grafika-sciezka-EKO2-640px

W jaki sposób poznać dziką przyrodę Krakowa? Najlepiej z naszym przewodnikiem "Oswajamy przyrodę miasta i okolic", z którego wydania jesteśmy bardzo dumni. Przewodnik po 10 ścieżkach ukaże Wam bogactwo przyrodnicze i uroki miejsc, o jakich być może jeszcze nie słyszeliście. Zapraszamy Was na rodzinne spacery do miejskiej dżungli i nad krakowską Amazonkę!

Przewodnik został stworzony przez redaktora naszego portalu Kaspra Jakubowskiego przy współpracy przyrodniczki i edukatorki Joanny Kajzer-Bonk. Dla Kaspra, ojca dwóch kilkuletnich córek, niezwykle ważne było, aby dzieci od małego mogły spędzać jak najwięcej czasu na zewnątrz, swobodnie eksplorując świat przyrody dostępny w niedalekiej odległości od domu. W przewodniku dzieli się swoimi doświadczeniami. Przewodnik to również odpowiedź na zdiagnozowany przez Richarda Louv’a, autora książki "Ostatnie dziecko lasu", syndrom deficytu natury, obserwowany u dzieci w społeczeństwach krajów rozwiniętych. Dzieci, szczególnie te żyjące w miastach, mają coraz mniej możliwości, aby doświadczać w sposób spontaniczny przyrody. Nasz przewodnik pokaże Wam, w jaki sposób można zachęcić dzieci (ale również dorosłych) do spędzania fascynującego czasu na łonie natury i ją "odlękawiać".

PrzewodnikREFA2

Przewodnik zawiera opis ścieżek przyrodniczo-edukacyjnych wraz z mapami po 10 wybranych obszarach Krakowa i okolic. Został tak zaprojektowany, aby można było w nim notować własne obserwacje, wymyślone nazwy i eksplorować nietypowe miejsca oraz korzystać z gotowych pomysłów i scenariuszy zabaw z dziećmi. W większości są to tereny zagrożone zabudową, brakiem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego czy niszczeniem siedlisk. To tereny wprost stworzone do prowadzenia edukacji ekologicznej, udostępniania je na cele zrównoważonej rekreacji i spędzania w nich wolnego czasu. To także miejsca o niezwykłej bioróżnorodności i wymagające naszej ochrony.

Jeżeli chcemy ochronić naturalny ekosystem Puszczy Białowieskiej i inne cenne tereny, musimy ocalić i udostępnić (przybliżyć) te „małe Puszcze Białowieskie", miejskie „Amazonki" i kaniony w granicach terenów zurbanizowanych. Ale też nieużytki i rosnące na nich drzewa-samosiejki. Stąd pomysł na ścieżki edukacyjne po nieużytkach, które mogą być eksplorowane i rozwijane w przyszłości – mówi Kasper Jakubowski.

Oto 10 miejsc, na których wytyczyliśmy ścieżki edukacyjno-przyrodnicze:

  1. Użytek ekologiczny „Dolina Prądnika” („krakowska Amazonka”)
  2. Użytek ekologiczny „Las w Witkowicach”
  3. Łąki w Kostrzu (Natura 2000) - użytek ekologiczny "Staw Królówka" ("śladami pand Europy - rzadkich motyli")
  4. Łęg w Przegorzałach („miejska dżungla”)
  5. Park Rzeczny Drwinka ("trochę harmonijnej wsi w mieście")
  6. Stawy przy ul. Szuwarowej ("wyspy natury pośród betonowej pustyni")
  7. Łąki w Toniach („Północne Błonia Krakowa”)
  8. Kamieniołom Libana ("Laboratorium dzikiej przyrody")
  9. Las Borkowski - użytek ekologiczny Potok Rzewnej ("krakowska Biebrza zagrożona")
  10. Kajasówka-Rudno (Natura 2000)

Jeśli chcesz otrzymać przewodnik w wersji drukowanej, to skontaktuj się z nami, pisząc na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Życzymy fascynujących spacerów!

PrzewodnikREFA3