• RiabininCzas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • cop karuzela
  • cytat
  • encyklika karuzela
  • Boska ziemia
  • encyklika
  • Czas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • Przemówienie papieża Franciszka do uczestników spotkania „WIARA I NAUKA: W KIERUNKU COP26”
  • Ekologia encykliki Fratelli tutti
  • Zielone Słowa BOSKIEJ ZIEMI.To przewodnik porządkujący wzajemne relacje Kościoła katolickiego z tematyką ochrony przyrody, środowiska, klimatu i ekologii.
  • Ekologia to ważna część nauczania Kościoła – wywiad KAI z o. Stanisławem Jaromi

biblioteka laudatosi jp2 biblioteka laudatosi benedykt xvi biblioteka laudatosi kkwpolscesqr

biblioteka laudatosi dol dzielo stworzenia biblioteka laudatosi dol ochrona srodowiska biblioteka laudatosi dol ekologia integralna biblioteka laudatosi dol encyklika laudatosi

spacerownik REFA maleW jaki sposób poznać dziką przyrodę Krakowa? Najlepiej z naszym przewodnikiem "Oswajamy przyrodę miasta i okolic", z którego wydania jesteśmy bardzo dumni. Przewodnik po 10 ścieżkach ukaże Wam bogactwo przyrodnicze i uroki miejsc, o jakich być może jeszcze nie słyszeliście. Zapraszamy Was na rodzinne spacery do miejskiej dżungli i nad "krakowską Amazonkę"! Zapraszamy do pobrania przewodnika w wersji PDF. Jeśli chcesz otrzymać przewodnik w wersji drukowanej, to skontaktuj się z nami lub przyjdź na jeden z rodzinnych, sobotnich spacerów do końca września.

Przewodnik został stworzony przez redaktora naszego portalu Kaspra Jakubowskiego przy współpracy przyrodniczki i edukatorki Joanny Kajzer-Bonk. Dla Kaspra, ojca dwóch kilkuletnich córek, niezwykle ważne było, aby dzieci od małego mogły spędzać jak najwięcej czasu na zewnątrz, swobodnie eksplorując świat przyrody dostępny w niedalekiej odległości od domu. W przewodniku dzieli się swoimi doświadczeniami. Przewodnik to również odpowiedź na zdiagnozowany przez Richarda Louv’a, autora książki "Ostatnie dziecko lasu", syndrom deficytu natury, obserwowany u dzieci w społeczeństwach krajów rozwiniętych. Dzieci, szczególnie te żyjące w miastach, mają coraz mniej możliwości, aby doświadczać w sposób spontaniczny przyrody. Nasz przewodnik pokaże Wam, w jaki sposób można zachęcić dzieci (ale również dorosłych) do spędzania fascynującego czasu na łonie natury i ją "odlękawiać".

PrzewodnikREFA2

Przewodnik zawiera opis ścieżek przyrodniczo-edukacyjnych wraz z mapami po 10 wybranych obszarach Krakowa i okolic. Został tak zaprojektowany, aby można było w nim notować własne obserwacje, wymyślone nazwy i eksplorować nietypowe miejsca oraz korzystać z gotowych pomysłów i scenariuszy zabaw z dziećmi. W większości są to tereny zagrożone zabudową, brakiem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego czy niszczeniem siedlisk. To tereny wprost stworzone do prowadzenia edukacji ekologicznej, udostępniania je na cele zrównoważonej rekreacji i spędzania w nich wolnego czasu. To także miejsca o niezwykłej bioróżnorodności i wymagające naszej ochrony.

Jeżeli chcemy ochronić naturalny ekosystem Puszczy Białowieskiej i inne cenne tereny, musimy ocalić i udostępnić (przybliżyć) te „małe Puszcze Białowieskie", miejskie „Amazonki" i kaniony w granicach terenów zurbanizowanych. Ale też nieużytki i rosnące na nich drzewa-samosiejki. Stąd pomysł na ścieżki edukacyjne po nieużytkach, które mogą być eksplorowane i rozwijane w przyszłości – mówi Kasper Jakubowski.

Oto 10 miejsc, na których wytyczyliśmy ścieżki edukacyjno- przyrodnicze:

  1. Użytek ekologiczny „Dolina Prądnika” („krakowska Amazonka”)
  2. Użytek ekologiczny „Las w Witkowicach”
  3. Łąki w Kostrzu (Natura 2000) - użytek ekologiczny "Staw Królówka" ("śladami pand Europy - rzadkich motyli")
  4. Łęg w Przegorzałach („miejska dżungla”)
  5. Park Rzeczny Drwinka ("trochę harmonijnej wsi w mieście")
  6. Stawy przy ul. Szuwarowej ("wyspy natury pośród betonowej pustyni")
  7. Łąki w Toniach („Północne Błonia Krakowa”)
  8. Kamieniołom Libana ("Laboratorium dzikiej przyrody")
  9. Las Borkowski - użytek ekologiczny Potok Rzewnej ("krakowska Biebrza zagrożona")
  10. Kajasówka-Rudno (Natura 2000)

Zapraszamy do pobrania przewodnika w wersji PDF. Jeśli chcesz otrzymać przewodnik w wersji drukowanej, to skontaktuj się z nami, pisząc na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
A najlepiej przyjdź na jeden z kolejnych, wrześniowych, rodzinnych spacerów lub na konferencję i wystawę 28 września zamykającą nasz projekt.

Ed.: jeżeli link w Twojej przeglądarce nie działa, prosimy pisać na maila powyżej - prześlemy w załączeniu :)

Życzymy fascynujących spacerów!

PrzewodnikREFA3