• RiabininCzas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • cop karuzela
  • cytat
  • encyklika karuzela
  • Boska ziemia
  • encyklika
  • Czas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • Przemówienie papieża Franciszka do uczestników spotkania „WIARA I NAUKA: W KIERUNKU COP26”
  • Ekologia encykliki Fratelli tutti
  • Zielone Słowa BOSKIEJ ZIEMI.To przewodnik porządkujący wzajemne relacje Kościoła katolickiego z tematyką ochrony przyrody, środowiska, klimatu i ekologii.
  • Ekologia to ważna część nauczania Kościoła – wywiad KAI z o. Stanisławem Jaromi

biblioteka laudatosi jp2 biblioteka laudatosi benedykt xvi biblioteka laudatosi kkwpolscesqr

biblioteka laudatosi dol dzielo stworzenia biblioteka laudatosi dol ochrona srodowiska biblioteka laudatosi dol ekologia integralna biblioteka laudatosi dol encyklika laudatosi

Jak co roku największa, światowa wystawa ogrodów w Londynie przyciągnęła dziesiątki tysięcy zwiedzających. Obok motywów tradycyjnego ogrodu wiejskiego, projektanci kładą nacisk na rozwiązania ekologiczne, bioróżnorodność i równoważenie działalności człowieka. Czy współczesny trend zgodny z ideą "powrotu do natury" na trwale wpisze się w nasz stosunek do ogrodów, a w szerszej skali - do otaczającej przyrody i krajobrazu?

Festiwal ogrodów w Chelsea pod koniec maja odbywa się nieprzerwanie od 1913 r. Jak co roku zaproszono najlepszych brytyjskich oraz światowych artystów i architektów krajobrazu do zaprezentowania swoich realizacji. Całe wydarzenie przyciąga corocznie prawie 160 tysięcy gości, a komentarze i transmisje z wystawy nadawane są codziennie w brytyjskim BBC. W tym roku zaskoczyła zwiedzających przede wszystkim różnorodność podejmowanej tematyki i skala założeń - od kameralnych, zaaranżowanych niewielkich powierzchni zieleni, do dominującej w całym założeniu konstrukcji w formie piramidy, z ogrodem  na każdym z siedmiu pięter.

Ogrodnictwo odpowiedzialne

Współcześni projektanci i ogrodnicy stają coraz częściej przed nowy wyzwaniami jak rosnący deficyt wody i konieczność jej retencjonowania nawet na bardzo ograniczonej powierzchni. W projektowaniu zwraca się uwagę na odpowiednie gatunki roślin niewymagających nawodnienia, oraz na żywopłoty i drzewa rzucające cień w zależności od pory dnia. Woda jest nie tylko życiodajnym składnikiem wymagającym oszczędności i zagospodarowania w ogrodzie, ale także istotnym elementem kompozycyjnym, porządkującym przestrzeń i wprowadzającym ład i harmonię. Interesujące tu może być, np. dzieło autorstwa Nigela Dunetta, nawiązujące do motywu rajskiego ogrodu, proponując jego współczesną interpretację. W historycznych ogrodach znanych z Persji i Mezopotamii to właśnie woda stanowiła największą wartość w suchym i pustynnym klimacie. Bogata i miękka roślinność zestawiona została z geometrycznymi podziałami murów i formalnym rozplanowaniem ogrodu. Dunett pokazuje, ze nacisk na bioróżnorodność może iść w parze także z bardziej formalnymi i geometrycznymi założeniami. Dobrze byłoby, aby tego typu ogrody i krystalizujący się nurt ekologiczny dodarł także do Polski, zmagającej się cyklicznie z powodziami, trwałymi okresami suszy oraz rosnącymi kosztami utrzymania zieleni.

Powrót do natury

W większości zaprezentowanych ogrodów rzucają się w oczy naturalistyczne rabaty roślinne, z zastosowaniem połączeń częściej spotykanych w naturalnym krajobrazie i dzikiej przyrodzie niż w ogrodach. Całość prezentuje się świetnie - rabaty wyglądają naprawdę dziko i naturalistycznie oraz mają pozytywny wpływ na owady (np. pszczoły), a nawet nietoperze i ptaki. I tak ma być - sugerują czołowi przedstawiciele brytyjskiego ogrodnictwa. Za ekologią i estetyką, podąża także ekonomia. Stąd projektanci odpowiadają na współczesne wymaganie, jak brak wody, rosnące koszty utrzymania zieleni i trwałość zaproponowanych połączeń roślinnych. Okazuje się, że łąki  są tanim, atrakcyjnym rozwiązaniem na zagospodarowanie dużych powierzchni, łatwym w założeniu i utrzymaniu. Stanowią niedrogą alternatywę dla np. trawników z rolki.  W zaprezentowanych założeniach nie słabnie także zainteresowanie lokalnymi krajobrazami południa Europy, odległymi stepami, a nawet bogactwem przyrodniczym Korei. Nie mogłem się oprzeć pytaniu, czy w Polsce także doczekamy się nowoczesnych projektów inspirowanych lokalnymi  krajobrazami i  siedliskami z rodzimymi gatunkami bylin, roślin zielnych i traw.

Ogrody na czas kryzysu

Widać, że nurt ekologiczny na trwale wpisuje się w światowe projektowanie ogrodów, architekturę krajobrazu i ogrodnictwo. Chciałoby się powiedzieć: żyjemy w ciekawych czasach, a współczesne ogrody odpowiadają na złożone relacje pomiędzy człowiekiem, przyrodą, klimatem i ekonomią. Czy to znaczy, że w idei "powrotu do natury" mamy szukać remedium na współczesne kryzysy i bolączki tego świata?

Relacja autora ukazała się także w czerwcowym wydaniu "Zieleni Miejskiej" (6/2012).

Kasper Jakubowski

{rscomments on}