• znicze
  • fratelli
  • przyroda
  • encyklika
  • Boska ziemia
  • MNIEJ – smogu, śmieci, bałaganu wokół nas! WIECEJ – czystego nieba, porządku, harmonii i piękna!
  • Konflikty o miejsca przyrodniczo cenne wg ankiety REFA
  • Ekologia to ważna część nauczania Kościoła – wywiad KAI z o. Stanisławem Jaromi
  • Zielone Słowa BOSKIEJ ZIEMI.To przewodnik porządkujący wzajemne relacje Kościoła katolickiego z tematyką ochrony przyrody, środowiska, klimatu i ekologii.

Ile jest tras, którymi można zdążać na Jasną Górę? Pieszo, biegiem, konno, na motocyklach czy rowerach… pośród pól i lasów, przez wioski i miasta. Wszyscy wspominają Wielkiego Pielgrzyma, który też kiedyś wybierał się na pielgrzymki i liczne wyprawy. Pierwsza połowa sierpnia to szczyt polskiego pielgrzymowania. Pielgrzymki gdyby spojrzeć na nie z lotu ptaka tworzą mapę gwiaździstą. Pielgrzymi na trasie zwiedzają różne piękne miejsca, kościoły, klasztory, biorą udział w Mszy św. i wspólnie się modlą. My zwracamy uwagę na pielgrzymki rowerowe. Pielgrzymi na kółkach przemierzając Polskę wspominają Wielkiego Pielgrzyma, który też kiedyś wybierał się na rowerowe wyprawy...

 

 

 

Rower marki Amator – to jeden z eksponatów jeżdżącego po Polsce mobilnego muzeum, które gromadzi pamiątki związane z postacią Jana Pawła II. Rowerowe początki księdza Wojtyły nie były wcale łatwe, o czym świadczy „Piosenka o wyprawach rowerowych”, jaką przytacza Janusz Skowroński na łamach pisma „Rowertour” (sierpień/2009). „Wujek”, czyli ks. Karol Wojtyła, jak dowiadujemy się z tekstu: „Poćwiczywszy w wielkiej biedzie,/ Nakręciwszy się do woli,/ W lewo zamiast w prawo jedzie, / Lecz nie koniec to niedoli./ Gdy Wuj przez Las Wolski jechał, / Nagle krzyknął: «A to dramat!»./ Wielka dla nas stąd uciecha,/ Bo Wuj kierownicę złamał...” Jazdy na rowerze uczył ks. Wojtyłę Jerzy Ciesielski, dziś Sługa Boży. Instruktorem okazał się na tyle skutecznym, że dwa lata później, we wrześniu 1956 r., ks. Karol Wojtyła z grupą młodych ludzi, m.in. Stanisławem Rybickim i Jerzym Janikiem, wybrali się na rowerową eskapadę na Dolny Śląsk. Wyprawa trwała pięć dni, a dziś upamiętnia ją Dolnośląski Rowerowy Szlak Papieski. Ks. Wojtyła odprawił Msze św. w kościołach w Bolesławcu i Jeleniej Górze, uczestnicy zwiedzili kościoły w Kamiennej Górze i Krzeszowie, odwiedzili też siostry de Notre Dame.

– Przebieg Szlaku Papieskiego został odtworzony na podstawie notatek i wspomnień uczestników wycieczki z września 1956 r. oraz wpisów ks. Wojtyły do parafialnych ksiąg posług kapłańskich – tłumaczyła Urszula Własiuk, założycielka Fundacji Szlaki Papieskie, na łamach „Niedzieli”. Na trasie Szlaku znajdują się: w diecezji legnickiej – Bolesławiec, Lubomierz, Świeradów-Zdrój, Szklarska Poręba, Sobieszów i Chojnik, Jelenia Góra, Karpacz i Karpacz Górny, Kowary, Kamienna Góra – Krzeszów, a w diecezji świdnickiej: Szczawno-Zdrój – Wałbrzych – Świebodzice – Książ i Świdnica, skąd po modlitwie w katedrze ks. Wojtyła pociągiem wrócił do Krakowa. Trasa liczy około 250 km i znaczy ją trzysta tabliczek.W 2003 r. Jan Paweł II otrzymał Kolarską Odznakę Pielgrzyma w stopniu najwyższym – „Chrześcijański Pielgrzym Świata”. Jest to odznaka ustanowiona przez PTTK w porozumieniu z Episkopatem Polski. Jej zdobywanie wymaga, aby podczas wędrówek rowerowych poznawać obiekty kultu religii chrześcijańskiej, zarówno dowolnie wybrane, jak i uznane w regulaminie odznaki za obowiązkowe.

Mapa pielgrzymowania w Polsce dokumentowana jest na portalu http://www.pielgrzymki.opoka.org.pl/0.1,index.html

1000 Characters left