Międzynarodowy Dzień ZiemiGiza w Egipcie, Nowy Jork, Jerozolima, Aleppo w Syrii, Bacău w Rumunii, Kalongo w Ugandzie, pustynia Atacama w Chile, Amazonia, Burkina Faso oraz franciszkański ogród w Radomsku to miejsca, gdzie zrealizowano Pochwałę Stworzeń św. Franciszka jako modlitwę współczesnego świata w Międzynarodowy Dzień Ziemi. Wiele głosów, różne języki i jedna franciszkańska modlitwa z Patronem Ekologów! Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu i wspólnota Laudato si’ włączyli się w międzynarodowy projekt franciszkański, dając mu polski akcent. Zapraszamy do wspólnej modlitwy!

Projekt powstał na zaproszenie narodowych koordynatorów Młodzieży Franciszkańskiej we Włoszech (Gioventù Francescana d'Italia), aby włączyć się we franciszkańską część multimedialnego maratonu #OnePeopleOnePlanet i tym samym przygotować polski program na tegoroczne międzynarodowe obchody Dnia Ziemi. Pomysł polegał na wykonaniu „Hymnu stworzenia” św. Franciszka w różnych językach i w przyrodzie typowej dla danego kraju. 

Zdjęcie z włoskiej telewizji z obchodów Dnia Ziemi

W ogrodzie franciszkańskiego klasztoru w Radomsku wyśpiewaliśmy „Pochwałę stworzeń” św. Franciszka. Kilkanaście miesięcy przed śmiercią już prawie niewidomy Brat Franciszek uwielbia Boga razem z całym stworzeniem, które nazywa bratem i siostrą, a ziemię matką. Nawet śmierć to siostra, a każdy bliźni jest siostrą i bratem. A my włączamy się dziś w jego pieśń w różnych krajach, wielu językach i w różnorodnych ekosystemach. 

W międzynarodowym nagraniu wystąpiła Daria Rząsowska z Radomska, a całość jest opisana w tekście Franciszkańska „Pochwała stworzeń” z Radomska.

 Nagranie Pochwały stworzenia z Radomska

Projekt #OnePeopleOnePlanet towarzyszył Szczytowi Klimatycznemu w USA i był prezentowany w TV RAI Play w ramach tegorocznego włoskiego i międzynarodowego Dnia Ziemi ONZ – EarthDay 2021 – GiornataMondialedellaTerra. Przeżywając #RokLaudatosi i #DzieńZiemi razem z #REFA, śpiewajmy hymn, którego autorem jest #PatronEkologów.

Papież Franciszek na Dzień Ziemi