W święto Patrona Ekologów 4.10.2023 Franciszek podpisał adhortację nt. kryzysu klimatycznego. To kolejny krok pokazujący zaangażowanie Kościoła w odnowienie zagubionej harmonii człowieka ze stworzeniem. Książka REFA jest nie tylko kompleksowym komentarzem do treści tego dokumentu ale wnosi też bogactwo perspektyw zarówno ludzi Kościoła, jak bp Damian Muskus, o. Józef Bremer czy o. Stanisław Jaromi, ale też wybitnych ekspertów i aktywistów. Są wśród nich: Ewa Bińczyk, Rafał Cekiera, Cezary Kościelniak, Michał Latawiec, Piotr Wojciechowski, Zbigniew Wróblewski oraz inni uczestnicy debaty o współczesności.
Nasza książka rodziła się na uniwersyteckich debatach w Krakowie i Lublinie oraz podczas licznych rozmów online. – pisze we wprowadzeniu jej redaktor o. Stanisław Jaromi - Wielu zaproszonych do jej współtworzenia odmówiło, niektórzy po przyjęciu zaproszenia potem się wycofali. Cóż, temat jest trudny i prekursorski. Nikt jeszcze o kwestii klimatycznej nie pisał w Kościele poprzez analizowanie tylu współczesnych, niełatwych tematów. Tym większa wdzięczność wszystkim, których teksty możemy tu czytać. Monografia ma wyraźnie dwie części: analityczną, ekspercką oraz praktyczną, w której dominuje głos aktywistów, w tym zaangażowanych w Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu.
To już piąta zielona monografia przygotowana przez REFA. Razem z naszymi przyjaciółmi tworzymy język chrześcijańskiej ekologii i teoretyczną bazę dla teologów, etyków, katechetów i duszpasterzy. Wzbogacamy też obchody franciszkańskiego jubileuszu 800 lat od powstania Pieśni słonecznej i śmierci brata Franciszka.
Celem jest właściwe podejście do kryzysu ekologicznego i klimatycznego, troska o środowisko naturalne i społeczne oraz przemiana myślenia każdego i każdej z nas. Owo nawrócenie ekologiczne to umiar i styl życia uważny na innych, ograniczanie ilości odpadów, mądra konsumpcja, dobrowolna skromność, tworzenie nowej kultury i duchowości.
Oto jej spis treści:
Nowa zielona misja Kościoła – Stanisław Jaromi OFMConv
Laudate Deum w pespektywie watykańskiej – ks. Anthony Onyemuche Ekpo
Laudate Deum w perspektywie franciszkańskiej – bp Damian Muskus OFM
Głos ekspertów
Technologia i globalna kultura bezpieczeństwa. Laudate Deum jako watykańska propozycja stosunków międzynarodowych – Cezary Kościelniak
Pokora tymczasowych zarządców. Kościół katolicki a wyzwania klimatyczne na przykładzie adhortacji Laudate Deum – Rafał Cekiera
Wyzwanie kryzysu środowiskowego a problem nierówności – Ewa Bińczyk
Klimat, środowisko i przyroda jako dobra wspólne – Michał Latawiec
Laudate Deum – wołanie o kulturę zrównoważonego korzystania z dóbr naturalnych – Józef Bremer SJ
Jakie jest miejsce człowieka w przyrodzie? Uwagi o antropocentryzmie umiejscowionym – Zbigniew Wróblewski
Kryzys klimatyczny jako nowa apokalipsa – Piotr Wojciechowski
Głos aktywistów
Szczyty klimatyczne ONZ – sukcesy i porażki – Patryk Białas
Klimatyczny apel papieża i moja odpowiedź – Weronika Felcis
Pochwała różnorodności - Dariusz Wiśniewski OFMConv
oraz Wojciech Stawiany, Anna Bednarek, Dominika Mąka, Teresa Stanek, Krzysztof Mączkowski, Marcin Kawko, Justyna Barańska
Teksty źródłowe
Adhortacja apostolska Laudate Deum Ojca Świętego Franciszka do wszystkich ludzi dobrej woli w sprawie kryzysu klimatycznego
Przemówienie Ojca Świętego Franciszka do Konferencji Państw Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP 28)
Publikacja powstała w ramach grantu dla Szkoły Liderów Ekologii Integralnej REFA, finansowanego ze środków European Climate Foundation, we współpracy z Wydawnictwem Naukowym Uniwersytetu Ignacjanum w Krakowie.
Jest do kupienia na spotkaniach REFA oraz w księgarni internetowej https://wydawnictwowam.pl/prod.laudate-deum.39065.htm?sku=96120 (również jako ebook)