• RiabininCzas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • cop karuzela
  • cytat
  • encyklika karuzela
  • Boska ziemia
  • encyklika
  • Czas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • Przemówienie papieża Franciszka do uczestników spotkania „WIARA I NAUKA: W KIERUNKU COP26”
  • Ekologia encykliki Fratelli tutti
  • Zielone Słowa BOSKIEJ ZIEMI.To przewodnik porządkujący wzajemne relacje Kościoła katolickiego z tematyką ochrony przyrody, środowiska, klimatu i ekologii.
  • Ekologia to ważna część nauczania Kościoła – wywiad KAI z o. Stanisławem Jaromi

biblioteka laudatosi jp2 biblioteka laudatosi benedykt xvi biblioteka laudatosi kkwpolscesqr

biblioteka laudatosi dol dzielo stworzenia biblioteka laudatosi dol ochrona srodowiska biblioteka laudatosi dol ekologia integralna biblioteka laudatosi dol encyklika laudatosi

Z okazji pierwszych urodzin encykliki Laudato si' Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu - REFA w niedzielę 19 czerwca 2016 zaprosił przyjaciół, sympatyków i krakowian na radosne świętowanie na Franciszkańskiej w Krakowie. Rozpoczęto o 11.00 Mszą dziękczynną w bazylice św. Franciszka a następnie był happening z czytaniem miastu i światu encykliki, prezentacja nowych ulotek REFA, otwarcie poświęconej jej wystawy z 12 głównymi tematami papieskiego dokumentu oraz debata o Laudato si' w Polsce - rok po jej ukazaniu się i miesiąc przed spotkaniem z Papieżem.

Mszy św. przewodniczył o. Stanisław Jaromi, szef REFA a nim przy ołtarzu dziękowali za encyklikę o. Zbigniew Świerczek, współzałożyciel REFA i o. Cordian Szwarc, szef projektu Siedem Aniołów. Obaj koncelebransi wystąpili również jako kaznodzieje prezentując różne aspekty franciszkańskiej encykliki.

Następnie przez 3 godziny czytaliśmy encyklikę naszemu miastu i całemu światu. Przesłanie Laudato si' zabrzmiało na franciszkańskim skwerku przed oknem papieskim pod pomnikowym miłorzębem japońskim. Czytali franciszkanie i dominikanie, starsi i młodsi, przedstawiciele organizacji ekologicznych i harcerze, mieszkańcy Krakowa i nasi goście... Happeningowi towarzyszyła prezentacja wystawy prezentującej główne tematy encykliki oraz nowych ulotek przygotowanych dla uczesntików Światowych Dni Młodzieży. Otwarliśmy też specjalny serwis w naszym portalu, gdzie popularyzujemy Laudato si’ i jej praktyczne zastosowania w codziennym życiu. Prosimy zatem o udostępnianie naszego serwisu: http://laudatosi.swietostworzenia.pl/

Ostatnią część spotkania poświęciliśmy rozmowie nt. naszych przygotowań do wizyty Papieża Franciszka w Polsce i możliwości podziękowania mu za ten wielki dokument. W debacie udział wzięli przedstawiciele różnych organizacji zaangażowanych w promocję stylu życia wg Laudato si' przed Światowymi Dniami Młodzieży...

Red. Ewa Szkurłat z Polskiego Radia w relacji medialnej zapisała niektóre nasze głosy: "Zielona” encyklika jest przełomowym głosem Kościoła. Mówi o problemie „nierówności” w dostępie do zasobów, na przykład wody w Afryce, głodu, marnowania żywności, „chciwej eksploatacji środowiska”. Wspomina też o globalnym ociepleniu, wylesianiu, ginięciu gatunków i zanieczyszczeniu środowiska… Laudato si' to list Papieża do świata, do ludzi dobrej woli oraz zaproszenie do rozmowy na tematy ekologiczne i o naszej odpowiedzialności za stworzenie. Każdy z nas jest częścią świata i każdy z nas ma na niego wpływ. Również niszczący.

"Zbrodnia przeciw naturze jest zbrodnią przeciw nam samym i grzechem przeciw Bogu" - m.in. te słowa czytali członkowie Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu. Tytuł dokumentu - Laudato si’ czyli „Chwała Tobie” albo „Pochwalony bądź” - pochodzi z Hymnu Stworzenia ułożonego przez św. Franciszka z Asyżu.

"Chcieliśmy zwrócić uwagę przechodniów na jej znaczenie, nie tylko dla Kościoła" - mówi o. Stanisław Jaromi z REFA. "To niezwykły dokument. Daje nowy, niezwykle ambitny i twórczy projekt ekologii, papież nazywa to ekologią integralną, gdzie każe nam budować nowe relację nie tylko z bliźnimi, nie tylko ze światem stworzonym, ale również zadbać o ekologię swoją, o duchowość osobistą, która nie izoluje się od problemów świata, ale wprost przeciwnie, jest uważna na potrzeby ziemi".

 

Radia Kraków w audycji EKOSPOTKANIA przekazało 4 minutową relację z naszego święta. Z o. Stanisławem Jaromi i o. Zbigniewem Świerczkiem rozmawiała red. Ewa Szkurłat.