• Riabinin
  • cop karuzela
  • cytat
  • encyklika karuzela
  • ksizka
  • Czas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • Przemówienie papieża Franciszka do uczestników spotkania „WIARA I NAUKA: W KIERUNKU COP26”
  • Ekologia encykliki Fratelli tutti
  • Czyńcie Ziemię kochaną! – nowa książka REFA

Na początku grudnia do Katowic na Szczyt Klimatyczny ONZ przyjedzie ponad 20 tys. ludzi ze wszystkich krajów świata. Będą tam politycy i dziennikarze, negocjatorzy i liderzy organizacji społecznych, naukowcy i duchowni, biznesmeni i lobbyści. Możesz być i Ty! Szkoła liderów ekologii integralnej REFA zaprasza! Organizujemy dla Ciebie warsztaty w Katowicach w dniach 1-4.12.2018. W programie m. in. poznanie działań ekologicznych ruchów chrześcijańskich ze świata, dokonań naukowców, głosu ekspertów, Papieża i biskupów. Oto ramowy program warsztatów REFA. Zgłoszenia do 11 listopada!

Chcemy razem z Tobą prześledzić, czy dojdzie do "ekologicznego nawrócenia" współczesnej ekonomii, polityki i nauki, czy na Szczycie Klimatycznym zatriumfuje dobro wspólne i podjęte zostaną właściwe decyzje dotyczące przyszłości życia na Ziemi.

Chcemy też zastanawiać się, jaka ma być w tym rola nas katolików i co chrześcijanie mogą wnieść w ochronę klimatu Ziemi oraz jak powinniśmy włączyć się w budowanie prawdziwie chrześcijańskiej integralnej ekologii.

Będzie to okazja do poznania działań ekologicznych ruchów chrześcijańskich ze świata, dokonań naukowców i głosu ekspertów. Chcemy wspólnie przemyśleć głos biskupów w Polsce i poza jej granicami oraz rozpoznać swój wkład w misję, do której zaprasza nas Papież Franciszek. Będziemy pogłębiać rozumienie ekologii i ochrony klimatu w perspektywie chrześcijańskiej oraz nakreślać ramy działania liderek i liderów ekologii integralnej.

Zapraszamy na prelekcje i spotkania z ekspertami, dyskusje i pracę w grupach. Planujemy uczestnictwo w wydarzeniach otwartych oraz (jeśli się uda) wizytę na COP24. Codziennie chcemy wspólnie modlić się o mądrość w podejmowanych decyzjach o losach planety - naszego wspólnego domu.

Ramowy program warsztatów :
1 grudnia 2018 (sobota)
godz. 15: Przyjazd, zakwaterowanie, posiłek i poznanie się
godz. 16-21: Warsztaty dot. Szkoły liderów ekologii integralnej i wprowadzenie w klimat projektu
2 grudnia (niedziela)
od godz. 9.00: Spotkania z ekspertami, Msza św. niedzielna, wizyta w Pawilonie Dobrego Klimatu, wieczór integracyjny
3 grudnia (poniedziałek)
od godz. 9.00: Spotkania z ekspertami/warsztaty oraz uczestnictwo w otwartych wydarzeniach towarzyszących Konferencji, wizyta na COP24.
4 grudnia (wtorek)
od godz. 9.00: Podsumowanie i dalsze plany, omówienie projektu e-learningu
godz. 14.00: Zakończenie warsztatów
Uczestniczkom i uczestnikom warsztatów pokrywamy koszty zakwaterowania oraz wyżywienia. Prosimy jedynie o zaliczkę 55 zł w ramach potwierdzenia udziału. Zgłoszenia przyjmujemy na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 11.11.2018.Kontekst wydarzenia:
W dniach 3-14 grudnia 2018 r. w Katowicach odbędzie się Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu tzw. Szczyt Klimatyczny (COP24), najważniejsze globalne forum poświęcone światowej polityce klimatycznej. W związku ze Szczytem opublikowany został specjalny raport Międzyrządowego Panelu ds. Zmiany Klimatu (IPCC) oparty o  najnowsze dane naukowe z całego  świata. W raporcie czytamy, że "Zatrzymanie globalnego ocieplenia na poziomie 1,5°C będzie wymagać szybkich, dalekosiężnych i bezprecedensowych zmian we wszystkich dziedzinach życia społecznego". Według wyliczeń, aby uniknąć katastrofy klimatycznej do 2030 r. powinniśmy zredukować emisje gazów cieplarnianych o 45%, a do 2050 r. wyeliminować je całkowicie. To ogromne wyzwanie przed jakim stoją zarówno przedstawiciele 190 państw świata, którzy będą obradować w Katowicach, jak i my – obywatele i obywatelki.

Troska o klimat i działania proklimatyczne to stały element programu REFA, podobnie jak encykliki Laudato si’ oraz coraz częściej polskiego Kościoła katolickiego. Biskupi z różnych stron świata podpisali 27 października br. w Rzymie deklarację, w której wezwali rządy państw do „podjęcia ambitnych i natychmiastowych działań, by przeciwstawić się i przezwyciężyć niszczącym skutkom kryzysu klimatycznego”. Zwrócili w nim uwagę na konieczność prowadzenia zrównoważonego stylu życia przez ludzkość i sprawiedliwego podziału zasobów naturalnych z poszanowaniem zasobów środowiska naturalnego.

Serdecznie zapraszamy! Żyj Laudato si'!

1000 Characters left