znicz maleMNIEJ – smogu, śmieci, bałaganu wokół nas! WIECEJ – czystego nieba, porządku, harmonii i piękna! To nasza mała odpowiedź na wielkie problemy współczesności! Nasz chrześcijański głos w debacie o ochronie przyrody, środowiska i klimatu! – piszą organizatorzy akcji ze Wspólnoty Laudato si’ w Radomsku. Inspirując się działaniami Caritas i REFA proszą, aby w tych szczególnych dniach pamiętać o zarezerwowaniu czasu na modlitwę, Eucharystię, chwilę refleksji oraz cieszyć się żyjącymi na tym świecie: rodziną i przyjaciółmi. Dają też wiele pomysłów jak zmniejszyć ilość kupowanych „akcesoriów cmentarnych". 

"Cmentarz to bardzo ekologiczne miejsce. Niech tak pozostanie!"… "Przykro patrzeć na stosy plastikowych, wątpliwej urody ozdób"… słyszymy w jesienne dni co roku. Zatem wyruszając na groby naszych bliskich przemyślmy sobie co wtedy jest ważne a co najważniejsze. Czy groby trzeba przykryć tonami plastikowych ozdób i kopcących zniczy. Warto też zobaczyć składowiska odpadów tuż za murem cmentarza, zanieczyszczając środowisko i szpecąc okoliczny krajobraz. – czytamy w przygotowanych materiałach.

Wybierz ozdoby, świece, znicze bardziej przyjazne dla środowiska albo zrób je samemu. Zrezygnuj ze sztucznych kwiatów – na rzecz naturalnych, które ulegną biodegradacji. Segreguj odpady.

Oto kilka praktycznych eko-porad jak mądrze i po Bożemu przeżyć Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

1. Pamiętaj o zarezerwowaniu czasu na modlitwę, Eucharystię, chwilę refleksji

2. Ciesz się żyjącymi na tym świecie: rodziną, przyjaciółmi, sąsiadami.

3. Szanuj życie swoje i innych. Uważaj na drodze!

4. Znacząco zmniejsz ilość kupowanych „akcesoriów cmentarnych". Zaoszczędzone pieniądze przeznacz na jakieś dobro, na przykład wesprzyj organizację charytatywną. Nakarm kogoś głodnego. Równocześnie będzie ekologicznie! Pomyśl, czy zmarli najbliżsi patrząc na nas bardziej ucieszą się właśnie z tego, czy z najnowszego modelu znicza XXL z pulsującymi diodami?

5. Wybierz świece, znicze bardziej przyjazne dla środowiska albo zrób je samemu. Zrezygnuj ze sztucznych kwiatów – na rzecz naturalnych, które ulegną biodegradacji. Nie używaj toksycznych środków do czyszczenia płyt nagrobnych, które zanieczyszczą glebę i wody podziemne (zastosuj ekologiczne odpowiedniki). Segreguj odpady.

6. Jeśli odczuwasz presję ze strony rodziny i dotychczas niemalże ścigaliście się na wielkość zniczy - odpuść. Szczera modlitwa i wszystko powyższe mają naprawdę większe znaczenie!

7. Zamień wiązanki z plastiku na dekoracje z prawdziwych kwiatów, bądź trendy, bo…
- są piękne, bo naturalne
- oryginalne, nie ma dwóch takich samych
- szybko ulegają biodegradacji
- są tańsze niż plastikowe
- możesz zrobić je sam
- bądź trendy, bądź eko

Akcji towarzyszy sugestywny plakat, ulotki i wystawa naturalnych stroików.

Fot. REFA i Caritas Laudato Si