• RiabininCzas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • cop karuzela
  • cytat
  • encyklika karuzela
  • Boska ziemia
  • encyklika
  • Czas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • Przemówienie papieża Franciszka do uczestników spotkania „WIARA I NAUKA: W KIERUNKU COP26”
  • Ekologia encykliki Fratelli tutti
  • Zielone Słowa BOSKIEJ ZIEMI.To przewodnik porządkujący wzajemne relacje Kościoła katolickiego z tematyką ochrony przyrody, środowiska, klimatu i ekologii.
  • Ekologia to ważna część nauczania Kościoła – wywiad KAI z o. Stanisławem Jaromi

biblioteka laudatosi jp2 biblioteka laudatosi benedykt xvi biblioteka laudatosi kkwpolscesqr

biblioteka laudatosi dol dzielo stworzenia biblioteka laudatosi dol ochrona srodowiska biblioteka laudatosi dol ekologia integralna biblioteka laudatosi dol encyklika laudatosi

Papież Franciszek w trakcie przemówieniaTwierdzenie, że degradacja środowiska jest jednym z największych wyzwań współczesności oraz pytanie, czy nie popełniamy samobójstwa poprzez masowe i despotyczne użytkowanie natury znalazły się wśród dziesięciu zasad dobrego, radosnego życia, jakie Papież Franciszek wyliczył w wywiadzie dla argentyńskiego tygodnika „Viva” z 27.07.2014. Recepta Franciszka na szczęście to m.in. spokój i czas dla siebie oraz najbliższych, troska o środowisko i dopominanie się o pokój. Poniżej publikujemy papieskie rady składające się na jego ekologię społeczną – zdrowy, lepszy świat...

1. Żyj i daj żyć innym.
2. Dawaj siebie innym… jeśli wycofujesz się w głąb siebie, ryzykujesz egocentryzm. Pamiętaj „stojąca woda mętnieje”.
3. Postępuj w życiu ze spokojem.   
4. Dbaj o pełny sens odpoczynku, bo nadmierna konsumpcja przynosi tylko kolejne problemy i niepokój, kosztem kultury i zdrowia. Gdy zasiadacie przy rodzinnym stole, nie zapomnijcie wyłączyć telewizor.
5. Niedziela jest zawsze świętem i przede wszystkim dla rodziny.
6. Spotykając ludzi młodych musimy być twórczy i pokazywać im właściwe perspektywy; trzeba zadbać, aby nie mieli możliwości wejść w narkotyki.   
7. Ważnym zadaniem jest dziś troska o przyrodę, bowiem degradacja środowiska staje się jednym z największych wyzwań, które przed nami stoją. Czy ludzkość nie popełnia samobójstwa poprzez masowe i despotyczne użytkowanie natury?
8. Być pozytywnym, bo potrzeba mówienia źle o innych wskazuje na niską samoocenę: „Myślę o sobie tak źle, że zamiast dodawać sobie, umniejszam innym”. Zdrowe jest szybkie pozbywanie się złych uczuć.
9. Mamy inspirować się nawzajem poprzez świadectwo życia a nie uprawiać religijny prozelityzm, który zdaje się mówić: „Rozmawiam z tobą, by cię przekonać”. Nie, Kościół rośnie dzięki dialogowi, szanując tożsamość każdego, nie dzięki nawracaniu na siłę.
10. Dbać o pokój w świecie! Żyjemy bowiem w czasach wielu wojen i trzeba wykrzyczeć nasze pragnienie pokoju.