• RiabininCzas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • cop karuzela
  • cytat
  • encyklika karuzela
  • Boska ziemia
  • encyklika
  • Czas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • Przemówienie papieża Franciszka do uczestników spotkania „WIARA I NAUKA: W KIERUNKU COP26”
  • Ekologia encykliki Fratelli tutti
  • Zielone Słowa BOSKIEJ ZIEMI.To przewodnik porządkujący wzajemne relacje Kościoła katolickiego z tematyką ochrony przyrody, środowiska, klimatu i ekologii.
  • Ekologia to ważna część nauczania Kościoła – wywiad KAI z o. Stanisławem Jaromi

biblioteka laudatosi jp2 biblioteka laudatosi benedykt xvi biblioteka laudatosi kkwpolscesqr

biblioteka laudatosi dol dzielo stworzenia biblioteka laudatosi dol ochrona srodowiska biblioteka laudatosi dol ekologia integralna biblioteka laudatosi dol encyklika laudatosi

pszczoly-CC-malePszczoły są niestrudzonymi towarzyszami naszej codzienności. Kiedy przyroda budzi się do życia wydając pierwsze kwiaty, pojawiają się w ich pobliżu. To znaczy pojawiały się i gdzie niegdzie nadal przylatują. Od pewnego czasu obserwuje się również w Europie dość smutne zjawisko. Nie chodzi tu jedynie o ckliwe sentymenty – pszczoły zaczynają masowo wymierać. A pełnią niezwykle istotną funkcję w ekosystemie i gospodarce. Zapylając rośliny zapewniają ich obfite owocowanie, co naukowcy określają pojęciem usług ekosystemów. Rezultat pszczelej pracy spoczywa na naszych talerzach... nie tylko w postaci miodu.

Jest to bardzo dobry przykład na zależności jakie zachodzą między organizmami żywymi. Ukazuje jak natura jest de facto zespołem naczyń połączonych. Aby przedstawić to zjawisko w liczbach trzeba zaznaczyć, że 1/3 produktów spożywczych na świecie istnieje dzięki zapylaniu, a aż w 48% zapylanych roślin dostarczających pożywienia najważniejszym zapylaczem jest pszczoła. Dziesiątkując pszczoły w 2006 roku w USA, określono je i nazwano jako CCD (Colony Collapse Disorder) – czyli zanikanie całych rodzin pszczelich. Przypadki przypominające CCD występowały już znacznie wcześniej , jednak nie występowały na tak masową skalę. Co ciekawe pszczela rodzina dotknięta CCD  pozostawia ul z czerwiami, królową, pełen miodu - problem polega na tym, że do tego ula już nie wraca.

Pszczoła nie ucieka z domu. Wpływ na to zjawisko przypisuje się pasożytom, środkom ochrony roślin oraz zmianom klimatu, które potęgują działanie dwóch wcześniej wymienionych czynników (pszczoły dotknięte CCD zawierały w swoich organizmach zwiększone stężenie pestycydów, znaczą ilość pasożytów). Zmiany skali makro związane są z niezbędnymi zmianami w prawie, które zaczęłoby chronić pszczoły np. ograniczając możliwość wpływu środków chemicznych na ich kondycję – szczególnie w uprawach na dużą skalę, ochrona bioróżnorodności. Były już próby zastosowania w Europie takich ograniczeń prawnych na szerszą skalę. Niestety na razie takie dziania są wstrzymywane i brak rezultatów… Zapewne perspektywy radykalnych kroków i decyzji zdają się wciąż nieekonomiczne.

Lecz, gkiedy nie można działać w skali makro, można spróbować działań w skali mikro. Pojawia się również pytanie: w jaki sposób można wpływać pozytywnie na niekorzystne zmiany w srodowisku?

Oto kilka pomysłów:

1 – Stosować naturalne nawozy – typu kompost i obornik zamiennie za ich chemiczne odpowiedniki, rozsądne stosowanie środków chemicznych – gdy są one naprawdę niezbędne.

2 - Stosować naturalne metody zwalczania szkodników (przez np. wprowadzanie do ogrodu fauny, która zwalczać będzie pasożyty).  Można też sporządzać wywary z roślin takich jak czosnek, cebula, gnojowicę z orlicy pospolitej, paproci, roztwór szarego mydła potasowego – w dobie powszechnej chemizacji takie środki są na razie mało popularne nawet w małych ogródkach.

3 - Jeśli już decydujemy się na środki chemiczne – ściśle przestrzegać zasad ich stosowania – a szczególnie okresów karencji  - na środkach powinna być zawarta informacja kiedy i jak aplikować by zmniejszyć ich skutki uboczne dla środowiska.  By ograniczyć oddziaływanie oprysków na pszczoły powinno wykonywać się je po zmierzchu.

4 - Stworzyć ogród przyjazny dla pszczół – stosować w ogrodzie rośliny miododajne – nie tylko lipa jest rośliną miododajną – pożyteczne dla pszczół są również krzewy takie jak budleja czy tawuły, również irgi, pigwowce, ketmia, derenie, również krzewinki takie jak wrzosy i wrzośce, szereg bylin m.in.: lawenda, kocimiętka smagliczka skalna, krwawnik tarczowaty, kłosowiec ogrodowy, żagwin ogrodowy, jeżówka purpurowa,  aster krzaczasty, krokus, ubiorek, płomyk szydlasty, szałwia, dzwonek, czy bardzo miododajny, jednoroczny ogórecznik lekarski...

Gabrysia Rusek/REFA

ogrod-dla-pszczol-ChFShow

Fot. Ogród przyjazny pszczołom ze słynnym cytatem A. Einsteina, na wystawie ogrodów Chelsea Flower Show w Londynie, 2010/aut. Kasper Jakubowski/ Copyright REFA 2014

Miniatura u góry strony - aut. Jack Wolf/Flickr/CC BY-ND 2.0