• RiabininCzas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • cop karuzela
  • cytat
  • encyklika karuzela
  • Boska ziemia
  • encyklika
  • Czas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • Przemówienie papieża Franciszka do uczestników spotkania „WIARA I NAUKA: W KIERUNKU COP26”
  • Ekologia encykliki Fratelli tutti
  • Zielone Słowa BOSKIEJ ZIEMI.To przewodnik porządkujący wzajemne relacje Kościoła katolickiego z tematyką ochrony przyrody, środowiska, klimatu i ekologii.
  • Ekologia to ważna część nauczania Kościoła – wywiad KAI z o. Stanisławem Jaromi

biblioteka laudatosi jp2 biblioteka laudatosi benedykt xvi biblioteka laudatosi kkwpolscesqr

biblioteka laudatosi dol dzielo stworzenia biblioteka laudatosi dol ochrona srodowiska biblioteka laudatosi dol ekologia integralna biblioteka laudatosi dol encyklika laudatosi

O. dr Stanisław Jaromi otrzymał z rąk abpa Henryka Hosera nagrodę im. bpa R. Andrzejewskiego. Wyróżnienie za 2015 r. przyznano mu jako znawcy i propagatora nauczania papieża Franciszka zawartego w encyklice Laudato si’ oraz za "długoletnie i konsekwentne zaangażowanie się w edukację ekologiczną". Uroczystość odbyła się w Warszawie 25.02.2016 z udziałem przedstawicieli Episkopatu, Prezydenta, Rządu RP, Sejmu, Senatu, przełożonych zakonnych, krewnych i przyjaciół laureata. Laureat otrzymał listy gratulacyjne m.in. od prezydenta Andrzeja Dudy, marszałka Senatu S. Karczewskiego, wicepremiera J. Gowina oraz prezesa PiS J. Kaczyńskiego.

W uroczystości, zorganizowanej przez fundację "Solidarna Wieś" i Katolicką Agencję Informacyjną w sali plenarnej Konferencji Episkopatu Polski, wzięli udział m.in. minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel, minister środowiska Jan Szyszko, a także wicemarszałek Senatu Adam Bielan, który wręczył laureatowi specjalną nagrodę Senatu RP. Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera odczytał list gratulacyjny od prezydenta Andrzeja Dudy.

Wszystkich witał bp Wiesław Lechowicz, laudację wygłosił prowincjał franciszkanów o. Jarosław Zachariasz, patrona nagrody przedstawił ks. prof. Jerzy Pałucki, uzasadnienie kapituły nagrody prezentował ks. prał. Ireneusz Juszczyński zaś całość prowadził Sławomir Siwek z rady fundacji. Obecni byli również bp Alojzy Orszulik i bp Michał Janocha, laureaci nagrody w poprzednich latach prof. B. Fedyszak-Radziejowska i prof. A. Szymański, przewodniczący NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” Jerzy Chróścikowski oraz ludzie nauki, rolnicy i aktywiści ekologiczni współpracujący z laureatem w różnych projektach.

Laureat otrzymał liczne listy gratulacyjne. Prezydent Andrzej Duda w liście do laureata zaznaczył, że idąc w ślad za duchowym ojcem franciszkanów - świętym Franciszkiem z Asyżu – od lat angażuje się w „filozoficzne pogłębienie oraz popularyzację chrześcijańskiej refleksji nad zagadnieniami współczesnej ekologii”. "Unikalne zasoby przyrodnicze Polski, wciąż względnie nieskażone lasy, jeziora i gleby, co przekłada się również na sukcesy rodzimego rolnictwa, to złożony w nasze ręce bezcenny depozyt. Winniśmy korzystać z niego w sposób odpowiedzialny chronić go i przekazać następnym pokoleniom w możliwie najlepszym stanie" - napisał prezydent w liście.

List do laureata przesłał też marszałek Senatu Stanisław Karczewski; wyraził w nim przekonanie, że nagroda przyczyni się do promocji pozytywnych wartości w naszym społeczeństwie. "Bez wątpienia jakość i przetrwanie środowiska naturalnego jest dobrem wspólnym, dobrem wszystkich Polaków" - napisał marszałek. Listy gratulacyjne przesłali też m.in. metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, obecny duszpasterz rolników bp Edward Białogłowski, wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Nagrodę w postaci statuetki symbolizującej kłosy zboża po raz pierwszy przyznano w 2005 r., a jej pierwszym laureatem został prof. Andrzej Stelmachowski.

Gali towarzyszyło duże zainteresowanie medialne. Informacje o laureacie i jego pracy znalazły się w licznych polskich serwisach informacyjnych a nawet w Radiu Watykańskim, gdzie cytowano następującą wypowiedź o. Stanisława: „Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu, który zainicjowali ponad 30 lat temu moi współbracia, wśród nich bł. Zbigniew Strzałkowski, męczennik z Peru, jest niedocenianym jeszcze darem w Kościele w Polsce. Oni zaczęli, a my kontynuujemy. Przez tyle lat pokazuje się to, co najlepsze w społecznym nauczaniu Kościoła, co najlepsze w tradycji franciszkańskiej w relacji do świata stworzenia”.

Główne relacje telewizyjne:
Relacja Ewy Bugały w głównym wydaniu wiadomości TVP1  oraz relacja w TVP Info
Obszerny 19-minutowy wywiad telewizyjny Dariusza Nowakowskiego z o. Stanisławem w programie Echa Dnia TVP3
Wywiad z o. Stanisławem Jaromi red. Agaty Konarskiej w programie Halo Polonia w TVP Polonia 
Info o nagrodzie i jej laureacie znalazło się też w serwisach radiowych; wywiady z laureatem w Polskim Radiu Program 1 oraz w Radiu Warszawa, zaś specjalna audycja w programie 3.

Główne relacje prasowe to: Relacja KAI  Powielana wielokrotnie relacja PAP 
Serwis franciszkański, który opublikował wiele zdjęć z gali oraz obszernie cytował laudację prezentującą drogę życiową o. Stanisława.

Również tygodniki zauważyły wydarzenie np. Tygodnik Do Rzeczy, Tygodnik Niedziela  oraz Tygodnik Idziemy 

Natomiast polskie środowiska ekologiczne raczej nie zauważyły uhonorowania Ekologa w habicie...