsza jak dotąd taka publikacja w Polsce. I zachęta, aby poznać, czym w praktyce jest ekologia chrześcijańska i dlaczego obecny papież o niej pisze – mówi Kasper Jakubowski. – Zawarliśmy w niej też ekologiczny rachunek sumienia oraz nowość, czyli "Credo chrześcijańskiego ekologa". Z kolei w wydanej w kilku językach ulotce wskazaliśmy trzy konkretne propozycje, co można i warto zmienić po powrocie z ŚDM. Przy okazji, rozdawaliśmy i przyozdobiliśmy nasze stoisko w tegoroczne odmiany jabłek od polskich, małych producentów.

O spektaklach, koncertach i warsztatach napiszemy w kolejnej relacji. Spróbujemy zebrać również reakcje medialne na nasz projekt…