• RiabininCzas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • cop karuzela
  • cytat
  • encyklika karuzela
  • Boska ziemia
  • encyklika
  • Czas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • Przemówienie papieża Franciszka do uczestników spotkania „WIARA I NAUKA: W KIERUNKU COP26”
  • Ekologia encykliki Fratelli tutti
  • Zielone Słowa BOSKIEJ ZIEMI.To przewodnik porządkujący wzajemne relacje Kościoła katolickiego z tematyką ochrony przyrody, środowiska, klimatu i ekologii.
  • Ekologia to ważna część nauczania Kościoła – wywiad KAI z o. Stanisławem Jaromi

biblioteka laudatosi jp2 biblioteka laudatosi benedykt xvi biblioteka laudatosi kkwpolscesqr

biblioteka laudatosi dol dzielo stworzenia biblioteka laudatosi dol ochrona srodowiska biblioteka laudatosi dol ekologia integralna biblioteka laudatosi dol encyklika laudatosi

cc-kroki-cieniePapież Franciszek w mocnych słowach wypowiedział się o skutkach globalizacji. Obecny „system gospodarczy chce wszystko ujednolicić i podporządkować władzy pieniądza”. Potrzebujemy nowych, „innowacyjnych” inicjatyw, w których pieniądz nie będzie najważniejszym kryterium. Obecnych problemów świata nie da się rozwiązać wyłącznie poprzez techniczne rozwiązania. Inicjatywa i wola zmiany pozostaje po naszej stronie, zdaje się mówić papież. Przypomina, że dzisiaj więcej się mówi o prawach niż o obowiązkach. Niewiele troszczymy się o tych, którzy są głodni. Zbyt mało uwagi przywiązujemy, jeśli chodzi ochronę naszej planety.

 „We współczesnej gospodarce trzeba wziąć inicjatywę we własne ręce, ponieważ aktualny system gospodarczy chce wszystko ujednolicić i podporządkować władzy pieniądza. System ten prowadzi do globalizacji, która nie jest dobra” – powiedział papież w wideoprzesłaniu do uczestników Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej, który rozpoczął się 20 listopada 2021 r. w Weronie.

Franciszek przyznał, że aktualny kryzys społeczny i gospodarczy może nas przestraszyć, zdezorientować i skłonić do myślenia, że w tak ciężkiej sytuacji nic już nie możemy zrobić. Pojawia się wtedy pokusa, by skupić się na własnych bolączkach i znaleźć w nich alibi zwalniające nas z obowiązków względem ubogich i bezrobotnych. „Jest to pułapka” – ostrzegał papież. „W ten sposób oszukujemy samych siebie, stajemy się nieczuli i popadamy w narcyzm”.

Ojciec Święty podkreślił, że w dzisiejszych warunkach potrzebujemy czegoś innego, odważnej inicjatywy, która reaguje na realne potrzeby i przeciwstawia się złej globalizacji, podporządkowanej dominacji pieniądza.

„Podejmować inicjatywę – powiedział Papież – oznacza być na tyle odważnym, by nie dać zrobić z siebie więźnia, niewolnika pieniądza i natychmiastowej rekompensaty. Potrzeba nowego spojrzenia na świat. Jeden przykład. Dziś mówi się, że tak wiele rzeczy nie można zrobić, bo nie ma pieniędzy. A jednak na pewne rzeczy pieniądze zawsze są, a na inne zawsze ich brakuje. Na przykład znajdą się pieniądze na zakup broni, na wojnę, na pozbawione skrupułów operacje finansowe. I to się zazwyczaj przemilcza. Podkreśla się natomiast, jak dużo pieniędzy brakuje na tworzenie miejsc pracy, na inwestowanie w naukę, w talenty, w organizację nowej opieki społecznej, na ochronę środowiska. Prawdziwym problemem nie są pieniądze, lecz osoby. Nie możemy oczekiwać od pieniędzy tego, co tylko ludzie mogą zrobić lub stworzyć. Pieniądze same z siebie nie tworzą rozwoju. Do tego potrzebni są ludzie, którzy mają odwagę, by podjąć inicjatywę”.

Franciszek zaznaczył, że owa inicjatywa musi się wiązać z innowacyjnością i to nie tylko techniczną. Nie można też liczyć wyłącznie na opiekuńczość państwa. Tytułem przykładu wspomniał o pewnym człowieku, który zatroszczył się o godną przyszłość dla swego upośledzonego syna:

„Opowiadano mi o pewnym ojcu, który miał syna z zespołem Downa. Ojciec zrobił dla niego wszystko, korzystając ze wszystkich możliwości, które oferowały instytucje publiczne: edukacji, opieki medycznej i życia społecznego. Ale to mu nie wystarczało. Dla swego syna chciał przygotować coś, co mu zapewni większą godność i autonomię. Wymyślił więc spółdzielnię złożoną z ludzi z zespołem Downa. Dowiedział się, jaką pracę mogą wykonywać. Zawarł też umowę z firmą, która sprzedawała ich produkty. A zatem stworzył możliwość pracy, dzięki której jego syn może budować swoją przyszłość i zdrową autonomię. To przykład, jak iść dalej”.

 

Franciszek o globalizacji

Papież Franciszek wziął także udział w sesji plenarnej II Międzynarodowej Konferencji na Temat Żywienia. Dziękując za zaproszenie, przypomniał, że Kościół zawsze stara się być czujny i uważny we wszystkim, co odnosi się do dobra duchowego i materialnego ludzi, zwłaszcza tych, którzy żyją na marginesie i są wykluczeni, by zagwarantować ich bezpieczeństwo i godność.

Papież zauważył, że żyjemy w czasach, gdy relacje między narodami są zbyt często niszczone przez wzajemną podejrzliwość, która czasem przekształca się w agresję militarną i ekonomiczną, podważa przyjaźń między braćmi i odrzuca lub oddala tego, który już jest wykluczony. W tej perspektywie wyraził nadzieję, że uczestnicy konferencji będą się inspirować przekonaniem, iż prawo do żywności może być zapewnione tylko wtedy, gdy w centrum znajdzie się osoba, która cierpi skutki głodu i niedożywienia. Miejsca tego nie mogą zająć ani priorytety rynku, ani kryterium zysku.

„Dziś dużo mówi się o prawach, często zapominając o obowiązkach; być może zbyt mało troszczyliśmy się o tych, którzy są głodni. Z bólem trzeba też zauważyć, że walka z głodem i niedożywieniem jest utrudniona przez «priorytet rynku» i «wyższość zysku», co sprowadziło produkty żywnościowe do poziomu zwykłego towaru, przedmiotu spekulacji, także finansowej. I podczas gdy mówi się o nowych prawach, głodny jest tam, na rogu ulicy, i prosi o obywatelstwo, o to, by być uznanym w swoich uwarunkowaniach, by otrzymać podstawową, zdrową żywność. Prosi nas o godność, a nie o jałmużnę” – powiedział papież.

Franciszek podkreślił, że pierwszą troską powinna być otoczona sama osoba, ci, którym brakuje na co dzień jedzenia i nie myślą już o życiu, o relacjach rodzinnych i społecznych. Jedyna rzecz, o którą walczą, to aby przetrwać. W tym kontekście papież przywołał ostrzeżenie Jana Pawła II dotyczące niebezpieczeństwa tzw. „paradoksu obfitości”.

„Święty Papież Jan Paweł II podczas otwarcia w tej sali Pierwszej Konferencji na Temat Żywienia w 1992 r. ostrzegł wspólnotę międzynarodową przed niebezpieczeństwem «paradoksu obfitości»: jest żywność dla wszystkich, ale nie wszyscy mogą jeść, podczas gdy odpady, odrzuty, nadmierne spożycie i wykorzystywanie żywności do innych celów mają miejsce na naszych oczach. Niestety, ten «paradoks» nadal pozostaje aktualny. Niewiele jest tematów, mówiąc o których szafuje się tak wieloma sofizmatami, jak to się dzieje w przypadku głodu; niewiele zagadnień jest tak podatnych na manipulacje poprzez dane, statystyki, wymagania bezpieczeństwa narodowego, korupcję i żałosne skargi na kryzys ekonomiczny. To jest pierwsze wyzwanie, z którym trzeba się zmierzyć” – powiedział Franciszek.

Drugim wyzwaniem według papieża Franciszka jest brak solidarności. To słowo, które próbuje się dziś wykasować ze słowników. Nasze społeczeństwa charakteryzują się rosnącym indywidualizmem i podziałami; prowadzi to do pozbawienia najsłabszych godnego życia i rodzi bunt przeciw instytucjom. Solidarność jest zatem postawą, która czyni ludzi zdolnymi do wyjścia na spotkanie z innymi i budowania wzajemnych relacji na tym poczuciu braterstwa. To jest impulsem do szukania razem dobra wspólnego.

„Ludzie, na ile mają świadomość, że należą w sposób odpowiedzialny do planu stworzenia, są w stanie szanować siebie nawzajem, miast między sobą walczyć, niszcząc przez to i zubożając naszą planetę. Także państwa, powstałe jako wspólnoty osób i narodów, wezwane są do tego, by działały w zgodzie i by były gotowe pomagać sobie nawzajem za pośrednictwem zasad i norm, które daje im do dyspozycji prawo międzynarodowe. Niewyczerpanym źródłem inspiracji jest prawo naturalne wpisane w serce człowieka, które mówi językiem zrozumiałym dla wszystkich: miłość, sprawiedliwość, pokój to elementy nierozdzielne od siebie” – powiedział Franciszek.

papież Franciszek, cytat, że ziemia nie przebacza nigdy

Ojciec Święty podkreślił także, że wierząc w zasadę jedności rodziny ludzkiej, nie można zaakceptować żadnej formy presji politycznej czy gospodarczej, posługującej się dysponowaniem żywnością. Żaden system dyskryminacji, faktyczny czy prawny, związany z możliwością dostępu do rynku żywności, nie może być brany za wzór dla wysiłków międzynarodowych, których celem jest wyeliminowanie głodu. Podobnie jeśli chodzi o ochronę naszej planety. Franciszek przytoczył tu zdanie, które przed laty usłyszał od pewnego staruszka: „Bóg zawsze przebacza przestępstwa, znęcanie się. Bóg zawsze przebacza. Ludzie przebaczają czasami. Ziemia nie przebacza nigdy”.

 

Źródło: Radio Watykańskie.

Pełny tekst przemówienia na II Międzynarodowej Konferencji na Temat Żywienia dostępny m.in. w j. angielskim na: vatican.va.