• Szczyt klimatyczny NY 2019 karuzela
  • boska ziemia karuzela
  • czas dla stworzenia
  • Karuzela e learning2
  • patron ekologow
  • Orędzie papieskie mówi o trzech wartości moralnych: uczciwości, odpowiedzialności i odwagi. Ma formę wideo-przesłania.
  • To przewodnik po relacjach ze stworzeniem, który po raz pierwszy w Polsce porządkuje tematykę wzajemnych relacji Kościoła katolickiego z tematyką ochrony przyrody, środowiska, klimatu i całą szeroko rozumianą ekologią.
  • REFA po raz piąty organizuje w Polsce CZAS DLA STWORZENIA - SEASON OF CREATION i zaprasza do modlitwy o odpowiedzialne działania dla ochrony przyrody, środowiska i klimatu.
  • Zapraszamy Cię do udziału w kursie internetowym ekologii integralnej Szkoły liderów ekologii integralnej REFA!
  • 40 lat temu papież Jan Paweł II na prośbę przyrodników i ekologów ogłosił św. Brata Franciszka patronem ekologów.

jp2-kartki-akcja-miniKanonizacja Jana Pawła II to najlepszy czas, aby przypomnieć oryginalny wkład jego pontyfikatu do współczesnej myśli ekologicznej. Myśl papieża nad współczesną kulturą, nauką i środowiskiem naturalnym rozwijana była przez wiele lat. Co ciekawe, papież nie unikał tematów trudnych, a jego świętość nie oddalała od spraw świata i ludzi. Do historii przeszło mocne przesłanie w Zamościu skierowane wprost do polaków. Czy zechcemy je przyjąć? Czy papież nam się przypadkiem przez te 9 lat nie oddalił? Czy niepokój Jana Pawła II o polską przyrodę i ochronę życia w każdym jego wymiarze pobudzi nas do większej odpowiedzialności za świat w którym żyjemy?

W cyklu o św. JP2 zamieszczamy kolejne eko-kartki z inspirującymi myślami papieża na te tematy. Nie chodzi tu o zwykłą cytatologię, czy urokliwe skoninąd "kwiatki" z najciekawszymi fragmentami wypowiedzi, ale nieustanny dialog, konfrontowanie słów z rzeczywistością, wreszcie osobisty rachunek sumienia. Czy starczy nam czasu, sił i wyobraźni, aby w rodzinie i szkole wychować ludzi odpowiedzialnych, wrażliwych na potrzeby świata, bliźnich i przyrody? Czy spróbujemy inspirujacą myśl papieża wdrożyć bardzo konkretnie i praktycznie w naszym życiu? Niech nas inspiruje, pobudza, niepokoi, zmusza, aby sięgnąć głębiej do jego pism, listów, homilii ... 

 

Wybrane źródła myśli ekologicznej JP2:

1. Orędzie na światowy dzień pokoju, 1.01.1990: "Pokój z Bogiem Stwórcą - pokój z całym stworzeniem"

2. List z okazji 800 rocznicy urodzin św. Franciszka z Asyżu pt. "Skąd ci to, że cały Świat przychodzi do Ciebie", 1982

3. "Ekoturystyka kluczem do właściwego rozwoju". Orędzie JP2 na 23 Światowy Dzień Turystyki, 2002 r.

4. "O zrównoważonym rozwoju". Do członków Papieskiej Akademii nauk, 12.03.1999 r.

5. Tekst homilii JP2 z Liturgii Słowa w Zamościu 12.06.1999 r.

6. "O obowiązku szanowania świata stworzonego". Wspólna deklaracja Papieża JP2 i Patriarchy Bartłomieja I

 

Eko pocztówka z kanonizacji Jana Pawła II

ekologia-jpii2-800x585

ekologia-jpii3

 

1000 Characters left