• RiabininCzas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • cop karuzela
  • cytat
  • encyklika karuzela
  • Boska ziemia
  • encyklika
  • Czas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • Przemówienie papieża Franciszka do uczestników spotkania „WIARA I NAUKA: W KIERUNKU COP26”
  • Ekologia encykliki Fratelli tutti
  • Zielone Słowa BOSKIEJ ZIEMI.To przewodnik porządkujący wzajemne relacje Kościoła katolickiego z tematyką ochrony przyrody, środowiska, klimatu i ekologii.
  • Ekologia to ważna część nauczania Kościoła – wywiad KAI z o. Stanisławem Jaromi

biblioteka laudatosi jp2 biblioteka laudatosi benedykt xvi biblioteka laudatosi kkwpolscesqr

biblioteka laudatosi dol dzielo stworzenia biblioteka laudatosi dol ochrona srodowiska biblioteka laudatosi dol ekologia integralna biblioteka laudatosi dol encyklika laudatosi

Nowe proekologiczne inwestycje w Klasztorze OO. Benedyktynow w Pannonhalma

Ochrona stworzonego świata to nasza misja
- bp Asztrik Várszegi, arcyopat węgierskiego opactwa OO. Benedyktynów w Pannohalma


Odwiedzając klasztor benedyktyński w Pannohalma na Węgrzech, zaskakuje nie tylko piękno historycznych budowli , ale także wpływ kilkusetletniego gospodarowania krajobrazem okolicy. Klasztory benedyktyńskie stanowiły dawniej prężne ośrodki duchowe, kulturalne i gospodarcze, umiejętnie gospodarując przez wieki na tym samy terenie, wprowadzając nowe techniki uprawy i odmiany roślin, wykorzystując medyczne właściwości ziół. Ten historyczny model gospodarowania jest dzisiaj skutecznie kontynuowany - dzięki nowym projektom energooszczędności, edukacji i zrównoważonej produkcji.

Dobre praktyki - Bioenergia w klasztorzeW 2002 roku na terenach przylegających do klasztoru w Pannonhalma (Węgry) zrealizowany został projekt dofinansowany w ramach europejskiego wsparcia dla zrównoważonego wykorzystania źródeł energii odnawialnej Europy środkowo-wschodniej. W ramach inwestycji zaprojektowano kompleks budowli przystosowanych na funkcje produkcyjne i dydaktyczne. Wokół tereny przeznaczone zostały pod uprawę lawendy, która jest podstawowym i tradycyjnym składnikiem lokalnie sprzedawanych produktów benedyktyńskich. Zwiedzający mogą nie tylko bliżej przyjrzeć się procesom przetwarzania i ekstrakcji olejku lawendowego, ale zobaczyć w specjalnie wyznaczonej przestrzeni ogrodowej, jakie zioła i byliny były powszechnie uprawiane w średniowiecznych klasztorach w Europie.

W duchu tradycji i w trosce o stworzenie

W centrum całego założenia znajduje się otwarta w 2009 r. „elektrownia biomasy”, produkująca energię elektryczną i cieplną na użytek okolicznych zabudowań i produkcji. W założeniu obiekt ma także pełnić funkcję edukacyjną, zaznajamiając odwiedzających z energooszczędnością, przyjaznymi środowisku technologiami i wykorzystaniem zasobów odnawialnych. Nowy system (boilery gazowe do ogrzewania budynków z wykorzystaniem biomasy oraz technologia CHP) pozwala zaspokoić 10% najwyższego zapotrzebowania na ogrzewanie cieplne i 40% najwyższego zapotrzebowania na prąd w całym zespole klasztornym. Technologie zaspokajają ogółem 36% zapotrzebowania na ciepło i 70% zapotrzebowania na energię w okolicznych budynkach (w tym obiektach produkcyjnych). Najbardziej jednak przemawiają do wyobraźni dane pokazujące zmniejszenie rocznej emisji CO2 o 557 ton, dzięki produkcji gazu z biomasy oraz 455 t dzięki zastosowaniu technologii CHP produkującej energię elektryczną. Produkcja energii nie jest podłączona do ogólnej sieci zasilania, ale jest wykorzystywana wyłącznie na bieżące potrzeby klasztoru. Oprócz oczywistych funkcji ekologicznych i ekonomicznych (energooszczędność, niska emisja, wykorzystanie biomasy drzewnej i odpadów rolniczych, pozyskiwanych na terenie należącym dla klasztoru), warto podkreślić harmonijny sposób lokalizacji i wpisania użytkowych, technicznych obiektów w krajobrazie. Okazuję się, że tego typu elementy nie muszą kolidować optycznie z zabytkowym charakterem miejsca i unikatowym krajobrazem okolicy. Warto przypomnieć, że cały kompleks klasztorny wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Nowy projekt zrównoważonego rozwoju w klasztorze w Pannohalma (Węgry)Fot. KJ/REFA 2012

Klasztor OO. Benedyktynów Panonhalma jest także prężnym ośrodkiem edukacyjnym (350 uczniów gimnazjum), modlitewnym (wspólnota zakonna licząca 60 zakonników), turystycznym (80 000- 90 000 zwiedzających rocznie) i produkcyjnym. W zespole klasztornym funkcjonuje jedno z najstarszych gimnazjów męskich na Węgrzech. Odwiedzający mogą także zwiedzić muzeum geologiczne, zabytkową bibliotekę, herbarium, sklep, a nawet czynną winnicę produkująca lokalne wino. Klasztor słynie także z mieszanek ziołowych, herbat, kosmetyków, likierów leczniczych. Jednak „markowym produktem” OO. Benedyktynów z Pannohalma pozostaje, jak dawniej lawenda i pozyskiwany z niej olejek leczniczy.

KJ/REFA


Źródło:
http://sojus.dbfz.de/sites/default/files/coach_magazine_i_en_0.pdf
http://www.4biomass.eu/document/file/Demoprojects_Hungary.pdf
Oficjalna strona klasztoru w Pannonhalma.

Miniatura na głównej stronie - (fot. uzo 19/Wikimedia commons/CC)
Pozostałe fotografie - aut. KJ/REFA. Wszytskie prawa zastrzeżone - REFA 2012.