mini-kalendarz-REFAWielki Post to kolejna szansa, aby lepiej uporządkować swoje życie. Post może nam pomóc przywrócić zachwianą równowagę, wspomóc siły obronne organizmu, leczyć choroby współczesnej cywilizacji. Jednocześnie może uzdrowić naszą duszę i zbliżyć do Boga. Potrzebne są zatem nowe siły i motywacje dla nowej jakości. W zamian dostaniemy szczęście uczestnictwa w tworzeniu świata bardziej przyjaznego zwierzętom, ludziom i całemu stworzeniu.  Publikujemy kalendarz REFA na Wielki Post 2014. To czas pojednania z Bogiem, bliźnim oraz całym stworzeniem.

 ..znak popiołu przenosi nas ku wielkiemu obrazowi stworzenia, gdzie mówi się, że istota ludzka jest szczególnym połączeniem materii i Bożego tchnienia, poprzez obraz prochu ziemi ulepionego przez Boga i ożywionego Jego tchnieniem tchniętym w nozdrza nowego stworzenia. (Benedykt XVI, 22.02.2012)

Wielki Post to kolejna szansa, aby lepiej uporządkować swoje życie. Post może nam pomóc przywrócić zachwianą równowagę, wspomóc siły obronne organizmu, leczyć choroby współczesnej cywilizacji a jednocześnie uzdrowić naszą duszę i zbliżyć do Boga. W wielu proponowanych praktykach mogą spotkać się ambitni ekolodzy i chrześcijanie. Zarówno ekoetyka, teoria zrównoważonego rozwoju, jak i etyka chrześcijańska, jest propozycją trudną i wymagającą, postulującą samoograniczenie się i wyrzeczenia. Potrzebne są zatem nowe siły i motywacje dla nowej jakości. W zamian dostaniemy szczęście uczestnictwa w tworzeniu świata bardziej przyjaznego zwierzętom, ludziom i całemu stworzeniu.

Inspirując się przygotowanym przez katolicką archidiecezję Waszyngtonu  programem pt. Caring for Creation Calendar - Lent 2014 przygotowaliśmy dla Was naszą propozycję. Oto 7 propozycji na pierwszy postny tydzień. Jakie będą następne? dowiemy się za kilka dni… 

Zapraszamy do współpracy w tym projekcie i przygotowaniu swoich pomysłów, które można zaproponować innym…  Piszcie poniżej w komentarzach, na fb lub mailowo. Aktualizowany co tydzień kalendarz REFA na kolejne tygodnie Wielkiego Postu do pobrania w dużym formacie na naszym facebookowym profilu.

Razem wykorzystajmy szansę jakie ofiaruje nam Kościół w ciągu tych 6 tygodni i wprowadźmy więcej pokoju w relacji z Bogiem, bliźnimi i całym stworzeniem

Propozycje na kolejne tygodnie Wielkiego Postu:

1 Tydzień

2 Tydzień

3 Tydzień

4 Tydzień

...i na facebooku

 

Pomocne linki:

na Wielki Czwartek o sakramentalnym postrzeganiu przyrody

Wielkanocne Orędzie papieża Franciszka z 2013: Aby zakwitła najbardziej jałowa ziemia

Ekologiczny rachunek sumienia nie tylko dla ekologów

Wywiad TV z Przewodniczącym REFA o zmianach klimatu

Nabożeństwo dziękczynne za dary przyrody i modlitwa Boże, Stworzycielu i Ogrodniku świata

Kalkulator odcisku ekologicznego WWF

Orędzie JPII "Pokój z Bogiem Stwórcą, pokój z całym stworzeniem (1990)"

Orędzie papieża Franciszka na Wielki Post 2014

artykuł: "Katolicy, mięso i ideologie"

papież Franciszek o miłosierdziu

treść Karty Gospodarstw Rodzinnych 2014

O wartości wody zob. http://www.swietostworzenia.pl/component/content/article/2-aktualne/311-woda-lokalnie-i-globalnie

tekst:sj

grafika: kj