• Riabinin
  • cop karuzela
  • cytat
  • encyklika karuzela
  • ksizka
  • Czas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • Przemówienie papieża Franciszka do uczestników spotkania „WIARA I NAUKA: W KIERUNKU COP26”
  • Ekologia encykliki Fratelli tutti
  • Czyńcie Ziemię kochaną! – nowa książka REFA

CC groby maleLada dzień wyruszymy a może już wyruszyliśmy na groby naszych bliskich. Przy okazji warto pomyśleć o bardziej przyjaznym dla środowiska przyozdabianiu nagrobków. Często składowiska odpadów powstają tuż za murem cmentarza, zanieczyszczając środowisko i szpecąc okoliczny krajobraz. A groby przykrywamy tonami plastikowych ozdób. Prezentujemy kilka praktycznych eko-porad. "Cmentarz to bardzo ekologiczne miejsce. Niech tak pozostanie!" - pisali internauci w komentarzach. "Przykro patrzeć na stosy plastikowych, wątpliwej urody ozdób". Przeczytaj, zanim udasz się na groby bliskich!

Pięć "eko-porad" na Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny:

Pamiętajmy w tych szczególnych dniach, aby zadbać także o nasze cmentarze, które często są też pięknymi parkami i "zielonymi płucami" naszych miast.

1. Po pierwsze: bez sztuczności! Kupujmy prawdziwe, naturalne kwiaty, które ulegną biodegradacji (te barwione, sztuczne zawierają dużo metali ciężkich).

Bardzo dobrze sprawdzają się produkowane u nas, stosunkowo niedrogie wrzosy, które znakomicie znoszą niskie temperatury.

2. Samemu i kreatywnie. Ambitnym zdecydowanie polecamy wyprawę do własnego ogrodu lub na łąkę, aby samemu przygotować nagrobną, "ekologiczną" wiązankę.

O tej porze roku proponujemy wiązanki z pomarańczowymi dodatkami, kwiatem hortensji, dziką różą, symbolicznym bluszczem i liśćmi dębu (np. czerwonego). Tego typu oryginalne, piękne i jesienne bukiety wyróżniają się pośród sztampowych propozycji oraz gotowych i drogich wiązanek.

3. Z eko-wkładem. Kupując znicze, warto pytać o te, z tzw. ekologicznym wkładem wielokrotnego użytku.

4. Bez toksycznej chemii. Czyszcząc płyty, unikajmy silnych detergentów zanieczyszczających glebę i przenikających do wód podziemnych.

Na rynku i w sklepach ekologicznych dostępne są nieinwazyjne i certyfikowane środki (Ecocert, Eco Garantie, Ecolabel), znakomicie usuwające najbrudniejsze zanieczyszczenia.

5. Po piąte: segreguj! Zgodnie z zasadami gospodarki odpadami (od 1 lipca 2013 r.) na cmentarzach znicze, kwiaty, doniczki, folie i in. należy wyrzucać do odpowiednich pojemników na segregację.

Kilka cennych wskazówek do segregacji:

Do wystawionych pojemników żółtych na plastik, metal, tekturę wrzucamy:

znicze i opakowania (foliowe, tekturowe)
metalowe zakrętki i plastikowe podstawki ze starych zniczy
opróżnione środki po detergentach

Do pojemników zielonych na opakowania szklane:

zużyte, niezabrudzone szklane znicze
potłuczone szkło

Do pojemników czarnych na odpady zmieszane:

zwiędnięte kwiaty i rośliny
wiązanki ze sztucznych kwiatów
plastikowe wkłady z resztkami wosku i knota
zanieczyszczone woskiem szkło
butelki z zawartością płynów
gąbki, ścierki, zmywaki druciane

Liście i zwiędnięte kwiaty można także wrzucać do pojemników na odpady biodegradowalne, jeżeli zostały postawione na cmentarzu.

I jeszcze kilka komentarzy z naszego facebookowego profilu:

"W sumie niegłupi tekst, ale jak znicze z "ekologicznym wkładem" są dobre dla środowiska? Tylko gliniaczki :D". [pisze Katia]

"Cmentarz to bardzo ekologiczne miejsce. Niech tak zostanie. Zostawmy plastiki dla żywych! ps. do tekstu: tzw. ekologiczny wkład jest ekologiczny tylko wtedy, gdy decydujemy się użytkować osłonę znicza wielokrotnie. Nie zawsze to jest możliwe, wtedy lepiej wybierać znicze szklane <>". [pisze Jakub]

"Przykro patrzeć na stosy plastikowych, wątpliwej urody ozdób. Pamiętam, jak kiedyś zapalałam na mogile taką stearynową świecę, kładłam chryzantemy i cmentarz pachniał wtedy inaczej". [pisze Wanda]

"Czy ktokolwiek niesie kwiaty babci i dziadziowi? Jeśli tak, to czemu nie codziennie? Ale ja myślę, że to wszystko to pokazanie zamożności innym. Wcale nie chodzi o modły (a o to powinno tylko chodzić), ale o to żeby pokazać innym, że kupiło się droższe (niekoniecznie ładniejsze) ozdoby. I dalej: co babci i dziadziowi po tym? Skoro oni i tak oglądają tylko korzonki, a gdyby tak przyjść i wspomnieć - nawet niekoniecznie przyjść - ale pomyśleć, pomodlić się, a równowartość tych świeczek i plastików spożytkować na coś sensownego
np. dla jakiegoś domu dziecka, dla kogoś kto potrzebuje prawdziwie?" [pisze Robert]

"Warto też pamiętać aby sprzątając nagrobki nie wyrzucać śmieci do lasu". [pisze Małgorzata]

"Takie inicjatywy i porady cenimy najbardziej. Przeczytaj, nim udasz się na groby bliskich". [Nadleśnictwo Daleszyce]

 CC groby znicze

Fot. Flickr.com/Chris: All Saints' Day 2011/CC BY-NC-ND 2.0

1000 Characters left