Trwa czas pielgrzymek i wypraw rowerowych. Będąc w Czechach w Krnowie postanowiłem wybrać się rowerem w tutejsze góry Jesenniky i zdobyć ich najwyższy szczyt Praděd (1491,3 m). Następnie różnymi cyklotrasami dojechałem do Opawy - historycznego centrum czeskiego Śląska. Oto relacja z tej wyprawy. 

Dobra dokumentacja trasy i wskazówki dla cyklistów są dostępne w internecie na licznych stronach turystycznych regionu.

 

Tam też znalazłem info tzw. cyklobusie tj. autobusie transportującym również rowery i pierwszą część trasy pokonałem w ten sposób dojeżdżając z Krnowa przez Bruntal na parking Ovčárna w miejscowości Malá Morávka na wysokości 1300 m n.p.m.

Tam będąc u stóp Pradziada widzimy dokładnie szczyt góry zabudowany budowlą nadajnika radiowo-telewizyjnego, który podnosi najwyższy punkt o całe 162 m. Budowla przypomina startującą rakietę kosmiczną…

Wjazd na górę odbywa się zatem w tłumie innych turystów zmierzających na szczyt. Wokół rozpościera się wspaniały widok na Jesenniky. Najbliższe otoczenie zajmuje rezerwat przyrody, który obejmuje 6 rezerwatów: Petrovy kameny, Velká kotlina, Malá kotlina, Vrchol Pradědu, Divoký Důl. Ochronie podlega roślinność alpejska i tundrowa oraz prastary drzewostan świerkowy.

Na górze zaskakuje mnie szeroki serwis usług rowerowych i wypożyczalnia różnych pojazdów umożliwiających zjazd w dół. Jest też możliwość wjechać windą w górę na wysokość 70 m. Ja wybieram zjazd swym rowerem i rozpoczynam najpiękniejszą część trasy zjeżdżając na 800 m n.p.m. do uzdrowiskowej miejscowości Karlova Studánka, która poprzez dbałość o architekturę budynków i stan okolicznej przyrody zachowała wspaniała atmosferę starych sanatoriów.

Tutaj czas na chwilę przerwy i mały posiłek. Wybieram oczywiście moją ulubioną czeską czosnkową zupę. Česneková polévka dodaje energii by jechać dalej w stronę miasteczka Vrbno pod Pradědem. Dopiero w następnej miejscowości Karlovice pozwalam sobie na piwo ale jestem już na 480 m n.p.m.

Produkowany na Morawach Radegast reklamuje się właśnie filozoficzną sentencją (trochę w duchu filozofii Wschodu) „życie jest gorzkie - Bogu dzięki!”

Powrót do Krnowa po lokalnych drogach nie stanowi już trudności. Swą ponad 80 kilometrową trasę rowerową finalizuję trasą reklamowaną jako „Śląska magistrala rowerowa”, czyli jadę jej odcinkiem do Opawy.

Szybko okazuje się, że nazwa jest mocno na wyrost i zasługuje na nią jakieś 1/3 trasy, reszta idzie lokalnymi drogami przez miejscowości czy polnymi ścieżkami. Zdarzają się też nieoczekiwane przeszkody…

Ale są tez piękne odcinki starymi alejami.

Wreszcie koniec w historycznym centrum tej części Śląska w Opawie, gdzie kiedyś spędziłem 3 lata…

Warto dodać, że cała okolica (oprócz rezerwatów na Pradziadzie) jest bogata w liczne interesujące przyrodniczo miejsca na czele z górskimi torfowiskami w Rejvizie czy licznymi jaskiniami w północnej części Jesenników. Warto też odwiedzić Bruntal, którego historia była związana z zakonem krzyżackim czy wioskę Bílá Voda – wielkie miejsce więzienia sióstr zakonnych w okresie komunizmu.

sj