Nadchodzi czas odwiedzania cmentarzy. Z jednej strony modlitwa, zaduma, pamięć, spotkania rodzinne. Z drugiej – nieunikniona (?) konieczność dołączenia do gorączki kupowania: coraz większych zniczy, lampek na baterie, ozdób...
Iluż z nas z poddaje się tej przesyconej konsumpcji w imię - no właśnie czego? Tradycji? Szacunku dla zmarłych? A może działamy pod presją rodziny? Na szczęście w porę przychodzą coraz liczniejsze głosy wołające o opamiętanie. REFA na czele z o. Stanisławem Jaromi od lat apeluje, by pomyśleć o bardziej przyjaznym dla środowiska przyozdabianiu nagrobków i zobaczyć odpady które tam po nas zostają. Przypominamy nasze Pięć "eko-porad" na Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny.
O. Grzegorz Kramer SJ proponuje: „Może w tym roku zrezygnujemy z milionów zniczy, a pieniądze zaoszczędzone w ten sposób przekażemy tym, którzy żyją i potrzebują pomocy?". Przecież to realizacja prawdziwej Tradycji, której warto się trzymać: modlitwa, post, jałmużna! I ekologii - troski o nasz wspólny dom.

Idąc tym tropem rzucamy wyzwanie na Zaduszki 2019:
1. Pamiętaj o zarezerwowaniu czasu na modlitwę, Eucharystię, chwilę refleksji.
2. Uciesz się żyjącymi na tym świecie: rodziną, przyjaciółmi, sąsiadami.
3. Szanuj życie. Uważaj na drodze!
4. Znacząco zmniejsz ilość kupowanych „akcesoriów cmentarnych". Zaoszczędzone pieniądze przeznacz na jakieś dobro, na przykład wesprzyj organizację charytatywną. Nakarm kogoś głodnego. Równocześnie będzie ekologicznie! Pomyśl, czy zmarli najbliżsi patrząc na nas z góry bardziej ucieszą się właśnie z tego, czy z najnowszego modelu znicza XXL z pulsującymi diodami?
5. Wybierz świece, znicze bardziej przyjazne dla środowiska albo zrób je samemu. Zrezygnuj ze sztucznych kwiatów – na rzecz naturalnych, które ulegną biodegradacji. Nie używaj toksycznych środków do czyszczenia płyt nagrobnych, które zanieczyszczą glebę i wody podziemne (zastosuj ekologiczne odpowiedniki). Segreguj odpady.
6. Jeśli odczuwasz presję ze strony rodziny i dotychczas niemalże ścigaliście się na wielkość zniczy - odpuść. Szczera modlitwa i wszystko powyższe mają naprawdę większe znaczenie.

Michał Lewicki /red.