• RiabininCzas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • cop karuzela
  • cytat
  • encyklika karuzela
  • Boska ziemia
  • encyklika
  • Czas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • Przemówienie papieża Franciszka do uczestników spotkania „WIARA I NAUKA: W KIERUNKU COP26”
  • Ekologia encykliki Fratelli tutti
  • Zielone Słowa BOSKIEJ ZIEMI.To przewodnik porządkujący wzajemne relacje Kościoła katolickiego z tematyką ochrony przyrody, środowiska, klimatu i ekologii.
  • Ekologia to ważna część nauczania Kościoła – wywiad KAI z o. Stanisławem Jaromi

biblioteka laudatosi jp2 biblioteka laudatosi benedykt xvi biblioteka laudatosi kkwpolscesqr

biblioteka laudatosi dol dzielo stworzenia biblioteka laudatosi dol ochrona srodowiska biblioteka laudatosi dol ekologia integralna biblioteka laudatosi dol encyklika laudatosi

Popularny środek chwastobójczy, ROUNDUP stosowany powszechnie w rolnictwie i w ogrodnictwie, zagraża ludziom. Jeszcze do niedawna herbicyd uchodził za bezpieczny, uniwersalny i biodegradowalny. Jak podaje producent, środek „działa szybko” i pozwala uporać się z uporczywymi chwastami. Pojawia się pytanie: jakim kosztem?

 


Niemiecki „Suddeitsche Zeitung”, powołując się na uniwersytet w Lipsku, alarmuje, że środek Roundup stosowany powszechnie i masowo m.in. w polskim rolnictwie oraz ogrodnictwie może trwale utrzymywać i kumulować się w organizmie. W konsekwencji prowadzi to do nowotworów, czy nawet zaburzeń ludzkiego genomu. Czy zafundowaliśmy sobie kolejny żywieniowy eksperyment, który odbije się negatywnie na naszym zdrowiu? Czy żywność, która trafia na nasze stoły jest rzeczywiście bezpieczna?

Naukowcy z uniwersytetu w Lipsku przebadali glifosat, który wchodzi w skład roundupu przyczyniając się do hamowania wzrostu chwastów. Glifosat produkowany jest od lat 70.tych i został opatentowany przez amerykański koncern Monsanto, produkujący m.in. nasiona i odmiany roślin modyfikowanych genetycznie.  Preparat stosowany jest powszechnie na polach uprawnych na całym świecie. Stosuje się go także w uprawach transgenicznych GMO, odpornych na działania glifosatu jak przeczytamy na polskiej stronie Monsanto. I to wbrew opinii zwolenników GMO stawiających sobie za cel „uprawy bez chemii”.

Prof. Marta Krueger powiedziała w rozmowie z „SZ”, że glifosat odnaleziono w moczu zwierząt i ludzi niemal we wszystkich przebadanych próbkach. Poddana badaniu grupa ludzi prezentowała całe spektrum zawodów i ludzi niezwiązanych na co dzień z intensywnym rolnictwem oraz nie mającym bezpośredniego kontaktu ze specyfikiem. Wyniki badań okazały się na tyle niepokojące, że prawdopodobnie zainicjują w przyszłości społeczną i oddolną inicjatywę mającą na celu wycofanie Roundupu ze sprzedaży i rolnictwa.
Warto przy okazji przytoczyć wcześniejsze badania publikowane w Current Microbiology pokazujące wpływ glifosatu na organizmy i procesy glebowe, prowadząc do zaburzenia równowagi ekologicznej i eliminacji pożytecznych drobnoustrojów. Zaś w 2011 ukazał się raport organizacji  Earth Open Source, która zarzuciła Federalnemu  Instytutowi Oceny Ryzyka (BFR)  w Berlinie brak obiektywizmu i przemilczenie niewygodnych faktów od czasu wprowadzenia Roundupu do sprzedaży na europejskim rynku. Instytut pominął m.in. zbadany negatywny wpływ herbicydu na płód dziecka, który prowadził do zaburzeń w systemie hormonalnym i rozwoju narządów płciowych. Potwierdzono także szkodliwe skutki glifosatu na płód zwierzęcy, co odbija się na ekosystemie rolniczym. Jak dotąd brakuje badań, które stwierdziłyby jak wielka ilość glifosatu skumulowanego w organizmie dorosłego człowieka stanowi dla niego realne zagrożenie. Nie ma też badań ile tej substancji zgromadzonej jest w zbożach i uprawach, które w postaci przetworzonej lądują na naszych stołach (np. w  chlebie i płatkach).

Czy w naszej trosce o życie i środowisko tego życia, nie powinniśmy bardziej świadomie zwracać uwagę jakie środki stosujemy na co dzień w przydomowych ogrodach i w produkcji naszej żywności? Czy  znamy realne skutki wprowadzania takich substancji do środowiska? Szczególnie tych produktów stosowanych na dużą skalę, które mogą mieć szkodliwy wpływ na ludzki genom i płód dziecka.

Po niemieckiej publikacji zawrzało. Już wkrótce możemy spodziewać się pełnego wyniku badań naukowców z Lipska. Jak można przypuszczać, zafundowaliśmy sobie kolejny eksperyment, za który przyjdzie zapłacić cenę w niedalekiej przyszłości, podobnie jak to było w przypadku DDT.

Póki co, na polskim rynku pojawił się kolejny, reklamowany produkt z glifosatem..

Źródło: Suddeutche Zeitung

KJ

Czy powszechnie stosowany herbicyd w polskim i europejskim rolnictwie szkodzi naszemu zdrowiu?