• RiabininCzas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • cop karuzela
  • cytat
  • encyklika karuzela
  • Boska ziemia
  • encyklika
  • Czas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • Przemówienie papieża Franciszka do uczestników spotkania „WIARA I NAUKA: W KIERUNKU COP26”
  • Ekologia encykliki Fratelli tutti
  • Zielone Słowa BOSKIEJ ZIEMI.To przewodnik porządkujący wzajemne relacje Kościoła katolickiego z tematyką ochrony przyrody, środowiska, klimatu i ekologii.
  • Ekologia to ważna część nauczania Kościoła – wywiad KAI z o. Stanisławem Jaromi

biblioteka laudatosi jp2 biblioteka laudatosi benedykt xvi biblioteka laudatosi kkwpolscesqr

biblioteka laudatosi dol dzielo stworzenia biblioteka laudatosi dol ochrona srodowiska biblioteka laudatosi dol ekologia integralna biblioteka laudatosi dol encyklika laudatosi

Człowiek w Ogrodzie Pana – to hasło wywoławcze spotkania teoretyków i praktyków ochrony przyrody i ekologii jakie odbyło się w dniach 13–14 października 2012 r. w Ojcowskim Parku Narodowym.
Już po raz dwudziesty w weekend po uroczystości św. Franciszka na seminarium z cyklu „Sacrum i Przyroda” zapraszał ks. prof. Maciej Ostrowski.

„Wszystko zaczęło się przed dwudziestu laty w Gorczańskim Parku Narodowym. Chęć uczczenia św. Franciszka z Asyżu patrona ekologów oraz potrzeba interdyscyplinarnej refleksji nad tematami ochrony stworzenia zaowocowała dorocznymi seminariami. – mówił ich pomysłodawca i organizator ks. Ostrowski – A tytuł „Sacrum i Przyroda” zaproponował nasz dzisiejszy gospodarz dyr. Rudolf Suchanek, gdy byliśmy w Ojcowie po raz pierwszy.”

W sali wykładowej Ośrodka Edukacyjno-Dydaktycznego OPN „Hotel Pod Kazimierzem” przybyłych gości witali wspólnie ks. Maciej i dyrektor Parku Rudolf Suchanek a referat wprowadzający w tematykę dnia wygłosił ks. prof. Roman Pindel z UPJPII w Krakowie.

W sumie na bogaty program konferencji złożyło się 14 wystąpień. Refleksję nad różnymi aspektami tytułowej problematyki podjęli w swych referatach zarówno goście z uniwersytetu w Preszowie: ks. dr Peter Tirpák i ks. doc. Marek Petro, z uniwersytetu lwowskiego: dr hab. Zvenyslava Mamczur, dr Jurij Zińko, Inna Sirenko, Maria Nadraga, jak i Krakusy: prof. Zbigniew Mirek, prof. Joanna Pociask-Karteczka, dr Zofia Włodarczyk czy najmłodszy referent Kajetan Rajski z ILO w Krakowie. Cennym dopełnieniem były wystąpienia dr Józefa Partyki i dr Dominika Ziarkowskiego o problemach OPN.

Ramy jubileuszowego seminarium „Sacrum i Przyroda” wyznaczała liturgia: rano była to Msza święta w kaplicy „Na wodzie” w Ojcowie a wieczorem nabożeństwo w Grodzisku. Jego uczestnicy mieli też możliwość w drugim dniu spotkania zwiedzić muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego i przejść się jego szlakami.

Cała dokumentacja konferencji ukazała się w specjalnej publikacji pt. „Człowiek w Ogrodzie Pana” pod red. ks. Jana Klimka i Józefa Partyki.

Warto dodać, że ks. prof. Maciej Ostrowski jest obecnie prorektorem UPJPII, kierownikiem Katedry Teologii Pastoralnej Szczegółowej Wydziału Teologicznego UPJPII, przewodniczącym Sekcji Pastoralistów Polskich, diecezjalnym duszpasterzem turystów i honorowym członkiem REFA.

sj