• RiabininCzas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • cop karuzela
  • cytat
  • encyklika karuzela
  • Boska ziemia
  • encyklika
  • Czas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • Przemówienie papieża Franciszka do uczestników spotkania „WIARA I NAUKA: W KIERUNKU COP26”
  • Ekologia encykliki Fratelli tutti
  • Zielone Słowa BOSKIEJ ZIEMI.To przewodnik porządkujący wzajemne relacje Kościoła katolickiego z tematyką ochrony przyrody, środowiska, klimatu i ekologii.
  • Ekologia to ważna część nauczania Kościoła – wywiad KAI z o. Stanisławem Jaromi

biblioteka laudatosi jp2 biblioteka laudatosi benedykt xvi biblioteka laudatosi kkwpolscesqr

biblioteka laudatosi dol dzielo stworzenia biblioteka laudatosi dol ochrona srodowiska biblioteka laudatosi dol ekologia integralna biblioteka laudatosi dol encyklika laudatosi

Jest najokazalszy w Polsce i jednym z największych w Europie. Ma na imię Benedykt, liczy około 300 lat, obwód ok. 5,4 m, wysokość ok. 25 m, jest Pomnikiem Przyrody. Rośnie przed kościołem na terenie Opactwa Benedyktynów w Lubiniu w Wielkopolsce. Ma znaczenie ekologiczne, kulturowe czy krajobrazowe ale również duchowe i liturgiczne. Interesuje znanych fachowców z dziedziny dendrologii, arborystyki czy ochrony odgromowej. Ma wykonany skan 3D i trwa debata, jak mu pomóc na starość, aby go nie „rozleniwić”. Warto go odwiedzić, medytować w jego cieniu i wesprzeć dzieło jego ratowania…

Informacje ogólne: Kasztanowiec biały nazwany „Benedyktem”, najokazalszym w Polsce, i jednym z najokazalszych w Europie. Wiek około 300 lat, obwód ok. 5, 4 m, wysokość ok. 25 m, Pomnik Przyrody. Rośnie przed Kościołem na terenie Opactwa Benedyktynów w Lubiniu, które ma tytuł: Pomnik Historii.

Jest wsparcie finansowe na zasadnicze prace: Narodowy i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Starostwo Powiatowe i Gmina przeznaczyły środki na wykonanie zasadniczych prac przy zabytkowym drzewostanie na terenie naszego Opactwa, w tym przy kasztanowcu Benedykcie.

Okoliczności wstrzymujące wykonanie prac: Przed przystąpieniem do realizacji przedsięwzięcia okazało się, że przyjęte rozwiązanie może nie być optymalne ze względów rzeczowych i finansowych. Trzeba wypracować najlepszą koncepcję zabezpieczeń, wykonać projekt i ogłosić przetarg.

Nie rozleniwiać Benedykta - poszukiwanie optymalnego rozwiązania: W pierwotnej wersji pojawiła się koncepcja, aby zastosować podpory, takie jak przy dębie Bartek. Słynny dąb jest jednak w innej sytuacji. Są głosy specjalistów, że wspomniane rozwiązanie w przypadku witalności „Benedykta”, może prowadzić ostatecznie do osłabienie wytrzymałości drzewa na skutek zjawiska, tak zwanego „rozleniwienia się”. Polega to w uproszczeniu na tym, że np. w konarach, pozbawionych możliwości ruchu w skutek podparcia, ogranicza się naturalny proces obronny, a w konsekwencji spada wytrzymałość mechaniczna na wyłamanie.

Nadzieja na twórczą współpracę specjalistów: Do współpracy zapraszamy wielu najbardziej znanych w Polsce fachowców z dziedziny dendrologii, arborystyki oraz ochrony odgromowej, którzy wypowiadają się na temat sposobu zabezpieczenia kasztanowca. Są to osoby z różnych stowarzyszeń, akcentujących niekiedy inne aspekty rozpatrywanego problemu, dzięki czemu dyskusja może być bardzo twórcza. W ten sposób mamy warunki do szukania najwłaściwszego rozwiązania konkretnego zadania, a jednocześnie możliwość poszerzania wiedzy przez wiele osób do wykorzystania jej w innych przypadkach. Przy tym sprzyja to integracji osób z różnych stowarzyszeń w ramach tej samej dziedziny, jak i z różnych dziedzin.

Przykłady szczególnego wsparcia: Spotykamy się z życzliwością i bezinteresownym wsparciem, np. dzięki życzliwości znanej firmy Leica został wykonany skan 3d kasztanowca, co daje duże możliwości analizy sprawy także na odległość; Firma Budikom z Poznania zajmująca się komputerowym wspomaganiem projektowania pomaga wykorzystać możliwości wykonanego skanu 3d kasztanowca; pan przewodniczący Polskiego Komitetu Ochrony Odgromowej sporządził opinię na temat ochrony odgromowej „Benedykta”;

Potrzeba pewnej pomocy finansowej na prace, które trudno uzyskać ze środków publicznych. Pewne koszty pokrywamy z naszych środków, ale to nie wystarcza, co spowalnia realizację przedsięwzięcia. Są to np. koszty poszukiwania optymalnych koncepcji zabezpieczeń doraźnych i docelowych kasztanowca Benedykta, przeprowadzenia pewnych badań prac bieżących przy kasztanowcu.

Szczególne znaczenie kasztanowca Benedykta: Najczęściej mówi się o wielkim znaczeniu ekologicznym, kulturowym czy krajobrazowym Pomników Przyrody. Kasztanowiec Benedykt rośne przed Kościołem i dlatego jak stanowi jego wyjątkową ozdobę.
Funkcją kościoła - budowli jest, w uproszczeniu, bycie miejscem naszych szczególnych spotkań z Jezusem, zwłaszcza w Sakramentach świętych, nabożeństwach i modlitwie osobistej. Dlatego świątynia ma w pewnym sensie absolutne znaczenie. Na co dzień jednak doświadczamy, że prymat naszego Zbawiciela bywa bardzo zagłuszany przez „..troski tego świata, ułudę bogactw i inne żądze…”. Skutkiem tego jest pewna oziębłość wobec Osoby Jezusa, a stąd także spada znaczenie Jego Świątyni. Często stajemy się sceptyczni wobec zbawczej mocy Jezusa. Bywa jednak, że w sytuacjach poważnego zagrożenia, zgodnie z przysłowiem: „jak trwoga to do Pana Boga”, odkrywamy, że Jezus jest jedyną naszą Nadzieją. Historia pokazuje bardzo wiele takich przykładów, jak chociażby: rok 1920, wojska bolszewickie w szybkim tempie zbliżają się do Stolicy. Zatrwożeni warszawiacy zaczęli tłumnie wypełniać Świątynie; wydano zarządzenie, że we wszystkich kościołach ma być wystawiony Najświętszy Sakrament i modlono się na Różańcu. Ci sami ludzie, nieco wcześniej, prawdopodobnie nie doceniali tak bardzo Świątyni.
Są także inne współczesne fakty, które przypominają nam o ogromnym znaczeniu Świątyń, a mianowicie ostatnie cuda Eucharystyczne w Sokółce, czy Legnicy, gdzie nasz Pan, Jezus Chrystus przypomina, że jest nie tylko realnie, ale substancjalnie, wręcz fizycznie obecny w Najświętszym Sakramencie. Jak powiedział pan, który został cudownie uzdrowiony z nowotworu w Sokółce o Jezusie: „On w dalszym ciągu jest z nami i nas uzdrawia, dokładnie jak 2 tysiące lat temu.”

Podsumowanie: Jest wyjątkowe drzewo; strategia działania w celu jego ocalenia i środki na zasadnicze prace. Istniej jednak potrzeba środków finansowych na prace przygotowawcze i pomocnicze.
Poza wsparciem finansowym zachęcamy do innych form włączenia się we wspólne dzieło. Może to być na p. podzielenie się uwagami, pomoc w nagłośnieniu sprawy itp.
Paweł Mruk OSB

Więcej informacji jest na stronie.

na zdjęciach z Benedyktem br. Paweł Mruk OSB i o. Stanisław Jaromi OFMConv