• RiabininCzas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • cop karuzela
  • cytat
  • encyklika karuzela
  • Boska ziemia
  • encyklika
  • Czas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • Przemówienie papieża Franciszka do uczestników spotkania „WIARA I NAUKA: W KIERUNKU COP26”
  • Ekologia encykliki Fratelli tutti
  • Zielone Słowa BOSKIEJ ZIEMI.To przewodnik porządkujący wzajemne relacje Kościoła katolickiego z tematyką ochrony przyrody, środowiska, klimatu i ekologii.
  • Ekologia to ważna część nauczania Kościoła – wywiad KAI z o. Stanisławem Jaromi

biblioteka laudatosi jp2 biblioteka laudatosi benedykt xvi biblioteka laudatosi kkwpolscesqr

biblioteka laudatosi dol dzielo stworzenia biblioteka laudatosi dol ochrona srodowiska biblioteka laudatosi dol ekologia integralna biblioteka laudatosi dol encyklika laudatosi

Modlitwa, ambitna refleksja na ważne tematy, wędrówka w rejonach ciekawych przyrodniczo oraz osobiste doświadczenie zarówno sacrum jak i przyrody – to cechy charakterystyczne kolejnych konferencji „Sacrum i Przyroda”, które od ponad 20 lat odbywają się z inicjatywy ks. prof. Macieja Ostrowskiego. Tegoroczna odbyła się na Słowacji dokładnie w Światowy Dzień Turystyki. Część seminaryjna XXI międzynarodowej konferencji „Sacrum i Przyroda” odbyła się 27 września 2013 w Grecko-Katolickim Uniwersytecie w Preszowie.

 

Otworzył ją bp Milan LACH SJ, który w słowie wstępnym powiedział: „Przyroda darowana nam przez Boga jest współcześnie często źródłem konfliktów, wojen i ogromnej eksploatacji Ziemi; bogaci żarłocznie eksploatują świat i rabują jego zasoby naturalne; często wykorzystywani są też mieszkańcy rejonów bogatych przyrodniczo i sam człowiek jest zagrożony w swej egzystencji. A przecież każdy z nas jest odpowiedzialny nie tylko za siebie ale i za innych i cały świat”.

Pierwszy referat wygłosił ks. prof. Maciej Ostrowski z UPJPII, pomysłodawca i organizator spotkań pod hasłem „Sacrum i przyroda”. Celnie analizował kiedy turystyka jest przyjazna człowiekowi a kiedy staje się jego wrogiem. Zwrócił uwagę na szereg patologii zagrażających dobremu wypoczynkowi i niszczących lokalną kulturę i przyrodę. Wskazał też na liczne niewykorzystane szanse  i wskazał drogi zmierzające w kierunku eko-turystyki i chrześcijańskiej odpowiedzialnej obecności w nowych regionach świata będącej również świadectwem i ewangelizacją.

W kolejnych wystąpieniach doc. Marek Petro z miejscowego fakultetu przedstawił wpływ różnych typów turystyki i ekoturystyki na moralny stan człowieka, ks. dr hab. Jan Dziedzic z UPJPII psychologiczne aspekty turystyki, a doc. Gabriel Paľa (GTF PU) mówił o wychowaniu przez media do właściwych zachowań w ekoturystyce i ochranie środowiska.

W drugiej części konferencji dr Peter Tirpák (GTF PU) przedstawił ekoturystykę w Słowacji jako formę bogactwa duchowego, inż. Marián Šturcel (TANAP - Tatranská Lomnica) pokazał specyfikę turystyki w lasach i dzielił się praktycznymi doświadczeniami z edukacji w TANAP oraz dr Jerzy Brusiło OFMConv. (UPJPII Kraków) wygłosił referat nt. „Etyka, ekologia, turystyka”. Franciszkanin z Krakowa omówił teologiczną teorię doświadczenia duchowego w turystyce, która czerpie z bogactwa biblijnego, z dialogu z filozofią czy z innych typów doświadczenia religijnego, i obecnie zwłaszcza z rozwoju personalistycznej (zintegrowanej) etyki ekologicznej. Jako ważny przyczynek do tych doświadczeń uznał inicjatywy Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu – REFA oraz „Sacrum i Przyroda”. Dodał jednak, że w atmosferze ciągle trwającego globalnego kryzysu ekologicznego i towarzyszącej mu chrześcijańskiej, zintegrowanej odpowiedzi (zwłaszcza poprzez ecologia humana), trudno sobie wyobrazić religijnego turystę, który nie widzi metafizycznego (a nawet duchowego) związku między przyrodą, etyką i osobą ludzką.

W dyskusji ciekawa była wypowiedź o. dr Josefa Oskara o działalności podkomisji ds. ochrony środowiska przy Słowackiej Konferencji Biskupów.

Druga część spotkania odbyła się w Spišskej Kapitule, katolickim centrum Spisza. Składało się na nią zwiedzenie tamtejszych obiektów kościelnych, zwłaszcza katedry i seminarium duchownego oraz Msza święta.

Trzecia część to weekendowa wizyta 28-29 września br. w Tatrzańskim Parku Narodowym – TANAP, najpierw w muzeum przyrodniczym w Tatrzańskiej Łomnicy a następnie wędrówka jego szlakami u podnóża Łomnicy i Gerlachu.

Była to okazja do poznania piękna tatrzańskiej przyrody oraz trudności w jej ochronie. A ostatnio nieszczęść tam nie brakuje: po wielkiej wichurze w 2004, pożarze w 2005, ataku szkodników niszczących pozostały drzewostan, obecnie trwa inwazja inwestorów narciarskich czyniących poważne zniszczenia bezcennej przyrody Wysokich Tatr zwłaszcza w okolicy Łomnicy.

Warto dodać, że całość materiałów konferencji została zredagowana i wydana pod red. Petera Tirpáka i Jana Dziedzica pt. Ekoturystyka, XXI. medzinárodná vedecká konferencja, Sacrum a priroda, Prešov – Vysoke Tatry 2013.

sj