• RiabininCzas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • cop karuzela
  • cytat
  • encyklika karuzela
  • Boska ziemia
  • encyklika
  • Czas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • Przemówienie papieża Franciszka do uczestników spotkania „WIARA I NAUKA: W KIERUNKU COP26”
  • Ekologia encykliki Fratelli tutti
  • Zielone Słowa BOSKIEJ ZIEMI.To przewodnik porządkujący wzajemne relacje Kościoła katolickiego z tematyką ochrony przyrody, środowiska, klimatu i ekologii.
  • Ekologia to ważna część nauczania Kościoła – wywiad KAI z o. Stanisławem Jaromi

biblioteka laudatosi jp2 biblioteka laudatosi benedykt xvi biblioteka laudatosi kkwpolscesqr

biblioteka laudatosi dol dzielo stworzenia biblioteka laudatosi dol ochrona srodowiska biblioteka laudatosi dol ekologia integralna biblioteka laudatosi dol encyklika laudatosi

Uczestnicy warsztatów w GrzybowieREFA wzięło udział w tygodniowych, międzynarodowych warsztatach w Grzybowie na Mazowszu. W ramach współpracy ze stowarzyszeniem „Ziarno” koordynowaliśmy sesję tematyczną poświęconą  podstawom ochrony stworzenia i biblijnym inspiracjom zrównoważonego rozwoju. Uczestnicy z dziewięciu krajów europejskich włączyli się aktywnie w powstanie nowego Ogrodu Świętego Franciszka z Asyżu oraz mogli przekonać się o różnorodności lokalnej przyrody, obserwując ptaki (birdwatching) w dolinie środkowej Wisły.

 

„Jeśli chcesz czynić pokój – strzeż dzieła stworzenia…”

Benedykt XVI

 

Warsztaty „Christianity and Sustainability” („Chrześcijaństwo i Zrównoważony Rozwój”) odbyły się w ramach programu Grundtvig w siedzibie Stowarzyszenia „Ziarno” - w gospodarstwie ekologicznym Ewy i Petera Stratenwerthów. Już pierwszego dnia miało miejsce niecodzienne nabożeństwo ekumeniczne w zabytkowym kościele protestanckim w Wiączeminie. Wziął w nim udział przewodniczący REFA o. Stanisław Jaromi, razem z przedstawicielami lokalnych wspólnot i parafii protestanckiej, prawosławnej i katolickiej. Było to okazja do wspólnego, modlitewnego spotkania i przypomnienia dawnych mieszkańców tych terenów (olendrów).

Warsztaty w grzybowie

W trakcie następnych, kilkudniowych działań w ramach warsztatów Grungtvig uczestnicy wzięli udział w przygotowanych sesjach tematycznych poświęconym różnym aspektom zrównoważonego rozwoju, biblijnym inspiracjom ochrony stworzenia, czy religijnym dylematom wegetarianizmu. Działaniom edukacyjnym towarzyszyły wspólne modlitwy, medytacje biblijne w wielu językach i śpiew utworów religijnych z Taize.

uczestnicy warsztatow w grzybowie

W ramach sesji poświęconej podstawom ochrony stworzenia, opracowanej przez o. Stanisława, grupa uczestniczyła w krótkich medytacjach poświęconym religijnym modelom relacji człowieka do Boga i przyrody. Nie zabrakło biblijnych odniesień do współczesnej ekologii i problemów globalnych oraz szerokiej inspiracji myślą św. Franciszka z Asyżu.

prace ogrodowe

W ramach zajęć praktycznych koordynowanych przez Kaspra Jakubowskiego (REFA) uczestnicy warsztatów rozpoczęli prace przy tworzeniu nowego Ogrodu Świętego Franciszka w Grzybowie poprzez sadzenie historycznych i naturalnych odmian róż, lokalizację rzeźby św. Franciszka z Asyżu oraz wykonanie specjalnego schronienia dla pożytecznych owadów (np. murarki ogrodowej) w ogrodzie. Kasper uczestniczył także w spacerze w ramach birdwatching’u, pokazując unikatową różnorodność ptaków i specyfikę krajobrazu Doliny Środkowej Wisły.

budowanie hotelu dla owadow

hotel dla owadow

Największą zaletą tych warsztatów była prezentacja różnych punktów widzenia, wielowątkowe odniesienia do Pisma Świętego, a także opisanie i pokazanie konsekwencji obecnego stanu naszej planety w ujęciu naukowym, etycznym i teologicznym (Ewa Smuk-Stratenwerth, Ewelina Grądzka). Interesujące  było także odniesienie do  „siedmiu błogosławieństw” jako podstawowych, obok dekalogu, zasad chrześcijańskiego życia i stosunku człowieka w relacji do przyrody, co zaprezentował ks. Roman Batorski oraz prelekcja Anny Kalinowskiej nt. inspiracji przyrodniczych płynących z poezji ks. Jana Twardowskiego.

kj/REFA