• RiabininCzas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • cop karuzela
  • cytat
  • encyklika karuzela
  • Boska ziemia
  • encyklika
  • Czas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • Przemówienie papieża Franciszka do uczestników spotkania „WIARA I NAUKA: W KIERUNKU COP26”
  • Ekologia encykliki Fratelli tutti
  • Zielone Słowa BOSKIEJ ZIEMI.To przewodnik porządkujący wzajemne relacje Kościoła katolickiego z tematyką ochrony przyrody, środowiska, klimatu i ekologii.
  • Ekologia to ważna część nauczania Kościoła – wywiad KAI z o. Stanisławem Jaromi

biblioteka laudatosi jp2 biblioteka laudatosi benedykt xvi biblioteka laudatosi kkwpolscesqr

biblioteka laudatosi dol dzielo stworzenia biblioteka laudatosi dol ochrona srodowiska biblioteka laudatosi dol ekologia integralna biblioteka laudatosi dol encyklika laudatosi

Weselimy się w czasie Bożego Narodzenia, Nowego Roku i Epifanii! Ale czy pamiętamy, że jest to Święto Radości, Nadziei i Miłości i nie powinno prowadzić do rujnowania zdrowia naszego i natury. REFA, Franciszkańskie Centrum Laudato si' i Caritas Laudato si prezentują "Zielone katechezy", które głosi o. Stanisław Jaromi a pomagają mu przyjaciele ze Wspólnoty Laudato si' w Radomsku. Oto inspiracje encykliki Laudato si’ czyli jak świętować z umiarem i bardziej ekologicznie? Kolędujemy i zmieniamy naszą rzeczywistość parafialną na bardziej eko w duchu encykliki Laudato si’.  

Boże Narodzenie gdy Bóg wkracza w nasz świat, w nasze życie i przychodząc przyjmuje nas takimi jacy jesteśmy, ale przecież nigdy nie postawia nas takich samych.

To, w jakim stylu spędzimy Święta ma kolosalne znaczenie! To, ile śmieci pozostawimy po sobie w tych dniach, jest ważne dla Ziemi. To, jakie produkty wybierzemy z półki sklepowej ma znaczenie dla świata. Nie możemy pozwolić, by Święta Bożego Narodzenia były czasem nieokrzesanej konsumpcji. Minęły czasy niewinnej konsumpcji. Nie można się cieszyć w pełni, wiedząc, że nasz styl życia zbliża świat do katastrofy i przyczynia się do pogłębienia nieludzkich systemów produkcji wyzyskując człowieka i ekosystemy. 

W naszym filmie poznacie kilkanaście porad jak spędzić Czas Świętowania w sposób bardziej zrównoważony… Bo chcemy pamiętać, że w czasach, gdy kryzys finansowy, zbiega się z kryzysem energetycznym i jego skutkiem – katastrofą klimatyczną, nadszedł czas na świętowanie mądre! Świętujmy narodziny Jezusa w sposób, który nie szkodzi naszemu zdrowiu i środowisku. I pamiętajmy, że najgorszy jest kryzys etyczny i duchowy - zabiera bowiem motywację do dobrych wyborów. 

Zapraszamy do słuchania i oglądania:

 

 

O. Stanisław zaprasza nas również na wyprawę do Franciszkańskiego Betlejem w Greccio i pokazuje dwie Franciszkowe innowacje: zaproszenie tam Eucharystii i zwierząt. Wskazuje też na Mędrców, którzy przychodząc do Betlejem przypominają nam dwa porządki poznania: naukowy i religijny oraz dwie księgi – Przyrody i Pisma Świętego zachęcając nas do dialogu między sferą wiary i sferą rozumu.

Zatem ze św. Franciszkiem idziemy do Betlejem i Asyżu, gdzie teraz spotyka się cały udręczony świat, by spotkać Jezusa… A potem Jego orędzie wiary, nadziei i miłości chcemy nieść ludziom i całemu stworzeniu.. Prośmy więc św. Franciszka, aby uczył nas dobroci, troski o całe stworzenie oraz wspierał w naszych staraniach w nowym roku.. obdarzał pokojem, zdrowiem oraz odwagą do chrześcijańskiego, ekologicznego świadectwa!

W nagraniu wystąpili: o. Stanisław Jaromi OFMConv oraz Krzysztof Zygma, Anita Pawlak Zygma, Małgorzata Siarka, Arkadiusz Chybalski, Tadeusz Olczyk, Adam Jóźwik, Renata Łabińska Kociołek i inni członkowie Wspólnoty Laudato si’, realizacja Mateusz Dolniak

Projekt zrealizowany przez Franciszkańskie Centrum Laudato si' w Radomsku jako „Modelowy ośrodek ekologii integralnej” w ramach programu pt. „Ekologia integralna encykliki Laudato si’ w działaniu wspólnot Caritas i społeczności lokalnych” realizowany przez Caritas Polska i dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.