• RiabininCzas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • cop karuzela
  • cytat
  • encyklika karuzela
  • Boska ziemia
  • encyklika
  • Czas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • Przemówienie papieża Franciszka do uczestników spotkania „WIARA I NAUKA: W KIERUNKU COP26”
  • Ekologia encykliki Fratelli tutti
  • Zielone Słowa BOSKIEJ ZIEMI.To przewodnik porządkujący wzajemne relacje Kościoła katolickiego z tematyką ochrony przyrody, środowiska, klimatu i ekologii.
  • Ekologia to ważna część nauczania Kościoła – wywiad KAI z o. Stanisławem Jaromi

biblioteka laudatosi jp2 biblioteka laudatosi benedykt xvi biblioteka laudatosi kkwpolscesqr

biblioteka laudatosi dol dzielo stworzenia biblioteka laudatosi dol ochrona srodowiska biblioteka laudatosi dol ekologia integralna biblioteka laudatosi dol encyklika laudatosi

W  Bazylice św. Franciszka z Asyżu w Krakowie miała miejsce dość niecodzienna msza... w intencji wszystkich ekologów i osób zaangażowanych w ochronę środowiska. Odbyła się też debata poświęcona problematyce wody i współczesnym wyzwaniom związanym z tym kurczącym się zasobem naturalnym. O tatrzańskich jeziorach mówiła dr hab. Joanna Galas z Instytutu Ochrony Przyrody PAN. Natomiast o. Stanisław Jaromi OFMConv zaprezentował globalne ujęcie wody, z punktu widzenia etyki środowiskowej.

 

 

Msza w intencji ekologów odbyła się w Bazylice św. Franciszka z Asyżu. Kazanie wygłosił wieloletni członek Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu, o. Zdzisław Kijas OFMConv, autor m.in. "Brewiarza ekologa". Jak zaznaczył musimy zrobić i zostawić miejsce dla przyrody w naszym otoczeniu, aby także przez nią Bóg mógł do nas przemawiać. Przypomniał trzy najważniejsze aspekty pontyfikatu obecnego papieża Franciszka: ubóstwo, pokój i stworzenie. Są także istotnym drogowskazem i przesłaniem dla współczesnych chrześcijan i wszystkich zaangażowanych w sprawy ochrony przyrody.

Nie sposób nie zauważyć przy tej okazji braku obecności przedstawicieli i członków innych krakowskich organizacji ekologicznych. Warto sobie postawić pytanie, czy krakowscy ekolodzy potrzebują dzisiaj modlitwy? 

Po mszy w zabytkowej sali św. Maksymiliana odbyła się debata pt. "WODA JAKO DOBRO I WYZWANIA Z NIM ZWIĄZANE", zorganizowana przez REFA i Międzynarodowe Towarzystwo Naukowe "Fides et Ratio". Spotkanie połączone w wykładami i otwartą dyskusją odbyło się w związku ze światoWym Dniem Ziemi i Międzynarodowym Rokiem Wody. Pretekstem do debaty była także integralna ekologia papieża Franciszka, mocno zasygnalizowana w pierwszych miesiącach pontyfikatu. Dr hab. Joanna Galas przedstawiła specyfikę bezrybnych jezior tatrzańskich oraz przykłady ludzkiej ingerencji w ich unikalne ekosystemy. Omówiła także problem przeciążenia tatrzańskiej przyrody ruchem turystycznym (prawie 2,7 miliona turystów rocznie).

Z kolei dr o. Stanisław Jaromi zaprezentował problem zasobów wodnych na Ziemi w kontekście teorii wartości i odpowiedzialności etycznej. Przywołał wybrane przykłady z Ameryki Południowej, gdzie aktywną rolę w mediacji oraz w rozwiązywaniu konfliktów środowiskowych i społecznych wziął na siebie Kościół katolicki. Wskazał także na ideę solidarności ekologicznej , tj. międzypokoleniowej, aby pozostawić następnym pokoleniom świat, w którym przyszło nam żyć w stanie nie gorszym niż zastaliśmy, co jak podkreślił, jest mocno akcentowane w katolickiej nauce społecznej Kościoła.

Uczestnicy zebrani na debacie mogli skorzystać z eko-poczęstunku. Warte odnotowania były lokalne specjały, chleb na zakwasie, ogórki kiszone domowego wyrobu, ekologiczne jałka w 8 odmianach - wszystko podane na specjalnych talerzach i miskach z otrębów (oczywiście jadalnych!).

KJ/REFA

Fot. u góry strony: Flickr.com/CC/dr_Relling