• RiabininCzas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • cop karuzela
  • cytat
  • encyklika karuzela
  • Boska ziemia
  • encyklika
  • Czas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • Przemówienie papieża Franciszka do uczestników spotkania „WIARA I NAUKA: W KIERUNKU COP26”
  • Ekologia encykliki Fratelli tutti
  • Zielone Słowa BOSKIEJ ZIEMI.To przewodnik porządkujący wzajemne relacje Kościoła katolickiego z tematyką ochrony przyrody, środowiska, klimatu i ekologii.
  • Ekologia to ważna część nauczania Kościoła – wywiad KAI z o. Stanisławem Jaromi

biblioteka laudatosi jp2 biblioteka laudatosi benedykt xvi biblioteka laudatosi kkwpolscesqr

biblioteka laudatosi dol dzielo stworzenia biblioteka laudatosi dol ochrona srodowiska biblioteka laudatosi dol ekologia integralna biblioteka laudatosi dol encyklika laudatosi

Informacja o zakończeniu prac nad encykliką o ekologii stała się okazją do medialnego zainteresowania chrześcijańskim myśleniem w ekologii i działaniami Kościoła w tym obszarze. Pytanie: Co może znaleźć się w tekście „zielonej” encykliki? rozpoczęło rozmowę red. Marty Brzezińskiej-Waleszczyk z o. Stanisławem Jaromi, która jest obficie cytowana na portalu naTemat. Podkreślono w niej m.in., że Franciszek ma inną perspektywę patrzenia na wiele tematów. W Ameryce Łacińskiej troska o Ewangelię i troska o ubogich łączy się z troską o środowisko – triada Bóg, człowiek, przyroda jest tam świetnie wpisana w praktykę duszpasterską.

W trwającym właśnie Wielkim Tygodniu papież ogłosił koniec prac nad encykliką, której główną tematyką będzie problem ochrony środowiska naturalnego. Teraz będzie ona tłumaczona na najważniejsze języki, aby ukazać się latem 2015 r. przed kolejną konferencją klimatyczną ONZ.
„Trudno to dokładnie określić, skoro nie znamy jeszcze pełnego tekstu dokumentu. Można jednak, na podstawie wcześniejszych wypowiedzi Ojca Świętego, określić zagadnienia, których będzie dotyczyć publikacja – prognozuje o. Stanisław Jaromi OFMConv, redaktor naczelny pierwszego w Polce portalu chrześcijańskich ekologów Swietostworzenia.pl - Franciszek zapowiadał, że dotknie takich tematów, jak relacje pomiędzy zniszczeniem środowiska a losem ubogich w świecie. Troska o ludzi z marginesu, wykluczonych, wielokrotnie wraca w wystąpieniach Ojca Świętego. Taka perspektywa może w moim odczuciu zdominować przesłanie dokumentu, a jest to perspektywa nieobecna w politycznej ekologii.”

To nie jest tak, że Kościół przypomniał sobie o ekologii. Wypowiadał się o tym zarówno Jan Paweł II, jak i Benedykt XVI, ale w Polsce nie wywoływało to wielkiego zainteresowania – o tym czytelnikom naszego portalu nie trzeba przypominać; z naszej perspektywy nie jest to jakiś nagły zwrot w optyce zainteresowań katolików, tylko po prostu dyskurs ekologiczny jest zdominowany przez inne organizacje, wskutek czego głos Kościoła jest w tej materii niesłyszalny, bowiem ekologii w lewicowym, politycznym wydaniu jest w nadmiarze w mediach, tej katolickiej prawie w ogóle nie ma. Ale nie oznacza to, że pierwsza jest jedyną słuszną, a druga nie istnieje.

O. Stanisław Jaromi przypomina, że jest wiele ruchów przyrodniczych, które silnie angażują się w ochronę środowiska. Dbają o czyste powietrze, wodę, żywność wysokiej jakości... Zależy im na czystym środowisku, a przez to – na zdrowiu naszym i naszych dzieci. I nie mieszają się do polityki. To w ekologii priorytety i nie trzeba dodawać do nich żadnej ideologii. Tu nie ma żadnej kontrowersji. W tych ruchach działają również katolicy.

Kształt „zielonej” encykliki, jak się wydaje, będzie wyrazem wkładu kultury i teologii latynoamerykańskiej, zapewne znajdzie się tam temat głodu i marnowania żywności. Można się spodziewać, że w encyklice zostanie także poruszona kwestia klimatyczna, która jest w Polsce przedstawiana z perspektywy lobby węglowego czy energetycznego. – Południe cierpi z powodu tego, jak korzystamy z naszych zasobów. Uchodźcy klimatyczni skądś się biorą. Ludzie cierpią z powodu braku dostępu do wody, braku zasobów... – dodaje o. Stanisław - Franciszek jest jednym z niewielu rzecznikiem ludzi, o których dziś mało kto pamięta.

całość na portalu naTemat