Przez cztery dni pielgrzymi Światowych Dni Młodzieży, turyści i mieszkańcy Krakowa odwiedzali wystawy przygotowane przez katolickich ekologów z wielu krajów świata, uczestniczyli w przygotowanych przez nich modlitwach i warsztatach, poznawali różne sposoby rozumienia w praktyce przesłania eko-encykliki Laudato si’. Ceremonia otwarcia miała miejsce w południe 26.07.2016. Wstęgę otwierającą tę niezwykłą przestrzeń w Parku Krowoderskim przecięli wspólnie liderzy z Global Catholic Climate Movement i Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu Christina Leano, Lourdes Arsenio i o. Stanisław Jaromi.

Franciszkanin z REFA rozpoczynając program międzynarodowego projektu modlił się o błogosławieństwa dla jego uczestników i odczytał modlitwę Papieża Franciszka z Laudato si’.

Red. Agnieszka Maj relacjonując wydarzenie w Dzienniku Polskim napisała: „Organizacje z całego świata, zrzeszone w The Global Catholic Climate Movement, tłumaczą na terenie wioski przesłanie encykliki papieża Franciszka „Laudato si”. Papież przeciwstawia się w niej nadmiernemu konsumpcjonizmowi, mówi o postępującej degradacji środowiska. Jako działania antyekologiczne wymienia m.in. marnotrawienie żywności, zasobów przyrodniczych i energetycznych. Zachęca m.in. do ograniczenia używania tworzyw sztucznych i papieru, do rezygnacji z konsumpcjonizmu, ograniczenia spożycia produktów zwierzęcych.

Encyklika opublikowana została rok temu. W Krakowie popularyzuje ją Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu, organizacja, która działa od 30 lat i zrzesza ok. 100 osób: franciszkanów i osoby świeckie. To jedyne w Polsce stowarzyszenie katolickich ekologów. Jego działacze sami przyznają, że ten ruch jest w Kościele mało popularny. - Być katolickim ekologiem to dość karkołomne zadanie. Dla katolików jesteśmy zbyt ekologiczni, dla ekologów zbyt katoliccy - twierdzi ojciec Jaromi. Zazwyczaj katolicy podchodzą do ekologów z rezerwą, bo kojarzą ich z lewakami. Różni ich także podejście do ochrony życia poczętego. - Nie można chronić przyrody, życia, bez ochrony życia nienarodzonego. Tych dwóch spraw nie da się od siebie oddzielić - mówi Kasper Jakubowski z Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu. Działacze tego ruchu z Krakowa niedawno zaangażowali się w poprawę jakości powietrza. Współpracują z Krakowskim Alarmem Smogowym, zbierali podpisy pod apelem o przyjęcie przez poprzedni rząd antysmogowej ustawy. Dla innych katolickich ekologów powietrze nie jest priorytetem. Zazwyczaj nawet nie wiedzą, że przyjechali do miasta, które ma największy smog w Europie. - Nie słyszałam o tym, aby Polska miała specjalny problem z zatrutym powietrzem. Powietrze jest wszędzie złe, w Europie, a także w Afryce - mówi Jacqueline Ingrid Bashir z Ugandy, szefowa ekologicznej organizacji Treebark. O smogu w Krakowie nie słyszała także Jenny Zapata z organizacji ekologicznej 350.org. - Wiem tylko, że macie problem z ograniczeniem wydobycia węgla - przyznaje. O tym, że Kraków ma trujące powietrze, wie natomiast Lourdes Arsenia z Filipin, działaczka rządowych organizacji ekologicznych. - Jeśli jednak ograniczycie palenie w piecach, wszystko się poprawi. I tak w porównaniu z Filipinami Polska jest zielonym krajem. Macie w miastach parki, Planty w centrum Krakowa, a u nas są tylko budynki - uważa Lourdes Arsenia."

Ideą eko-wioski Laudato si’ jest wspólne podziękowanie za eko-encyklikę oraz odpowiedź młodych na wezwanie papieża Franciszka, aby chronić i zatroszczyć się o stworzenie. Składa się ona z trzech części: koncertowej, warsztatowo-wystawowej oraz modlitewnej. Wyjątkowym miejscem jest namiot w zielonej przestrzeni parku „Zielona strefa modlitwy”.  – Tworząc tę medytacyjną przestrzeń próbowaliśmy pokazać sacrum w ogrodzie w duchu Laudato si’ – mówi Emilia Ślimko z REFA – wypełniają ją tradycyjne rośliny z podkrakowskich łąk i cytaty z encykliki Laudato si’. W naszej ekowiosce – dodaje - mówimy dużo o zmianach klimatu, które są jednym z największych wyzwań naszych czasów. Potrzebna jest świadomość i wspólne działanie…

Hitem edukacyjnym przygotowanym przez REFA są materiały pokazujące praktyczny wymiar ekologii po katolicku. – Na stoisku REFA przygotowaliśmy m.in. specjalny przewodnik po encyklice Laudato si'. Jest to pierwsza jak dotąd taka publikacja w Polsce. I zachęta, aby poznać, czym w praktyce jest ekologia chrześcijańska i dlaczego obecny papież o niej pisze – mówi Kasper Jakubowski. – Zawarliśmy w niej też ekologiczny rachunek sumienia oraz nowość, czyli "Credo chrześcijańskiego ekologa". Z kolei w wydanej w kilku językach ulotce wskazaliśmy trzy konkretne propozycje, co można i warto zmienić po powrocie z ŚDM. Przy okazji, rozdawaliśmy i przyozdobiliśmy nasze stoisko w tegoroczne odmiany jabłek od polskich, małych producentów.

O spektaklach, koncertach i warsztatach napiszemy w kolejnej relacji. Spróbujemy zebrać również reakcje medialne na nasz projekt…