• RiabininCzas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • cop karuzela
  • cytat
  • encyklika karuzela
  • Boska ziemia
  • encyklika
  • Czas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • Przemówienie papieża Franciszka do uczestników spotkania „WIARA I NAUKA: W KIERUNKU COP26”
  • Ekologia encykliki Fratelli tutti
  • Zielone Słowa BOSKIEJ ZIEMI.To przewodnik porządkujący wzajemne relacje Kościoła katolickiego z tematyką ochrony przyrody, środowiska, klimatu i ekologii.
  • Ekologia to ważna część nauczania Kościoła – wywiad KAI z o. Stanisławem Jaromi

biblioteka laudatosi jp2 biblioteka laudatosi benedykt xvi biblioteka laudatosi kkwpolscesqr

biblioteka laudatosi dol dzielo stworzenia biblioteka laudatosi dol ochrona srodowiska biblioteka laudatosi dol ekologia integralna biblioteka laudatosi dol encyklika laudatosi

Ogród w GrzybowieW Grzybowie powstał kolejny Ogród Świętego Franciszka (OŚF) utworzony w ramach warsztatów Grundtviga Chrześcijaństwo i Zrównoważony Rozwój. Projekt obejmuje fragment krajobrazu rolniczego w gospodarstwie ekologicznym Ewy i Petera Stratenwerthów i siedzibie Stowarzyszenia "Ziarno". Nie zabrakło tu starych drzew owocowych, "nieuprawnego obrzeża", kapliczki św. Franciszka z Asyżu i.. domu dla najmniejszych stworzeń: pszczoły murarki i pożytecznych "próchnojadów".

 

 Ogród OŚF w GrzybowieFot. KJ/REFA 2013

Uroczyste otwarcie Ogrodu Świętego Franciszka (OŚF) nastąpiło w ramach dnia Świętego Michała w Grzybowie.  Kapliczkę poświęcił proboszcz miejscowej parafii, ks. Roman Batorski. Przypomniał rolę, jaką odrywa święty Franciszek w naszym postrzeganiu środowiska i całego stworzenia, które dzisiaj oczekuje razem z człowiekiem na przyjście Chrystusa [por. Rz 8, 22-23]. Z kolei Kasper Jakubowski, przedstawiciel REFA i koordynator projektu OŚF, podkreślił znaczenie miejsc "niczyich" i zmarginalizowanych, czyli owych "nieuprawnych obrzeży" w naszym otoczeniu posiadającym wielką wartość przyrodniczą (takich, jak miedze, sady, stare ogrody, starorzecza, zespoły łąkowe, zadrzewienia). W naszym działaniu i rozwoju musimy pozostawić miejsce dla przyrody, w którym może się urządzać sama. Zachowanie środowiska przyrodniczego to także umiejętność gospodarowania nim w sposób zrównoważony (tj. trwały), a najlepszym wzorcem takiego działania są harmonijne krajobrazy rolnicze i tradycyjne rolnictwo. Jak dodał, "jest to środowisko bogate w życie, przyjazne dla człowieka i natury". OŚF w Grzybowie w praktyce nie ma granic, ponieważ całe gospodarstwo uprawia się w sposób ekologiczny i jest takim ogrodem w myśl idei projektu REFA. 

Ogród w GrzybowieFot. KJ/REFA 2013

Przy okazji poświęcenia OŚF odsłonięto tablicę informacyjną poświęconą idei ogrodu, różom, chronionych owadów i fotografiami z jego powstania. Nie zabrakło także "Modlitwy św. Franciszka" w języku polskim i angielskim. Posadzone stare odmiany i rodzime gatunki róż stanowią wartość dodaną miejsca. Róże symbolicznie przypisane były Marii nazywaną "Różą bez cierni". Są to gatunki, np.:

- Róża jakobińska (Rosa alba 'Maxima') z XIV w., uprawiana  w ogrodach klasztornych i wirydarzach,

- Róża damasceńska (Rosa damascena 'Koszuty') - polska odmiana róży uprawianej od wieków w Bułgarii na produkcję olejku i wody różanej,

- Róża francuska (Rosa gallica 'Officinalis') - jedna z najstarszych uprawianych w Europie odmian róż,

- Róża rdzawa (Rosa rubiginosa) - rodzimy gatunek róży, liście po roztarciu latem wydzielają zapach jabłek i jabłecznika,

- Róża francuska ROSA MUNDI (Rosa gallica 'Versicolor') - tzw. "Róża Świata" o niezwykłych, dwubarwnych kwiatach.

Obok idei ochrony bioróżnorodności i przybliżania podstaw chrześcijańskiej ekologii, ogród przypomina o jeszcze jednym znaczeniu przyrody w naszym otoczeniu, tj. przestrzeni ciszy, wypoczynku i regeneracji we współczesnym świecie. A tego typu miejsca są dzisiaj dobrem deficytowym.. Nowe elementy w ogrodzie wpisały się w przyrodnicze otoczenie sadu, łąk i pól uprawnych. Przy starej brzoskwinii nad rzeźbą patrona ekologów przysiaduje czasem sowa uszata. W zadaszeniu kapliczki planujemy montaż skrzynek lęgowych dla sikor i pełzacza ogrodowego. W przyszłym roku będzie można oglądać róże w całej okazałości kwitnienia i owocowania.

tablica OŚFFot. Tablica ogrodu OŚF odsłonięta przy okazji jego otwarcia i poświęcenia. Autor: KJ/REFA.

Ogród powstał dzięki współpracy Stowarzyszenia "Ziarno" i Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu. Uczestniczyło w nim 20 osób różnych wyznań, z różnych krajów (m.in. Cypru, Turcji, Grecji, Anglii, Rumunii, Finlandii).

Warto przy okazji podziękować jeszcze raz tu Ewie, Peterowi i o. Stanisławowi, bez których ogród ten nigdy by nie powstał.

KJ/REFA