W dniach 15 września – 15 października co roku zapraszamy do organizowania spotkań modlitewnych w swych parafiach i wspólnotach. Honorowym patronem akcji jest Prymas Polski abp Wojciech Polak. Do tegorocznego CZASu DLA STWORZENIA dodaliśmy modlitwę za Amazonię o realizację ekologii integralnej na synodzie i jej całym wyjątkowym obszarze, o ratunek dla płonących lasów i wszystkich mieszkańców, ludzi i zwierząt. W tych intencjach modlono się m. in. w Lublinie, Warszawie, Zielonej Górze, Wałbrzychu i Radomsku. W tym ostatnim miejscu modlitwie przewodniczył o. Stanisław Jaromi w ornacie wykonanym w boliwijskiej Amazonii z elementami tamtejszej przyrody i logo synodu amazońskiego.

Z Krakowa pisze Barbara Niedźwiecka, sekretarz zarządu REFA:
W niedzielę 6 października 2019 w Krakowie na Placu Franciszkańskim świętowaliśmy po raz ósmy Dzień Świętego Franciszka. Pomimo chłodu pogoda dopisała, i jak co roku przyszło na plac wielu mieszkańców Krakowa. Występował franciszkański zespół „Fioretti”, Inna Kamaryan i Anastazja Allanazarowa - artystki pochodzące z Uzbekistanu oraz zespół „Play&Pray”. O godzinie 12.00 była w bazylice św. Franciszka z Asyżu uroczysta Msza św. a potem radosny festyn.
REFA brała udział w obchodach. Barbara Niedźwiedzka wraz z Januszem Bończakiem i przyjaciółmi przygotowali stoisko z materiałami REFA. Znalazła się tam też zielona encyklika papieża Franciszka i książki o. Stanisława Jaromiego. Przygotowaliśmy też eko-zabawę dla dzieci pt. „Kochaj Pomagaj Nie Krzywdź”. Około czterdzieścioro dzieci malowało rysunki będące ich interpretacją wersów z Pieśni Słonecznej św. Franciszka, Kwiatków św. Franciszka lub będących parafrazą myśli zawartych w encyklice Laudato si’. Młodsze dzieci kolorowały rysunki. Powstały bardzo ładne, nie raz wzruszające, rysunki. Była też okazja do rozmowy, spotkania, i z zakonnikami i misjonarzami i z zainteresowanymi chrześcijańską ekologią Krakowianami.
Na scenie przeczytałam Ekologiczny dekalog św. Franciszka z Asyżu oparty na jego pismach i wczesnych źródłach franciszkańskich. Zabrzmiał zdumiewająco aktualnie…  

Wcześniej 27 września 2019 uczestniczyliśmy w Krakowie w Marszu dla Ziemi. Zaczął się on na placu Wszystkich Świętych a po drodze było 6 przystanków. Zatrzymywaliśmy się aby wysłuchać krótkich wystąpień na temat: lokalnych krakowskich problemów dot. środowiska (m.in. wskazano miejsca, gdzie w Krakowie prowadzi się inwestycje sprzeczne z potrzebami miasta i wyzwań kryzysu ekologiczno-klimatycznego); ignorowania faktów naukowych mówiących o katastrofie ekologicznej, krótkowzrocznej polityce energetycznej naszego kraju, o problemach transportu, braku wody i stepowieniu całych obszarów Polski, o niszczeniu gleby, o marnowaniu żywności i wciąż dalekim od rozwiązania problemie niedegradowalnych śmieci. Wszystkie wystąpienia kończyły się wezwaniami i wskazaniami konkretnych działań naprawczych.
Przystanek drugi miał miejsce na skwerze franciszkańskim, gdzie Kasper Jankowski z REFA przedstawił głos Stolicy Apostolskiej o naszej odpowiedzialności moralnej za Ziemię powierzonej przez Boga ludzkości. Mówił też o naszej odpowiedzialności za bliźnich, w tym ubogich i najmniej winnych, którzy ucierpią najbardziej. Cytując papieża Franciszka i encyklikę Laudato si’ stwierdził, że ruchy w obronie Ziemi i całego Stworzenia mogą liczyć na wsparcie chrześcijańskich ekologów.
Marszowi towarzyszyło hasło REFA: „Czyńcie sobie Ziemię kochaną! a zakończył go Teatr dla Ziemi - etiuda w wykonaniu Teatru KTO.

REFA ponawia swe wezwanie do organizowania celebracji SEASON OF CREATION i 11 października zaprasza do Poznania na Wzgórze Przemysła.