• RiabininCzas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • cop karuzela
  • cytat
  • encyklika karuzela
  • Boska ziemia
  • encyklika
  • Czas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • Przemówienie papieża Franciszka do uczestników spotkania „WIARA I NAUKA: W KIERUNKU COP26”
  • Ekologia encykliki Fratelli tutti
  • Zielone Słowa BOSKIEJ ZIEMI.To przewodnik porządkujący wzajemne relacje Kościoła katolickiego z tematyką ochrony przyrody, środowiska, klimatu i ekologii.
  • Ekologia to ważna część nauczania Kościoła – wywiad KAI z o. Stanisławem Jaromi

biblioteka laudatosi jp2 biblioteka laudatosi benedykt xvi biblioteka laudatosi kkwpolscesqr

biblioteka laudatosi dol dzielo stworzenia biblioteka laudatosi dol ochrona srodowiska biblioteka laudatosi dol ekologia integralna biblioteka laudatosi dol encyklika laudatosi

 Kongres RENOVABIS we Fryzyngi - audytoriumfot. sj/REFA 2012

Odkrywanie wiary na nowo i szukanie nowych dróg ewangelizacji w Europie było tematem 16. Międzynarodowego Kongresu Renovabis jaki odbył się w dniach 30.08-1.09.2012 we Fryzyngi (Niemcy). Na zaproszenie organizatorów uczestniczył w nim przewodniczący REFA, o. Stanisław Jaromi. Zamieszczamy relację z Kongresu dla Święto Stworzenia.pl.

Kongres organizowany przez dzieło solidarności niemieckich katolicków z krajami Europy środkowej i wschodniej Renovabis to inspirujące wykłady, debaty, spotkania modlitwewne i prezentacje sytuacji społeczno-pastoralnych w wybranych krajach Europy – wszystko w zróżnicowanym międzynarodowym gronie. W tym roku do ponad 300 uczestników wykłady głosili ks. Prof. Tomasz Halik z Pragi i prof. Hanna-Barbara Gerl-Falkovitz z Austrii. Szczegółowo zaprezentowano sytuację religijno-społeczną Niemiec Wschodnich, Chorwacji i Węgier. Pokazano przy okazji kierunki i ograniczenia projektów nowej ewangelizacji.

Nowa ewangelizacja w działaniu

Jako przykłady akcji ewangelizacyjnych pokazano objazdową akcję ewangelizacyjną z Paderborn oraz działania wspólnoty Chemin Neu w Łodzi. Te ostanie prezentowała s. Anna Bieńkowska ubogacając swe wystąpienie filmami pokazującymi śpiew, taniec i inne działania prowadzące do budowania wspólnoty w środowisku akademickim.
W debacie wieńczącej kongres wzięli udział m.in. bp Grzegorz Ryś z Krakowa, brat Georg z Taize i przedstawiciele kościołów prawosławnych i protestanckich.

Ks. prof. T. Halikfot. sj/REFA 2012

Ekologia narzędziem ewangelizacji?

„Kongres daje wiele inspiracji i zachęca do refleksji nad naszymi działaniami z perspektywy chrześcijańskiej wspólnoty europejskiej. Moje refleksje są zatem wielorakie – mówi o. Stanisław. Pierwsza wynika z faktu, że wśród warunków powodzenia nowej ewangelizacji wymieniono współpracę duchownych i świeckich oraz umiejętne działania medialne w internecie – zatem wydaje się, że REFA jest przykładem wspólnoty, której od dawna się to dobrze udaje. Druga dotyczy sposobu rozumienia celów nowej ewangelizacji: w wielu krajach, oprócz celów religijnych, wskazuje się również zaangażowanie społeczne, w tym w dzieło ochrony stworzenia. W Polsce wszystko redukuje się do religijności wyrażanej dość emocjonalnie, a wysiłek zmierza głównie w kierunku katolickiego show. Biskup Ryś zapytany wprost o działania społeczne i ekologiczne uciekł od odpowiedzi mówiąc, że najważniejsze jest osobiste spotkanie z Jezusem. Pytanie, czy jedno wyklucza drugie, i czy nasza więź z Chrystusem może się także wyrażać się w odpowiedzialnym i konkretnym działaniu na rzecz stworzenia i sprawiedliwości społecznej.

Podsumowując, wydaje się zatem, że Kongres może pomóc we wzajemnym ubogaceniu się, wymianie doświadczeń i przyczynić do wytyczenia nowych ciekawych dróg ewangelizacyjnych.

sj/REFA