Czas dla StworzeniaCzas dla Stworzenia mamy we wrześniu i październiku, gdzie punktem centralnym jest święto św. Franciszka z Asyżu. To szczególny okres ekumenicznej modlitwy i działań całej społeczności chrześcijańskiej na rzecz Ziemi, naszego domu. REFA – odpowiadając na zaproszenie Papieża Franciszka – uczestniczy w jego celebracji od 2015 i proponuje szereg tekstów pomocnych w jego przeżywaniu. Cieszy, że włącza się coraz więcej organizacji i wspólnot. Zatem my ograniczamy się do pomocy przy różnych projektach głosząc franciszkańskie orędzie Laudato si’ i Fratelli tutti. Oto wydarzenia z ostatnich tygodni…

 

Tegoroczny Czas dla Stworzenia – Season of Creation zaczęliśmy prezentacją trzech nagrań wideo na portalu #ŚwiętoStworzenia. Najważniejsze było wezwanie o. Stanisława Jaromi pt. „REFA zaprasza na Czas dla Stworzenia 2021”.

 

 

Razem z redakcją programów katolickich TVP z Krakowa nagraliśmy 8-minutowy reportaż dla magazynu „W dobrej wierze”. Jego odcinek 47, który premierę miał pod koniec września, prezentuje nasz Ruch i orędzie Laudato si'. A wszyscy dostaliśmy piękny prezent na dzień św. Franciszka i 40 lecie REFA. Program jest stale dostępny w intrenecie, polecamy. 

 

nagranie TVP Kraków

 

W niedzielę 19 września byliśmy w parafii w Giewartowie (diec. gnieźnieńska) na dożynkach i odpuście z okazji Święta Podwyższenia Krzyża Świętego, głosząc orędzie Laudato si’. Następnego dnia w Łodzi uczestniczyliśmy w modlitwie o nawrócenie ekologiczne i oglądaliśmy film o Grecie Thunberg – opowieść dostarczająca wielu inspiracji w zaangażowaniu na rzecz ochrony klimatu.

 

Czas dla Stworzenia 2021 REFA

 

Z modlitwą Laudato si’ 27 września byliśmy w Kalwarii Wielewskiej, niezwykłym sanktuarium wśród kaszubskich wzgórz i jezior, a w kolejnych dniach na franciszkańskim spotkaniu modlitewnym w Białogórze (diec. pelplińska) prosząc o Bożą opiekę nad nami i całym stworzeniem, o ochronę mórz, terenów nadmorskich i świata jako naszego wspólnego domu.

 

Modlitwa Laudato si 2021

 

Niedzielę św. Franciszka 3 października przeżywaliśmy z Encykliką Laudato si’ w Katowicach Podlesiu, gdzie o. Stanisław wygłosił 5 kazań z franciszkańskim przesłaniem ekologicznym, prowadził nabożeństwo różańcowe i spotkał się z miejscową Wspólnotą Laudato si’.

Następnie 6 października uczestniczyliśmy w konferencji "Wielkopolskie rozmowy o klimacie" promując chrześcijańskie myślenie w ekologii i działaniach klimatycznych.  
Ważnym dopełnieniem działań w terenie były liczne posty w mediach społecznościowych z hasztagami #CzasdlaStworzenia2021 #żyjLaudatosi #TroskaoWspólnyDom #CzyńcieZiemiękochaną  #ŚwiętoStworzenia

Dużym echem odbił się też wywiad o. Stanisława dla KAI, gdzie mówił o pozytywnych i negatywnych elementach recepcji encykliki Laudato si’ w Polsce, o roli świeckich i o konflikcie na Świętym Krzyżu. Pytał: „Jak świat może być zdrowy – również w sensie ekologicznym – jeżeli my, jako społeczność ludzka, tak bardzo chorujemy i nie chcemy, by Ziemia była wspólnym gościnnym domem dla wszystkich?”. 

Dopełnieniem tych wszystkich działań było spotkania z animatorami Caritas Laudato si’ oraz aktywistami różnych NGO w Tyńcu 18-19.10.2021 w ramach projektu Eko-Logos. Prezentowaliśmy tam nasze projekty i książki a o. Stanisław uczestniczył w debacie nt. duchowości w ekologii.

 

projekt Eko-logos 2021

 

Redakcja portalu REFA