• RiabininCzas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • cop karuzela
  • cytat
  • encyklika karuzela
  • Boska ziemia
  • encyklika
  • Czas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • Przemówienie papieża Franciszka do uczestników spotkania „WIARA I NAUKA: W KIERUNKU COP26”
  • Ekologia encykliki Fratelli tutti
  • Zielone Słowa BOSKIEJ ZIEMI.To przewodnik porządkujący wzajemne relacje Kościoła katolickiego z tematyką ochrony przyrody, środowiska, klimatu i ekologii.
  • Ekologia to ważna część nauczania Kościoła – wywiad KAI z o. Stanisławem Jaromi

biblioteka laudatosi jp2 biblioteka laudatosi benedykt xvi biblioteka laudatosi kkwpolscesqr

biblioteka laudatosi dol dzielo stworzenia biblioteka laudatosi dol ochrona srodowiska biblioteka laudatosi dol ekologia integralna biblioteka laudatosi dol encyklika laudatosi

refa na wielki post2015malePrzez cały Wielki Post chcemy podsuwać Wam krótkie inspiracje, przemawiające obrazki i konkretne propozycje na każdy tydzień. Pokazujemy, że Wielki Post to okres w którym sprawy duchowe mogą przenikać się z konkretnym działaniem, angażując ciało i ducha. Post to także okazja do przewartościowania naszych relacji ze stworzeniem. Niech metoda małych, cotygodniowych kroków pozwoli odnaleźć nam swój właściwy rytm, przywracając nas Bogu, innym ludziom i... całemu stworzeniu. Unikając wzniosłych słów i nierelanych postanowień, każdą propozycję staraliśmy się krótko uzasadnić.

 Boże miłosierdzie może sprawić, aby zakwitła nawet najbardziej jałowa ziemia... aby zakwitły te obszary pustyni, jakie są w naszym sercu... Stańmy się kanałami miłosierdzia, przez które Bóg może nawadniać ziemię, strzec całego stworzenia.

(Papież Franciszek, 31.03.2013)

- Dlaczego uśmiechać się w Wielki Post (i nie tylko)?

Bo zobacz na "szefa" (papieża Franciszka), jego promienny uśmiech i pełne czułości gesty. Od Ojca Świętego uczmy się co to znaczy radość w przeżywaniu swojej wiary i jak bardzo pomocna w wierze może być dawka zdrowego humoru i pewien dystans wobec samego siebie. Papież wielokrotnie wspominał, że radość to znak chrześcijanina, który bez niej „albo nie jest chrześcijaninem, albo jest chory". „Nie ma innej możliwości! Jego zdrowie szwankuje". "Zdrowie chrześcijańskie to radość". Pamiętacie słowa Franciszka o chrześcijanach o twarzach jak papryka w occie, dodając, że jeśli twarz jest taka, to i dusza wygląda podobnie? „To nie są chrześcijanie!" – mówi. "Chrześcijanin bez radości nie jest chrześcijaninem. Radość jest jak pieczęć chrześcijanina, również w bólach, trudach, nawet w prześladowaniach".

Bo zachęca nas do tego sam Jezus, przypominając o istocie postu: "Kiedy pościcie, nie bądźcie posępni jak obłudnicy. Przybierają oni wygląd ponury, aby pokazać ludziom, że poszczą. Zaprawdę, powiadam wam: już odebrali swoją nagrodę. Ty zaś, gdy pościsz, namaść sobie głowę i umyj twarz, aby nie ludziom pokazać, że pościsz, ale Ojcu twemu, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie." (Mt 6:1-6,16-18) 

Bo jak napisał w jednej ze swoich książek Szymon Hołownia "Bóg nie tylko nas 'miłuję', ale poprostu lubi." Uśmiech, spokój, pewna bezproblemowość to momenty, które możemy dać innym (i sobie samemu) od zaraz. Najgorsze zanieczyszczenie jakie robimy to emocjonalny, ironiczny i zgorzkniały "dym" roztaczany wokół nas, trwale zatruwający otoczenie, nasze relacje z innymi i myśli. Swoje nawrócenie warto zacząć od małego gestu - uśmiechu. 

refa na wielki post640px

- Dlaczego post, jałmużna i modlitwa o pokój na świecie (na Ukrainie, Bliskim Wschodzie, w Afryce)?

Bo chrześcijanie to tacy dobrzy ludzie, którzy bezinteresownie modlą się o innych i poszczą w ich intencji. Warto jeszcze przywołać fragment listu pasterskiego odczytynego w kościołach w 5 Niedzielę Wielkiego Postu:

"Zatroskani o rozwój sytuacji za naszą wschodnią granicą, biskupi apelują o modlitwę za naszych Braci Ukraińców i o pomoc dla nich. Pamiętamy, że kiedy my walczyliśmy o wolność, Europa nam pomagała. Dziś – pomagając Ukrainie – mamy okazję choć w części spłacić ów dług. Dużą pomoc potrzebującym na Ukrainie niesie już teraz Caritas Polska oraz Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie. W tę pomoc może się włączyć każdy. Dlatego zwracamy się do polskich parafii o nawiązanie bezpośrednich kontaktów z parafiami na Ukrainie: rzymsko- i greckokatolickimi. Niech partnerskie relacje między parafiami owocują wzajemnymi odwiedzinami i pomocą, według lokalnych możliwości."

"Nie możemy pozostać obojętnymi wobec narastającej fali prześladowań chrześcijan w różnych miejscach na świecie. Naszą odpowiedzią na przemoc powinna być solidarność z prześladowanymi i głośno wypowiedziany sprzeciw. Biskupi z uwagą wysłuchali relacji świadków i ofiar prześladowań w Iraku."

refa na wielki post-2-640px

- Dlaczego oszczędzać wodę?

Bo jeżeli nie przekonują nas argumenty o zrównoważonym rozwoju, pustynnieniu gleb, zmianach klimatycznych itd., to prosił nas o to papież Franciszek.

Jak oszczędzać wodę - kilka prostych rad "metodą małych, codziennych kroków":

 1. Zakręcaj wodę podczas mycia zębów, golenia i podobnych czynności wykonywanych przy umywalce (efekt: oszczędność nawet do 9 litrów / minutę).

2. Skróć czas kąpieli pod prysznicem (efekt: 10-minutowy prysznić zużywa do 180 l wody, podczas gdy 4-minutowy tylko do 60l).

3. Nie spłukuj odpadów papierowych w toalecie. Wyrzuć je do kosza. Zaoszczędzisz wodę unikając częstego spłukiwania.

4. Uszczelnij spłuczki w toaletach. Napraw nieszczelności (efekt: przy wyciekaniu spłuczki traci się nawet do 50 l wody dziennie, nieszczelny kran to do 30l strat wody dziennie, co przekłada się na 30 m3 rocznie).

5. Używaj programów oszczędzających wodę (i ekonomicznych w późniejszych rachunkach) w zmywarkach i pralkach - zwłaszcza kiedy nie są w pełni załadowane. Jak zmywasz, kurek z wodą nie musi być stale odkręcony!

Czasem wystarczy skorygować swoje nawyki.

refa na wielki post2015-6

 opracował: Kasper Jakubowski