• slajd-miasta
  • slajd-egoizm
  • slajd-smog-w-domu
  • slajd-B16eko
  • slajd-PW-plastik
  • Miasta w ujęciu globalnym są źródłem wielu problemów współczesnego świata. A świat staje się coraz bardziej zurbanizowany, coraz mniej agrarny. Szacuje się, że liczba mieszkańców wzrośnie z 3,5 mld (2010) aż do 6,3 mld (2050). Jakie znajdziemy w encyklice Laudato si' nowe inspiracje, konteksty i propozycje zmian?
  • Nieraz traktujemy stworzenie jak "naszą własność, którą możemy wykorzystywać według swojego uznania i z której przed nikim nie będziemy musieli się rozliczać"
  • Ogromne zapylenie i smog w miastach skłania nas do dłuższego przebywania w zamkniętych pomieszczeniach. Jednak powietrze w domu, szkole i pracy może być aż 10-krotnie bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz. Nawet 30% nowych i wyremontowanych budynków ma problemy z jakością powietrza. Czy możemy to zmienić?
  • Mijają 4 lata od rezygnacji Papieża Benedykta 16. Określany przez jednych jako "Panzer-Kardinal", zaś przez innych nazywany "Zielonym Papieżem", co było zaskoczeniem dla wielu. Wniósł spory wkład do szeroko rozumianej myśli ekologicznej w Kościele katolickim oraz koncepcji ekologii integralnej. Wiele z jego intuicji znalazło swoje potwierdzenie i kontynuację w encyklice "Laudato si'". Przygotowaliśmy jedyne takie kompedium w jęz. polskim skupiające wszystkie eko-tematy w pontyfikacie Papieża-emeryta...
  • Jak łatwo ześlizgujemy się w niemoralność ekologiczną. Procesy o planetarnym zasięgu, rozwijające się przez dziesięciolecia – "to przecież nie moja wina!". Miliony ton plastikowych śmieci tworzących już na oceanach pływające wyspy – to nie ja jestem winny...

Drzewa oliwne z ogrodu, w którym Jezus modlił się przed męką, rosną co najmniej od 900 lat, ale ich korzenie są dużo, dużo starsze... Przetrwały całe wieki, ponieważ nie zaatakowały je nigdy żadne bakterie. Badania w ogrodzie Getsemani przeprowadzili włoscy naukowcy. Rosnące tam drzewa oliwne uznali za jedne z najstarszych znanych nam wciąż rosnących drzew liściastych. Analizie poddano trzy z ośmiu zdrowych drzewek. Okazało się, że pochodzą z połowy XII wieku, ale icc podziemne korzenie są dużo starsze. Datowanie radiowęglowe C14 wskazało na daty 1092, 1166 i 1198, a zatem czasy, kiedy w tym miejscu pojawili się krzyżowcy i postanowili zbudować Bazylikę w Getsemani.

 Analizy DNA drzew wskazały, że kiedyś były jedną rośliną: wszystkie osiem drzew miało ten sam kod DNA, co znaczy, że są dziećmi jednej rośliny.

Hipoteza badaczy mówi, że prawdopodobnie krzyżowcy rozmnożyli oryginalnego właściciela korzeni, z których potem wyrosły nowe drzewka. Dlaczego jednak zdecydowali się rozmnożyć to a nie inne drzewo? Być może wierzyli, że jest to drzewo opisane w Ewangelii, pod którym Jezus pocił się krwią.

Botanicy od dawna wiedzą, że drzewo oliwne potrafi odrosnąć nawet po całkowitym wycięciu czy spaleniu. Wystarczy, że przetrwają korzenie lub że ktoś je przeszczepi w inne miejsce. Te drzewa oliwne należą do najstarszych znanych nam wciąż rosnących drzew liściastych - mówi Antonio Cimato. Kierował on specjalnymi badaniami, które realizowała Franciszkańska Kustodia Ziemi Świętej wraz z Consiglio nazionale delle ricerche (CNR) i stowarzyszeniem “Coltiviamo la Pace” z Florencji przy współpracy ekspertów z różnych włoskich uniwersytetów.


Pomimo swego wieku drzewa z Getsemani są w świetnym stanie. – dodaje Cimato - Nazwałbym ogród w Getsemani małym cudem.

CNR/REFA
foto. S. Jaromi

Ukryj formularz komentarzy Ukryj formularz komentarzy