• RiabininCzas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • cop karuzela
  • cytat
  • encyklika karuzela
  • Boska ziemia
  • encyklika
  • Czas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • Przemówienie papieża Franciszka do uczestników spotkania „WIARA I NAUKA: W KIERUNKU COP26”
  • Ekologia encykliki Fratelli tutti
  • Zielone Słowa BOSKIEJ ZIEMI.To przewodnik porządkujący wzajemne relacje Kościoła katolickiego z tematyką ochrony przyrody, środowiska, klimatu i ekologii.
  • Ekologia to ważna część nauczania Kościoła – wywiad KAI z o. Stanisławem Jaromi

biblioteka laudatosi jp2 biblioteka laudatosi benedykt xvi biblioteka laudatosi kkwpolscesqr

biblioteka laudatosi dol dzielo stworzenia biblioteka laudatosi dol ochrona srodowiska biblioteka laudatosi dol ekologia integralna biblioteka laudatosi dol encyklika laudatosi

W Płocku modlitwę o ochronę świata stworzonego zorganizowały wspólnie Kościoły: katolicki, prawosławny, ewangelicki i starokatolicki mariawitów. Byli obecni duchowni wszystkich Kościołów obecnych w Płocku. Spotkanie otworzyła medytacja nad słowem Bożym, którą prowadził biskup płocki Piotr Libera, a zakończyła modlitwa, którą prowadził bp Maria Karol Babi, biskup naczelny Kościoła starokatolickiego mariawitów. „Łączy nas Pismo Święte, wspólne wyznanie wiary, zachwyt nad przyrodą i coraz większa świadomość, że jesteśmy odpowiedzialni za świat stworzony, który nas otacza” - mówili uczestnicy spotkania.

Spotkanie odbyło się 9 września 2017 r. - część sympozjalna o godz. 16.30 w auli Szkół Katolickich "Stanislaum" a modlitewna w ogrodach przy katedrze mariawickiej. Oto jego program:

Bp Piotr Libera, Biskup Płocki - Medytacja o dziele stworzenia.
Dk. dr Łukasz Leonkiewicz z Kościoła Prawosławnego - Ekologiczne przesłanie Patriarchy Ekumenicznego Bartłomieja I.
Ks. Szymon Czembor, proboszcz parafii ewangelickiej w Płocku - Nauka Marcina Lutra na temat dzieła stworzenia.
Ks. prof. Ireneusz Mroczkowski - Cierpienie zwierząt. Perspektywy ekologii katolickiej.
Bp Maria Karol Babi, Biskup Naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów - Modlitewne zamyślenie o ochronie świata stworzonego. Ogrody przy mariawickiej Świątyni Miłosierdzia i Miłości.

Relacja ze spotkania prezentujemy za plock.gosc.pl

Biskup Piotr Libera zaproponował krótką medytację nad Psalmem 145, 9: "Pan jest dobry dla wszystkich i Jego miłosierdzie ogarnia wszystkie Jego dzieła". - Bóg sam powierzył stworzenie pracowitym rękom mężczyzny i kobiety, jak otwartą "księgę", w której zapisana jest Jego dobroć. Są oni powołani do współpracy ze Stwórcą, by dopisywać kolejne strony sprawiedliwego rozwoju świata, postępując zgodnie z zamysłem Jego miłości. Niestety, to, co widzimy wokół nas, to wiele ran zadawanych osobom, często bezbronnym, oraz środowisku naturalnemu. Powodem tego jest obojętność wielu oraz egoizm i zachłanność tych, którzy wykorzystują wielkie bogactwa środowiska naturalnego jedynie dla własnych interesów, z uszczerbkiem dla dobra wspólnego - mówił biskup płocki. I zachęcał zebranych w auli szkół katolickich: - Wybierzmy dla siebie samych i dla naszych rodzin, wspólnot skromny styl życia, respektujący wymagania środowiska i dostosowany do potrzeb innych, aby wzbogacić się miłością. Dzielmy się darami ziemi i pracy z biedniejszymi braćmi i dawajmy także świadectwo tej pełni życia i radości, wnosząc w nasze środowiska łagodność, życzliwość i pojednanie - mówił bp Libera.

- Za inicjatywą patriarchy Bartłomieja, aby obchodzić Święto Stworzenia, stoi długa tradycja świętych ojców Kościoła - mówił diakon dr Łukasz Leonkiewicz z Kościoła prawosławnego, wykładowca filozofii w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Przywołał m.in. słowa św. Maksyma Wyznawcy, który pisał, że świat stworzony jest zaproszeniem Boga dla człowieka, zaś przez ascezę można pojednać się z Bogiem i naturą. Św. Efrem Syryjczyk zaś uważał, że we wzruszeniu pięknem świata stworzonego możemy odkryć Boga.

- Świat, który nas otacza, nie jest rzeczywistością skończoną i doskonałą. Powinien on zostać udoskonalony przez człowieka żyjącego w łasce, jak uważał z kolei św. Nikita Stefatos. Ale my dziś boimy się świata, natura i jej żywioły przerażają nas. Tymczasem Święto Stworzenia ma pomóc nam w odkrywaniu piękna tego świata i Boga - jego Stwórcy. To my staliśmy się zagrożeniem dla świata, a nie on dla nas. Dlatego patriarcha Konstantynopola proponuje, abyśmy na naturę spojrzeli z respektem, tak, jak patrzy się na dzieło sztuki, bo ziemia jest dla nas jak sakrament. Zniekształcają i niszczą ją nasza zachłanność, pycha i ignorancja, dlatego potrzeba nam pokuty i modlitwy, aby się nawrócić i przemienić. Posłuchajcie przyrody, a usłyszycie Boga - zachęcał diakon Łukasz.

Ks. Szymon Czembor, proboszcz parafii ewangelickiej w Płocku, przypomniał nauczanie Marcina Lutra z małego i dużego katechizmu, gdzie wyjaśnia słowa Credo: "Wierzę w jednego Boga, Ojca wszechmogącego, Stworzyciela...". "Nikt z nas nie ma nic sam z siebie. To wszystko jest zawarte w słowie: »Stworzyciel«" - pisał Luter. W innym miejscu wyjaśniał sens słów z Modlitwy Pańskiej: Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj". - Znaczenie tego chleba, zdaniem ks. Marcina Lutra, jest bardzo szerokie. Chodzi m.in. o pobożne życie, szczęśliwą rodzinę i pracę, zdrowie, a nawet o dobrą pogodę i dobrych przyjaciół - mówił płocki pastor. Przywołał historię Olędrów, czyli mennonitów (jeden z odłamów protestantyzmu) z Niderlandów, którzy od XVI i XVII w. osadzali się m.in. nad Wisłą, w okolicach Płocka i, znając przyrodę oraz wykorzystując jej siły, umieli z powodzeniem zagospodarować podmokłe tereny. - Kościół przez wieki uczył ludzi wrażliwości i umiejętnego kultywowania ziemi. Natura jest jak talent z ewangelicznej przypowieści. Został on powierzony ludziom. Żaden z dobrych sług nie niszczy go, ale pomnaża - zauważył ks. Czembor. I przypomniał na koniec pewną myśl Marcina Lutra: "Gdybym miał za zadanie sadzić drzewa, i gdybym dowiedział się, że jutro będzie koniec świat, to dziś także bym to drzewo zasadził...".

W ostatnim wystąpieniu ks. prof. Ireneusz Mroczkowski mówił o cierpieniu zwierząt i perspektywach ekologii katolickiej. - Człowiek ma nie tyle "panować" nad stworzeniem, co wziąć za nie odpowiedzialność - akcentował prelegent. Zwrócił uwagę, że człowiek swoim postępowaniem "ma zachować istotę życia zwierzęcia, ale z drugiej strony nie może pozwolić sobie, aby ono mu zaszkodziło". - Nie wystarczy dziś powtarzać dawne stwierdzenie, że zwierzęta mają "rolę służebną" względem człowieka. Nie można lekceważyć bólu zwierząt. Największym dziś przeciwnikiem ekologii integralnej, czyli biorącej pod uwagę przyrodę i człowieka, jest przemoc i pieniądze. Dlatego tak palącym jest wezwanie papieża Franciszka do "nawrócenia ekologicznego" zmieniającego nasz styl życia z konsumpcyjnego na prosty i kontemplatywny - zwrócił uwagę ks. prof. Mroczkowski.

Ostatnim akcentem spotkania była modlitwa w ogrodach mariawickich, której przewodniczył biskup naczelny Karol Babi. - Boże, Ty w nasze ręce złożyłeś losy świata, mówiąc: "Czyńcie sobie ziemię poddaną". A my, zamiast dziękować za okazane dobrodziejstwa, gonimy za wynalazkami naszych rąk, stając się przyczyną nieszczęścia dla innych istot. Przepraszamy Ciebie za niewłaściwe obchodzenie się z darem, którym jest matka ziemia i wszystkie stworzenia, które na niej żyją, za nieumyślne rany zadane innym istotom i całej przyrodzie. Przepraszamy za świadome niszczenie fauny i flory, za degradację środowiska naturalnego, za eksperymenty, które doprowadzają nas do samozagłady... - modlił się biskup naczelny.

Wysłuchano słów Prologu z Ewangelii według św. Jana oraz Pieśń Słoneczną św. Franciszka z Asyżu. Wreszcie wspólnie odmówiono Modlitwę Pańską. Przywołano także słowa założycielki mariawitów, M. Franciszki Kozłowskiej, o potrzebie pokory względem świata stworzonego i miłości do Boga: "Kilkadziesiąt lat temu nie było i nas. Któż myślał wtedy o nas, kto i dlaczego postanowił nam dać istnienie? Oto mówi nam wiara, że Bóg nas stworzył...".

Przy okazji płockiej ekumenicznej modlitwy warto przypomnieć APEL KOŚCIOŁÓW W POLSCE O OCHRONĘ STWORZENIA podpisany w Warszawie 16 stycznia 2013 r. oraz wydany niedawno przez radę społeczną przy biskupie płockim dokument "W trosce o ochronę środowiska naturalnego".
Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia został ustanowiony przez papieża Franciszka w 2015 roku. W Polsce REFA wzorem innych krajów zaprasza do modlitwy w czasie tzw. Czasu dla Stworzenia organizowanego pod patronem Prymasa Polski.