• RiabininCzas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • cop karuzela
  • cytat
  • encyklika karuzela
  • Boska ziemia
  • encyklika
  • Czas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • Przemówienie papieża Franciszka do uczestników spotkania „WIARA I NAUKA: W KIERUNKU COP26”
  • Ekologia encykliki Fratelli tutti
  • Zielone Słowa BOSKIEJ ZIEMI.To przewodnik porządkujący wzajemne relacje Kościoła katolickiego z tematyką ochrony przyrody, środowiska, klimatu i ekologii.
  • Ekologia to ważna część nauczania Kościoła – wywiad KAI z o. Stanisławem Jaromi

biblioteka laudatosi jp2 biblioteka laudatosi benedykt xvi biblioteka laudatosi kkwpolscesqr

biblioteka laudatosi dol dzielo stworzenia biblioteka laudatosi dol ochrona srodowiska biblioteka laudatosi dol ekologia integralna biblioteka laudatosi dol encyklika laudatosi

Przedstawiciele Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu byli wśród ponad 600 delegatów z ok. 140 ruchów i stowarzyszeń katolickich uczestniczących w żoliborskim sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki w IV Ogólnopolskim Kongresie Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich. Hasło Kongresu: „Posłani, aby odnowić świat” ukierunkowywało obrady na refleksję w jaki sposób chrześcijanie powinni odnawiać świat dzisiaj. Przyjęty program apostolski wśród 15 wskazań zawiera również działania na rzecz ekologii i środowiska naturalnego a jako przykład właściwych działań wskazywał REFA.

Uroczystej Mszy św. dla uczestników kongresu w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie 14.06.2014 przewodniczył Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. W słowie rozpoczynającym Kongres, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki wyraził ruchom i stowarzyszeniom podziękowanie za ich zaangażowanie w życie Kościoła i wszystko, co w to dzieło wnoszą. Wskazywał też na znaczenie ludzi świeckich w misji ewangelizowania współczesnego świata.

Przewodniczący Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich o. Adam Schulz podkreślił, że Kongres ma być impulsem do bardziej aktywnej obecności katolików w świecie. „Obecnie pragniemy przejść od biernego przyglądania się, jak ten świat coraz bardziej się laicyzuje i podejmuje wysiłek, aby chrześcijaństwo i chrześcijan wyrugować z życia społecznego, ze świadomości publicznej i ograniczyć do zakrystii, ku odkrywaniu pozytywnej wizji naszej aktywności - odnowienia tego świata w duchu Ewangelii, przemieniania go z Chrystusem" – tak organizatorzy Kongresu wyjaśniają jego tegoroczne hasło „Posłani, aby odnowić świat”.
Ważnym punktem Kongresu było uroczyste przekazanie Programu Apostolskiego Ruchów. Specjalna publikacja prezentuje aktywność apostolską ruchów pt.: „Jak apostołują ruchy i stowarzyszenia?”. Zawiera tez prezentację różnych aktywności ruchów, w takich obszarach jak: rodzina, ochrona życia, ewangelizacja, apostolstwo poprzez formację, ekologia, kultura, mass-media, gospodarka, polityka czy pomoc dzieciom i młodzieży oraz starszym, ubogim i chorym.

Ekologia prezentowana jest w 10. punkcie programu i wśród praktycznych działań wymienia m.in. właściwe kształtowanie świadomości i wrażliwości na środowisko i piękno stworzenia, dbanie o ekologiczny styl życia, o jakość żywności i właściwy wypoczynek. Mówi też o propagowaniu pełnej wizji zagadnień ekologicznych obejmującą zarówno troskę o przyrodę jak i autentyczne potrzeby ludzkie oraz zaleca współprace z chrześcijańskimi organizacjami ekologicznymi i tu wymieniony jest Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu.
Uczestnicy Kongresu wysłuchali też wystąpień nawiązujących do tematyki Kongresu. Abp Józef Kupny, który przewodniczy Radzie Episkopatu ds. Społecznych poruszył kwestię zaangażowania społecznego ruchów, będącego przejawem troski o ubogich. Za papieżem Franciszkiem zachęcał, by świeccy mieli „wyobraźnię miłosierdzia i zawsze ją praktykowali”. Wskazywał, że członkowie ruchów powinni czuć się przynagleni do niesienia pomocy materialnej ale także do gorliwego świadectwa wiary, które może być „lekarstwem” na ubóstwo duchowe i moralne.
Rudolf Kałwak z ruchu Focolari przedstawił swą pracę zawodową jako apostolstwo a Beata i Tomasz Strużanowscy z Kościoła Domowego ruchu Światło-Życie mówili o rodzinie jako podstawowym miejscu formacji chrześcijańskiej. 

Z kolei Prymas Polski abp Wojciech Polak podjął temat „Jak kochać Kościół, gdy widzimy w nim tyle zła?”. Mówił, że Kościół jest święty i zarazem ciągle potrzebujący oczyszczenia. Wskazywał na istnienie w związku z tym „stałego napięcia egzystencjalnego”. Dostrzeżenie i zaakceptowanie owego stałego napięcia egzystencjalnego - świętości i grzechu nie powinno prowadzić do postawy lekceważącej zło, ani też do postawy fatalistycznej. Musi raczej motywować do podjęcia zmagania o świętość Kościoła, by był on wierny Chrystusowi i Ewangelii. Prymas stwierdził też, że pytanie o miłość do Kościoła w obliczu takiego czy innego zła, skandalu, słabości i przejmującego nieraz oporu, to ostatecznie pytanie o naszą wrażliwość, współodczuwanie i odpowiedzialność, by „nie walczyć z ofiarami zła, ale ze złem”.

Obecnie w Polsce działa na szczeblu ogólnokrajowym - 150 ruchów i stowarzyszeń katolickich, a na szczeblu bardziej lokalnym - ponad tysiąc. W sumie zaangażowanych jest w nie 2,5 mln Polaków. Pierwszy Kongres Ruchów i Stowarzyszeń odbył się w 1994 r. i pomógł w odczytaniu miejsca i roli ruchów w Kościele w Polsce. Drugi Kongres (2000) był czasem odczytywania miejsca i roli ruchów w życiu społecznym oraz w Europie. Trzeci, który trwał dwa lata (2005-2007), poświęcony był nowym wyzwaniom apostolskim w różnych obszarach zaangażowania ruchów. Organizatorem IV Kongresu Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich jest Ogólnopolska Rada Ruchów Katolickich. Powstała ona w czerwcu 1990 r. jako owoc wcześniejszej – trwającej od 1978 r. – współpracy liderów ruchów i stowarzyszeń katolickich. Inicjatywa ta została zatwierdzona przez Episkopat Polski, który mianował asystenta kościelnego.
sj