• RiabininCzas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • cop karuzela
  • cytat
  • encyklika karuzela
  • Boska ziemia
  • encyklika
  • Czas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • Przemówienie papieża Franciszka do uczestników spotkania „WIARA I NAUKA: W KIERUNKU COP26”
  • Ekologia encykliki Fratelli tutti
  • Zielone Słowa BOSKIEJ ZIEMI.To przewodnik porządkujący wzajemne relacje Kościoła katolickiego z tematyką ochrony przyrody, środowiska, klimatu i ekologii.
  • Ekologia to ważna część nauczania Kościoła – wywiad KAI z o. Stanisławem Jaromi

biblioteka laudatosi jp2 biblioteka laudatosi benedykt xvi biblioteka laudatosi kkwpolscesqr

biblioteka laudatosi dol dzielo stworzenia biblioteka laudatosi dol ochrona srodowiska biblioteka laudatosi dol ekologia integralna biblioteka laudatosi dol encyklika laudatosi

Podczas Europejskiego Spotkania Młodych w Rydze przygotowanego przez ekumeniczną wspólnotę z Taizé nie zabrakło warsztatów poświęconych ekologii a ich inspiracją była encyklika papieża Franciszka Laudato si’. Warsztaty „Co możemy zrobić dla naszego wspólnego domu, Ziemi? Refleksja na temat palących kwestii ekologicznych w oparciu o encyklikę papieża Franciszka Laudato si’” poprzedził apel o miłosierdzie dla całego stworzenia, o kontrolę nad zachowaniami konsumpcyjnymi i obywatelskimi, o prostotę życia czy szacunek dla naszego wspólnego domu, Ziemi jako warunki szczęśliwego życia. Oto relacja uczestniczki spotkania Marii Pajor.

Coroczne Europejskie Spotkanie Młodych w Rydze, przygotowane przez ekumeniczną Wspólnotę Braci z Taizé odbyło się w dniach od 28 grudnia 2016 do 1 stycznia 2017. Poza modleniem się śpiewem i w ciszy, pielgrzymi z całej Europy uczestniczyli w spotkaniach tematycznych, które podzielono na cztery kategorie: duchowość, Kościół, solidarność/społeczeństwo oraz kultura i wiara. W ramach kategorii solidarność/społeczeństwo zorganizowano warsztaty poświęcone tematowi ekologii, a ich inspiracją była encyklika papieża Franciszka „Laudato si”, wydana w 2015 r. Spotkanie zorganizowano w Urzędzie Miasta Rygi, co miało wymiar symboliczny, tam bowiem podejmowane są najważniejsze dla miasta decyzje.

Warsztaty pod tytułem Co możemy zrobić dla naszego wspólnego domu, Ziemi? Refleksja na temat palących kwestii ekologicznych w oparciu o encyklikę papieża Franciszka „Laudato si’” podzielono na dwie części. W pierwszej części spotkania prelegenci: Weronika Felcis, Elgars Felcis i Santa Krastina omówili najistotniejsze problemy dotyczące środowiska przyrodniczego, podkreślając ich złożoność i wielowymiarowość. Zwrócono uwagę przede wszystkim na to, że jak zauważa papież Franciszek w swojej encyklice, kryzys ekologiczny jest nierozwiązalnie związany z kryzysem społecznym. Oznacza to tyle, że mamy dbać nie tylko o środowisko, „gdyż nasza obecna nonszalancja jest grzechem wobec stworzenia dobrego Boga, ale także dbać o najsłabszych i najbiedniejszych, czyli tych, których bezpośrednio i najmocniej dotyka kryzys ekologiczny”. Zmiany wymaga nie tylko nasz sposób życia i nasze rozumienie rozwoju społecznego, ale także powinniśmy podjąć współpracę na trzech poziomach: odtwarzając więzi społeczne na poziomie lokalnym oraz domagając się zmian na poziomie krajowym i międzynarodowym od osób mających moc decyzyjną.

Weronika Felcis podczas swojej prezentacji wskazała na to, że chrześcijańskie wartości, takie jak: kontemplacja nad stworzeniem i jego szacunek, medytacja, post i ograniczenie potrzeb, dostrzeżenie wartości pracy każdej osoby, solidarność z najsłabszymi i najbiedniejszymi, przekraczająca miłość oraz pokój i sprawiedliwość dla każdego, nie tylko dla wybranych, mogą pomóc w odważnej, kulturalnej ewolucji i globalnym, ekologicznym nawróceniu.

W drugiej części spotkania uczestnicy warsztatów zostali podzieleni na kilkuosobowe grupy, w których wspólnie dyskutowano nad najważniejszymi problemami oraz możliwymi ich rozwiązaniami. Na koniec warsztatów zaproponowano kilka prostych rozwiązań, które z łatwością można wprowadzić do codziennego życia. Oto kilka z nich: zamiana plastikowych toreb na zakupy na materiałowe, ograniczenie kupowania wody mineralnej i innych napojów w plastikowych butelkach, i zastąpienie ich używaniem termosu lub bidonu, kupowanie produktów od lokalnych producentów, oszczędzanie wody podczas mycia zębów i brania prysznica, czy segregowanie śmieci.

Warto dodać, że „Propozycjach na rok 2016”, ogłoszonych w na poprzednim spotkaniu w Walencji, brat Alois jako propozycję piątą zapisał: Miłosierdzie dla całego stworzenia. Oto jej pełny tekst:

Sześć dni będziesz pracował, a dnia siódmego zaprzestaniesz pracy, aby odpoczęły twój wół i osioł. (Księga Wyjścia 23, 12)
Przez sześć lat będziesz obsiewał ziemię i zbierał jej płody, a siódmego pozwolisz jej leżeć odłogiem i nie dokonasz zbioru. (Księga Wyjścia 23, 10-11)
W języku swojej epoki Biblia wzywa, by naszym współczuciem ogarnąć środowisko naturalne, by szanować wszystkie istoty żywe, nie eksploatować ziemi nieroztropnie. Pewien chrześcijanin z Mezopotamii napisał: „Współczujące serce nie może znieść najmniejszego zła lub najdrobniejszego smutku w łonie stworzenia”. (Izaak Syryjczyk, VII wiek)

Pierwszymi ofiarami spustoszeń ekologicznych są zazwyczaj najbiedniejsi. Skutki zmian klimatycznych już zmusiły wielu ludzi do opuszczenia miejsc, w których żyli.
Ziemia należy do Boga, ludzie otrzymali ją w darze. Powierzono im ogromną odpowiedzialność: troszczyć się o planetę, nie marnować zasobów naturalnych. Ziemia jest ograniczona, ludzie także powinni pogodzić się z własnymi ograniczeniami.

Ziemia jest naszym wspólnym domem i dziś cierpi. Nie można patrzeć obojętnie na pustoszenie środowiska, na znikanie całych gatunków, na niebezpieczeństwa grożące różnorodności biologicznej, na trzebienie lasów na wielką skalę, dokonujące się w niektórych punktach globu.

Starajmy się okazać naszą solidarność całemu stworzeniu. Podejmując decyzje dotyczące naszej codziennej egzystencji, czuwajmy nad swoimi zachowaniami konsumpcyjnymi i obywatelskimi, świadomie wybierajmy prostotę. Nasz prosty sposób życia może się stać źródłem radości. Niektóre osoby podejmują różne inicjatywy, na przykład post każdego pierwszego dnia miesiąca w intencji zmian klimatycznych i większej sprawiedliwości. Podejmowanie takich kroków, aby pokazywać, że Bóg ogarnia swoim miłosierdziem wszystko, co składa się na nasz wspólny dom, Ziemię, nie jest tylko jedną z możliwości, ale jest warunkiem szczęśliwego życia. (całość http://www.taize.fr/pl_article19935.html )

Spotkanie w Rydze było więc okazją do tego, by otoczyć opieką całe stworzenie, na przykład z rozwagą używając środków transportu publicznego lub segregując odpady. Każdy uczestnik był zachęcany do praktycznych gestów: np. aby przywiózł ze sobą bawełnianą torbę, łyżkę i kubek. Pozwoliło to ograniczyć w znacznym stopniu ilość odpadów plastikowych nie nadających się do recyclingu. W razie pytań dotyczących warsztatów prosimy o kontakt z: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

MP/red.