W święto św. Franciszka, na zakończenie Czasu dla Stworzenia 2022, w Watykanie miał światową premierę filmowy dokument ekologiczny z udziałem papieża Franciszka pt. The Letter (List). Pokazuje ekologiczne, klimatyczne i społeczne problemy współczesności oraz przesłanie papieskiej encykliki ekologiczno-społecznej Laudato si’ z 2015 roku nt. ekologii integralnej. Dzień 4 października, liturgiczne wspomnienie św. Franciszka z Asyżu, jest jednocześnie datą przystąpienia państwa watykańskiego do Konwencji Klimatycznej ONZ oraz Paryskiego Porozumienia Klimatycznego. U nas info, gdzie obejrzeć film.

Reżyser filmu Nicolas Brown w trakcie prezentacji podkreślił, że „aby stawić czoła kryzysowi klimatycznemu, musimy wyjść z naszej bańki, odłożyć na bok różnice i zaangażować się w dialog”. Dla projektu przygotowano specjalną stronę internetową theletterfilm.org, przypomina ona ekoorędzie papieża oraz prezentuje głównych bohaterów filmu.

Oficjalny zwiastun filmu po angielsku można obejrzeć na YouTubie. 

W filmowym dokumencie jego bohaterowie opowiadają o tym, jak osobiście dotknęły ich zmiany klimatu. Rozmawiają na ten temat papież Franciszek, przywódcy rdzennego plemienia z Amazonii, uchodźcy klimatyczni i student z Senegalu, działacz młodzieżowy z Indii oraz naukowcy z USA.

„Film i przedstawione w nim osobiste historie pokazały w przejmujący sposób, że kryzys ekologiczny ma miejsce teraz” - powiedział ze wzruszaniem po projekcji prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, kard. Michael Czerny. W tworzenie Listu zaangażowana była jego dykasteria, jak również Dykasteria ds. Komunikacji. Dokument został wyprodukowany przez nagrodzoną Oscarem firmę Off the Fence (za Ośmiornicę, nauczycielkę życia) we współpracy z Laudato si’ Movement.

„Apokaliptyczne powodzie, długotrwałe susze, niszczące fale upałów, katastrofalne huragany i cyklony stały się w ostatnich latach nową normą i są coraz gorsze” – powiedział kard. Czerny. „Ten piękny film, chwytająca za serce, a jednocześnie dająca nadzieję historia, jest wyraźnym wezwaniem do ludzi na całym świecie: obudźcie się! Bądźcie poważni! Zbierzcie się! Działajcie razem! Działajcie teraz!”, podkreślił prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

Cały 80-minutowy film można obejrzeć na YouTubie.

Dzień 4 października, liturgiczne wspomnienie św. Franciszka z Asyżu, jest jednocześnie datą przystąpienia państwa watykańskiego do Konwencji Klimatycznej ONZ oraz Paryskiego Porozumienia Klimatycznego.

Tekst encykliki oraz liczne dokumenty poświęcone jej tematom prezentuje Biblioteka Laudato si’ na portalu chrześcijańskich ekologów. 

Biblioteka Laudato si'

KAI/REFA